اخبار

چرا آمار تورم را منتشر نمی کنید!

فروردین تمام شد، آمار تورم اسفند منتشر نشد!…

فروردین‌ماه هم تمام شد اما مرکز آمار ایران همچنان گزارش تورم مربوط به اسفند سال گذشته را منتشر نکرده است. این در حالی است که مرکز آمار مدت‌هاست روز اول هر ماه، گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه قبل را منتشر می‌کند. همین‌ جا لازم است گفته شود که ارائه آمارهای متناقض در جمهوری اسلامی از ناهماهنگی در مراکز متعدد و البته فشارهایی سیاسی از سوی دولت‌ها ناشی می‌شوند. این آشفتگی آماری از مانع‌هایی جدّی در برنامه‌ریزی دقیق علمی در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی است.
به گزارش تجارت نیوز، “مرکز آمار ایران با انتشار متنی در وبسایت رسمی خود، علت منتشر نشدن گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده در اسفندماه سال ۱۴۰۱ را تغییر سال پایه از ۱۳۹۵ به ۱۴۰۰ اعلام کرده است.با وجود اینکه کارشناسان اقتصادی، به‌روزرسانی‌های پنج‌ساله سال پایه به‌منظور تغییر وزن هزینه‌های محاسبه شاخص را برای انتشار آمار تورم ضروری می‌دانند اما به این موضوع نیز تاکید می‌کنند که تاکنون، زمان کافی برای این به‌روزرسانی وجود داشته و طولانی شدن این روند می‌تواند شبهاتی را ایجاد کند.”
انتشار آمار تورم توسط مرکز آمار، درست در زمانی با تاخیر مواجه شده است که آخرین گزارش منتشر شده توسط این مرکز شامل اعداد و ارقام نگران‌کننده‌ای بود. به طوری که بر اساس گزارش مرکز آمار، تورم سالانه در بهمن ۱۴۰۱ به ۴۷.۷ درصد رسید و نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در این زمان معادل ۵۳.۴ درصد ثبت شد.همچنین بررسی محاسبات بانک مرکزی از تورم اسفندماه نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه در حالی به ۴۶.۵ درصد رسیده که این رقم از بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰ به این سو بی‌سابقه بوده است. همچنین نرخ تورم ماهانه نیز در آخرین ماه سال ۱۴۰۱ به ۶.۶ درصد افزایش یافت.
وجود نقدینگی عظیم در برابر بودجۀ عمومی کشور و عملکرد آن در درجۀ اول در بخش خدمات سرچشمۀ افزایش تورم و گرانی است. به‌ویژه آنکه بخش خدمات اهرم‌هایی بسیار پراهمیت در اقتصاد کشور ازجمله در زمینۀ صادرات و واردات و توزیع کالاها و خدمات در داخل کشور در اختیار دارد.
نگاهی به این آمار و ارقام، گمانه‌زنی‌هایی را به‌وجود آورده که علت منتشر نشدن تورم اسفندماه توسط مرکز آمار، به تاخیر انداختن انتشار اخباری ناخوشایند است. چرا که مقایسه آمار تورم بانک مرکزی و مرکز آمار حاکی از آن است که در ماه‌های اخیر، اعداد اعلام شده برای تورم از سوی مرکز آمار، همواره بیشتر از بانک مرکزی بوده است و اصلا دور از انتظار نیست که آمار تورم اسفندماه مرکز آمار، حاوی ارقام شوکه‌کننده‌ای باشد.
این احتمال زمانی تقویت می‌شود که بدانیم معمولا تورم در اسفندماه و به دلیل نزدیک شدن به نوروز و خریدهای نوروزی، با رشد بیشتری همراه می‌شود.حال باید منتظر انتشار آمار تورم مرکز آمار ماند و دید که اوضاع قیمت‌ها در اسفندماه چگونه بوده و گمانه‌زنی‌های پیرامون این موضوع حقیقت دارند یا نه.
سیاست‌ها و سمت‌گیری‌های اقتصادی دولت سیزدهم ادامۀ همان سیاست‌های مخرب و ضد مردمی گذشته رژیم است که اتفاقاً همان چهره‌های سیاست‌گذار زیر نظر بیت رهبری این سیاست‌ها و سمت‌گیری‌ها را تدوین و هدایت می‌کنند. تنها راه نجات کشور در همۀ عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، و اجتماعی میهن ما از وضعیت کنونی، تشدید مبارزه برای برچیدن بساط رژیم “ولایت فقیه” و استقرار آزادی و حکومت مردمی در ایران است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا