حقوق بشر

حملات شیمیایی سازمان‌یافته به مدارس با دستکم ٧ مورد در یک روز ادامه یافت

طی یک روز دستکم ٧ مدرسه در شهرهای ایذه، شهر قدس، مهاباد، ارومیه، سرپل ذهاب و سنندج (سنه) هدف حملات شیمیایی سازمان‌یافته قرار گرفته و ده‌ها دانش‌آموز مسموم و به مراکز درمانی منتقل شدند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز شنبه ٢۶ فروردین ماه ١۴٠٢ (١۵ آوریل ٢٠٢٣) حمله شیمیایی به دو مدرسه شرافت و خدیجه کبری در شهر سنندج انجام گرفت که طی آن ۱۴ دانش‌آموز دختر که مسموم شدند. در بیمارستان توحید سنندج بستری شدند.

هه‌نگاو پیشتر اسامی این دانش‌آموزان را مهنا گلی، هلن بهمنی، شیلان محمدی، اسرا صفایی، سارینا رستمی، سارینا نجفی، زریان احمدی، الینا محمدی، نارین فتاحی، نازنین مجیدیان، آذین صادقی، سوگند صادقی، زهرا پاکدل و زریان سبحانی اعلام کرد.

همزمان، هنرستان دخترانه مهر پروین در سرپل ذهاب مورد حملات شیمیایی قرار گرفت. در این حمله بیش از ٣٧ تن از دانش‌آموزان مسموم و به بیمارستان شهدای این شهر منتقل شدند.

به گفته یک شاهد عینی در سرپل ذهاب، در حمله به مدرسه مهر پروین کپسول‌های گاز از طبقه سوم به داخل ساختمان پرتاب شده‌اند و مدیریت مدرسه با بستن درهای ورود و خروج برای مدتی از خروج دانش‌آموزان جلوگیری کرده است.

در ادامه، دبیرستان دخترانه معروف شافعی در مهاباد هدف حملات شیمیایی قرار گرفته و شماری از دانش‌آموزان مسموم و به مراکز درمانی منتقل شدند که وضعیت تعدادی از این دانش‌آموزان وخیم گزارش شدە است.

این حملات سازمان‌یافته در مدرسه دخترانه روستای بالانج از توابع بخش مرکزی ارومیه ادامه یافت و شماری از دانش‌آموزان مسموم و به مراکز درمانی منتقل شدند.

همچنین طی حملات شیمیایی به دبیرستان دخترانه پروین اعتصامی شهرستان ایذه و مدرسه دخترانه محمد رسول‌الله شهرقدس استان تهران شماری از دانش‌آموزان مسموم به بیمارستان منتقل شدند.

طی روز جاری والدین دانش‌آموزان شاهین‌شهر اصفهان در اعتراض به حملات شیمیایی سازمان‌یافته به مدارس مقابل آموزش و پرورش این شهرستان تجمع کردند. در این تجمع نیروهای حکومتی از گاز اشک‌آور علیه شرکت‌کنندگان استفاده کردند.

در همین رابطه، پرشنگ رنجبری، مدیر دبیرستان دخترانه متوسطه معراج سقز در اعتراض به حملات شیمیایی به مدراس و همچنین عدم شناسایی عاملان و قضاوت ناعادلانه نسبت به کادر اجرایی و آموزشی این مدرسه، از سمت خود استعفا داد. وی استعفای خود را یک اعتراض مدنی عنوان کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا