بین‌المللی

رئیس‌جمهور اسبق مکزیک مامور سیا بود

براساس اسناد افشا شده پنتاگون، «خوزه لوپز پورتیو» رئیس‌جمهوری اسبق مکزیک که در سال‌های ۱۹۷۶ الی ۱۹۸۲ این کشور را رهبری می‌کرد، مامور سازمان سیا بوده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از راشا تودی، در میان این مدارک، کاغذی یافت شده که به تحقیق سازمان سیا نسبت به ترور جان اف‌ کندی، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا مربوط می‌شود؛ یادداشتی که متعلق به جلسه ماموران سیا در تاریخ ۲۹ نوامبر ۱۹۷۶ است.

طبق این مدارک، بیل استربیتس، از مقامات جامعه اطلاعاتی آمریکا به همکارانش گفته بود: «مکزیک به زودی رئیس‌جمهوری تازه خواهد داشت؛ مردی که سالهاست کنترل دفتر ما را به دست دارد.»

نام لوپز پورتیو در این یادداشت ذکر نشده اما این جلسه درست چند روز پیش از شروع رسمی ریاستش برگزار شده بود؛ جلسه‌ای که به «لی هاروی اوسوالد» قاتل جان اف کندی اختصاص داشت. گفته شده است که اوسوالد اندکی پیش از تیراندازی به رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا در دالاس، به مکزیک رفته بود و جامعه اطلاعاتی آمریکا عملیات تجسسی و شنود گسترده‌ای را در این کشور انجام داده بودند.

خوزه لوپز پورتیو پیشتر به عنوان تنها نامزد حزب انقلابی نهادی مکزیک وارد کارزار انتخاباتی شد، حزبی که از سال ۱۹۲۹ تا ۲۰۰۰ بر مکزیک ریاست می‌کرد و در سال ۲۰۰۴ در  ۸۳ سالگی درگذشت.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا