اجتماعی

چالش‌های محیط زیستی در سال ۱۴۰۲

یک فعال محیط زیست گفت: «شما به سال ۱۴۰۱ یک نگاهی بیاندازید. به عنوان مثال تهران چند روز هوای پاک داشت؟ به تعداد انگشتان دو دست هم نبود. این عدد نسبت به سال ۱۴۰۰ و قبل‌تر چقدر کاهش پیدا کرده بود؟ در موضوع آب هم همینطور. چند شهر سال ۱۴۰۱ با تنش آبی مواجه بودند؟ این در مقایسه با آمار‌های سال‌های گذشته افزایش داشته است. شک نکنید که در سال ۱۴۰۲ شهر‌هایی مانند تهران و همدان و… هم دچار همین مشکلات خواهند شد.»

حسین آخانی محقق و پژوهشگر محیط زیست طی گفتگو با فرارو در خصوص چالش‌های پیش رو در سال ۱۴۰۲ عنوان کرد: «چالش‌هایی که ما در سال جاری با آن‌ها مواجه هستیم، چالش‌های جدیدی نیستند و همان‌هایی هستند که ما هرساله با خود به سال جدید بردیم به طور مشخص ما سال‌هاست درگیر مسئله آب، آلودگی و عدم توسعه ناپایدار هستیم و هر ساله نه تنها بهتر نشده بلکه اوضاع بدتر هم شده است. به طور دقیق بخواهم بگویم این است که نیم قرن است که با بی توجهی مسئولان به این مشکلات سال‌ها را تمام و یک سال جدید آغاز کردیم و هر سال ابعاد آن‌ها بزرگتر شده است و هیچ اقدام خاصی هم در راستای رفع آن‌ها انجام نشده است.»

وی افزود: «شما به سال ۱۴۰۱ یک نگاهی بی اندازید. به عنوان مثال تهران چند روز هوای پاک داشت؟ به تعداد انگشتان دو دست هم نبود. این عدد نسبت به سال ۱۴۰۰ و قبل‌تر چقدر کاهش پیدا کرده بود؟ در موضوع آب هم همینطور. چند شهر سال ۱۴۰۱ با تنش آبی مواجه بودند؟ این در مقایسه با آمار‌های سال‌های گذشته افزایش داشته است. شک نکنید که در سال ۱۴۰۲ شهر‌هایی مانند تهران و همدان و… هم دچار همین مشکلات خواهند شد.»

آخانی تاکید کرد: «متاسفانه همه این‌ها نتیجه مدیریت اشتباه است. به عنوان مثال در همین موضع تنش آبی، مدیریت ناصحیح منابع آب یکی از عوامل عمده آن است. یکی دیگر از عوامل پیدایش بحران آب در ایران تغییرات ساختار اجتماعی- اقتصادی کشور طی چند دهه اخیر بوده است که باعث افزایش مصرف آب در کشور شده است. همچنین این تفکر که ایران باید در تولید محصولات کشاورزی خودکفا شود، از جمله عوامل مصرف زیاد آب و ایجاد شرایط بحرانی آب در کشور بوده است؛ بنابراین به نظر نمی‌آید که در سال ۱۴۰۲ نیز محیط زیست ایران بتواند یک نفس راحت بکشد.»

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا