حقوق بشر

نایب عسکری زندانی سیاسی کُرد و اهل ارومیه به اعدام محکوم شد

نایب عسکری زندانی سیاسی کُرد و اهل ارومیه پس از بیش از دو سال بازداشت توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به اتهام محاربه به اعدام محکوم و حکم مذکور رسماً به وی ابلاغ گردید.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، نایب عسکری ۴۶ ساله و اهل ارومیه، اخیراً توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام محاربه از طریق عضویت در حزب حیات آزاد کُردستان (پژاک) به اعدام محکوم شده است.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده عسکری، حکم مذکور روز شنبه ۲۶ فروردین ماه رسماً به وکیل این زندانی سیاسی ابلاغ شده است.

قابل ذکر است که، نایب عسکری از بیماری سنگ‌ کلیه و نارحتی معده رنج می‌برد و سال گذشته در خارج از زندان به مدت ۴ روز بستری شده و با لیزر سنگ‌های کلیه‌اش را خورد کرده‌‌اند. اما کلیه‌ وی سنگ‌ ساز بوده و به دلیل نامناسب بودن آب آشامیدنی زندان بیماری وی عود کرده و هم‌اکنون از نارحتی کلیه رنج می‌برد و از خدمات درمانی محروم است.

نایب عسکری که پیشتر در اقلیم کُردستان عضو حزب حیات آزاد کُردستان (پژاک) بوده، پس از جدایی از این حزب و گرفتن امان‌نامه از سپاه پاسداران، روز چهارشنبه ۴ فروردین ۱۴۰۰ (۲۴ مارس ۲۰۲۱) خود را به اطلاعات سپاه ارومیه معرفی و بازداشت شد. وی پنج روز پیشتر و آخرین روز سال ۱۳۹۹ همراه با خانوادەاش از اقلیم کُردستان به ایران برگشته بود.

هه‌نگاو مطلع شده است که سپاه پاسداران امان‌نامه را کتباً به خانواده عسکری نداده و به صورت شفاهی و از طریق یکی از آشنایان آقای عسکری اقدام به این کار نموده و حتی در حین ورود آنها به زادگاهشان سپاه مطلع بوده است. اما اکنون اعلام کرده‌اند که ما اماننامه نداده‌ایم.

نایب عسکری پس از سه ماه بازداشت در سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه و در حالی که به شدت مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفته بود، به زندان مرکزی ارومیه منتقل و از آن زمان تاکنون بدون حق استفاده از مرخصی در این زندان نگهداری می‌شود.

گفتنی‌ست که نایب عسکری در حین بازداشت، همسرش باردار بوده و طی دو سال گذشته چندین مرتبه به نشانه اعتراض به محرومیت از خدمات درمانی و همچنین بلاتکلیفی خود در زندان مرکزی ارومیه دست به اعتصاب غذا زده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا