بین‌المللی

پایان عملیات صلیب سرخ برای بازگشت اسیران جنگ یمن؛ آزادی ۹۷۰ نفر در ۴ روز

ظرف چهار روز گذشته، ۹۷۳ اسیر جنگی که در ارتباط با مخاصمه یمن زندانی بودند، توسط کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ به میهن­ خود در یمن و عربستان سعودی برگردانده شدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از ژنو، از ۲۵ تا ۲۷ فروردین، ۱۵ پرواز کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ ۸۶۹ اسیر را به ۶ شهر ابها و ریاض در عربستان سعودی و عدن، مأرب، مخا و صنعا در یمن منتقل کردند.

علاوه بر این، روز ۲۸ فروردین، کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ با درخواست ائتلاف به­ رهبری عربستان سعودی به تسهیل آزادسازی جداگانه و یک­طرفه ۱۰۴ اسیر از عربستان سعودی به یمن پرداخت.

رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خانم “میریانا اسپولیاریک” گفت: «به­ شدت متأثر شده­‌ام و مفتخرم که تیم­‌های ما توانستند ظرف چهار روز این تعداد از بازداشت­‌شده­‌ها را به آغوش خانواده­‌هایشان برگردانند و آماده­ایم این کار را برای کسانی که هنوز آزاد نشده­‌اند هم انجام دهیم».

وی افزود: «این عملیات­ها نشانگر تأثیر واقعی بی­طرفی کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ و توانایی همکاری­‌اش با همه طرف­ها، به میهن بازگرداندن افراد و پایان بخشیدن به سال­ها جدایی است».

کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ در جایگاه یک میانجی بی­طرف، با سامان­دهی و نظارت بر انتقال بازداشت­‌شده­‌ها پس از مذاکراتی که ماه پیش با حمایت کمیته نظارت بر اجرای توافق­نامه تبادل زندانیان در سوئیس به نتیجه رسید نقشی حیاتی در این آزادسازی­ها ایفا کرد. این کمیته، با حضور نمایندگان طرف­های درگیر مخاصمه، با ریاست مشترک دفتر فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن (OSESGY) و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تشکیل شد.

دافنی مارت، رئیس نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در یمن گفت: «این عملیات­های آزادسازی جمع صدها خانواده را درست در آستانه عید فطر کامل کرد. این آزادسازی­ها به­ واسطه گام­های استوار توأم با حسن نیت میسر شد که امیدواریم ما را به دیدن پایان مخاصمه و سال­ها رنج انسانی هم نزدیک­تر کند». وی افزود: «همچنین قدردان نقش مهمی هستیم که سازمان ملل با گرد هم­آوردن طرف­های مخاصمه ایفا کرد تا این عملیات­های آزادسازی ممکن شود».

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با بازداشت­شده­ها قبل از بازگشت به میهن جهت احراز هویت و تأیید رضایت آگاهانه آنها برای آزادسازی مصاحبه­‌های خصوصی ترتیب داد. وضع سلامت بازداشت­‌شدگان را تیم­های پزشکی کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ ارزیابی کردند تا اطمینان حاصل کنیم سلامت لازم برای سفر را دارند. همچنین به این بازداشت­‌شدگان لباس و کمک­‌هزینه نقدی یک­ نوبته داده شد.

تیم­‌های کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ در روز بازگشت به میهن بازداشت­‌شدگان را همراهی کردند تا بر انتقال آنها نظارت کرده و در صورت نیاز کمک پزشکی ارائه کنند. پرسنل پزشکی و داوطلبان جمعیت هلال احمر یمن و جمعیت هلال احمر عربستان سعودی نیز در این شش فرودگاه حاضر بودند و به سوار و پیاده شدن بازداشت­‌شدگان دارای معلولیت کمک کرده و خدمات کمک­های اولیه و آمبولانس ارائه کردند.

مامادو سو، رئیس نمایندگی منطقه‌­ای کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس گفت: «همه شاهد بوده­‌ایم که این عملیات مهم آزادسازی چطور امیدی تازه ایجاد کرده و آرامش را به قلب بسیاری از افرادی که در رنج و عذاب بودند برگردانده است.» وی اضافه کرد: «باشد که امید و حسن نیتی که در این چهار روز اخیر شاهد بوده­ایم به صلحی ماندگار بدل شود که مردم به­ شدت نیازمند و سزاوار آن هستند».

این عملیات دومین عملیات بزرگ آزادسازی بازداشت­‌شدگان در مخاصمه یمن است که کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ در آن مشارکت داشته است. کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ در عملیات مشابهی در اکتبر ۲۰۲۰ بیش از یک هزار بازداشت­‌شده را انتقال داد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا