اجتماعی

کمبود نقدینگی بزرگ‌ترین چالش تعاونی‌های منابع طبیعی اصفهان است

مدیرعامل اتحادیه منابع طبیعی و آبخیزداری و مرتعداران استان اصفهان، کمبود نقدینگی را بزرگ‌ترین مشکل تعاونی‌های منابع طبیعی استان دانست.

صفر علیمردانی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با بیان اینکه اصفهان نخستین استان در کشور بود که در سال ۱۳۹۳ تعاونی‌های منابع طبیعی و اتحادیه مرتع‌داران را تشکیل داد، اظهار داشت: هم اینک ۲۴ شرکت تعاونی منابع طبیعی در شهرستان‌های استان اصفهان وجود دارد و به بیان دیگر به طور تقریبی در هر شهرستان استان اصفهان یک شرکت تعاونی تخصصی منابع طبیعی تأسیس شده که همه آنها عضو اتحادیه منابع طبیعی و آبخیزداری مرتع‌داران استان هستند.

عضویت ۱۶ هزار مرتع‌دار در تعاونی‌های منابع طبیعی اصفهان

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۶ هزار نفر از مرتع داران استان در این اتحادیه و شرکت تعاونی‌های منابع طبیعی عضویت دارند، خاطرنشان کرد: عمده فعالیت ما امور تخصصی منابع طبیعی بوده که با برون سپاری شامل فعالیت‌های زیادی از قبیل بذر کاری، کُپه کاری و نهال کاری است.

مدیرعامل اتحادیه منابع طبیعی و آبخیزداری مرتع داران استان اصفهان با بیان اینکه این اتحادیه اکنون در طرح ملی کاشت یک میلیارد اصله درخت ورود کرده است، گفت: یکی از برنامه‌های ما تولید ۲ میلیون اصله نهال طی امسال و سال آینده است.

علیمردانی، اجرای عملیات آبخیزداری را از دیگر فعالیت‌های اتحادیه منابع طبیعی برشمرد و افزود: آبخیزداری امری تخصصی است که البته ۲ سال از ورود اتحادیه به این عرصه می‌گذرد.

کارگاه بسته بندی و صادرات گیاهان دارویی اصفهان راه‌اندازی می‌شود

وی با بیان اینکه در حوزه گیاهان دارویی رو به انقراض از قبیل زرین گیاه و آویشن نیز سرمایه گذاری شده و شرکت‌های تعاونی این گیاهان را به صورت دستی و اهلی کشت می‌کنند، خاطرنشان کرد: از دیگر اقدامات اتحادیه برگزاری نمایشگاه‌های متعدد در سطح استان و شهرستان‌ها است که در این نمایشگاه‌ها گیاهان دارویی تولیدی را عرضه کرده و به فروش می‌رسانیم.

علیمردانی همچنین به چالش‌های اتحادیه مرتع داران استان اشاره کرد و گفت: کمبود نقدینگی بزرگ‌ترین و پررنگ‌ترین مشکل تعاونی‌ها است

علیمردانی با اشاره به اینکه امسال وضعیت دام و گوشت قرمز با مشکل بی‌شماری مواجه شد، اضافه کرد: با توجه به اینکه قیمت دام پایین و قیمت نهاده‌ها و علوفه بالا بوده و اغلب مرتع داران دام‌هایشان را فروختند، در حال حاضر اتحادیه در حال کمک رسانی به دامداران است تا بتوانند به شغل قبلی خود که دامداری بوده بازگردند.

مدیرعامل اتحادیه منابع طبیعی و آبخیزداری مرتع داران استان اصفهان اظهار داشت: انتظار داریم دولت مشکلات مرتع داران و دامداران را در نظر گرفته و وظایفی را که در قبال بخش دام و مرتع دارند به شرکت تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها بسپارند زیرا اتحادیه‌ها بهتر می‌توانند دامداران و مرتع داران را مدیریت کرده و در بحث بیمه مراتع، بیمه دام و نهاده‌های دامی اتحادیه مشکلات اعضا را درک کرده و به آنها کمک کند.

علیمردانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تقریباً ۶ میلیون هکتار از مراتع استان اصفهان تحت پوشش اتحادیه و تعاونی‌هاست که مرتع داران از آنها استفاده می‌کنند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا