زنان

اخبار زنان در ماهی که گذشت

کلیات لایحه ارتقای امنیت زنان در برابر سوءرفتار در نشست علنی مجلس در بیست فروردین پس از حدود دوازده سال به تصویب رسید. این لایحه که ناکافی دانسته می‌شود و مورد نقد بسیاری از فعالان زن است با مقاومت جناح پایداری مجلس روبرو شد و حسن نوروزی، نایب رئیس کمیسیون قضایی آن را «غیرشرعی» خواند.

خبرهای فروردین ۱۴۰۲

با شروع نوروز شاهد حضور زنان بدون حجاب در شهرهای مختلف بودیم که سبب واکنش دلواپسان و آتش به اختیاران دولتی شد. از خالی کردن کاسه ماست، حبس در امامزاده و زدن زنان بدون حجاب با تسبیح شروع شد و به جایی رسید که دانشگاه‌ها و مدارس از دادن خدمات آموزشی به زنان بدون حجاب سرباز زدند و دامنه آن به متروها و سایر ادارات دولتی رسید و از دیگر سو مکان‌های زیادی به دلیل حضور زنان بدون حجاب پلمپ شدند اما نه زنان و نه مردان از حمایت از حق پوشش زنان دست نکشیدند. جمعی از اعضای کتابخانه ملی در محوطه آن تجمع کرده و به تعلیق اعضای بدون حجاب اعتراض کردند.

کار تا جایی بالا گرفت که فرمانده کل انتظامی کشور گفت از ۲۶ فروردین بی‌حجاب‌ها بعد از تذکر اولیه به دادگاه معرفی می‌شوند و خودروهایی که در آن‌ها کشف حجاب شده، بار اول تذکر می‌گیرند و بار دوم خودرو توقیف می‌شود. او ادامه داد تمام صنف‌هایی که کارمندان آن‌ها کشف حجاب کنند، یک‌بار اخطار می‌گیرند و بعد پلمب می‌شوند. برخی وکلا تمامی این احکام را مخالف قانون اساسی اعلام کردند.

بعد از شروع به کار مدارس در نیمه فروردین همچنان شاهد حملات گسترده به مدارس دختران در شهرهای کوچک و بزرگ هستیم تا آن‌جا که دوشنبه ۲۸ فروردین، دست‌کم نوزده مدرسه در نه استان کشور هدف حمله شیمیایی قرار گرفتند. کارو پشابادی کودک دانش‌آموز اهل کامیاران و ساکن تهران که بر اثر حمله شیمیایی در مدرسه مسموم شده بود، در بیمارستان میلاد تهران جان باخت. همچنان اراده‌ی امنیتی برای دستگیری متهمان وجود ندارد و خبررسانی درباره حملات شیمیایی در مطبوعات ممنوع شده است.

کلیات لایحۀ ارتقای امنیت زنان در مجلس تصویب شد

کلیات لایحه ارتقای امنیت زنان در برابر سوءرفتار در نشست علنی مجلس در بیست فروردین پس از حدود دوازده سال به تصویب رسید. این لایحه که ناکافی دانسته می‌شود و مورد نقد بسیاری از فعالان زن است با مقاومت جناح پایداری مجلس روبرو شد و حسن نوروزی، نایب رئیس کمیسیون قضایی آن را «غیرشرعی» خواند.

خشونتی به نام کودک همسری

بر پایه تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران، طی پنج سال گذشته بیش از صد و سی هزار دختر زیر پانزده سال در ایران ازدواج کرده‌اند و از بهار تا پاییز سال گذشته، بیست هزار ازدواج دختران زیر پانزده سال و بیش از هزار مورد ولادت از مادران کمتر از پانزده سال ثبت شده است. در همین بازه زمانی، بیش از سه هزار و دویست مورد طلاق زنان متاهل گروه سنی پانزده تا نوزده سال نیز رخ داده است که نشان دهنده نرخ بالای طلاق در زنان دچار کودک‌ همسری است.

زن‌کشی

دست کم دو زن دیگر در هفته سوم فروردین به‌دست بستگان مردشان به قتل رسیده‌اند. مریم سلیمانی اهل روستای در منطقه خوی در پانزده سالگی ازدواج کرده و سه فرزند داشت، انتشار تصاویر خصوصی او توسط یک مرد غریبه این ظن را به وجود آورد که رابطه فرازناشویی دارد، شوهرش درخواست طلاق کرد و پدر و برادرانش او را به روستا برگرداندند و پس از تراشیدن سرش و ضرب و شتم به دار آویختند و ادعا می‌کنند او خودکشی کرده است.

در مورد دیگری مرد میانسال در تهران زن چهل ساله خود را با دوازده ضربه چاقو به قتل رساند زیرا زن اصرار کرده بود به دلیل بیماری پدرش زودتر از موعد از سفر برگردند. نام این زن مشخص نیست و شکایت خانواده او به پیگیری پلیس، پیدا شدن جسدش و اعتراف شوهر منجر شده است.

روزنامه‌نگاران دربند

الهه محمدی و نیلوفر حامدی که به دلیل خبررسانی درباره مهسا/ژینا امینی توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند، بیش از دویست روز است که در بازداشت موقت به سر می‌برند.

زنان ورزشکار

در کنار اخبار ناگوار از حجم خشونت های ساختاری علیه زنان باید به موفقیت های زنان ورزشکار اشاره کرد تیم ملی فوتبال زنان ایران به مرحله دوم انتخابی المپیک صعود کرد. تیم ملی فوتبال زنان ایران با یک برد و یک تساوی مقابل میانمار به مرحله دوم انتخابی المپیک ۲۰۲۴ پاریس صعود کرد.

افسانه حسامی‌فرد، کوهنورد ایرانی با فتح قله بیش از هشت هزار متری آناپورنا به اولین زن ایرانی تبدیل شد که به این قله صعود کرده است. از سوی دیگر، فرزانه فصیحی به پاداش اندک فدراسیون دوومیدانی بابت کسب مدال طلای قهرمانی آسیا اشاره کرد.

کانال علمی مطالعات زنان

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا