گوناگون

راهپیمایی در زاهدان، طنین دوباره شعارها

در تظاهرات امروز زاهدان که همزمان با عید فطر در این شهر برگزار شد،بار دیگر شعارهای اعتراضی در زاهدان طنین انداخت. از جمله شعارهای راهپیمایان «خامنه ای حیا کن، مملکت را رها کن»، «نه پهلوی نه رهبری مرگ بر ستمگر» بود. برخلاف نظر خامنه ای که فردا را روز عید فطر اعلام کرده است، در همه ی شهرهای سیستان و بلوچستان به جز چابهار، امروز جمعه، مراسم روز عید فطر برگزار شد….

مولوی عبدالحمید در نماز جمعی این هفته رژیم «ولایی » را مورد انتقاد قرار داد و تصریح کرد، سرمایه‌‌های ملّی در جمهوری اسلامی مورد «دستبرد احزاب و گروه‌ها»ی مختلف درون حکومتی قرار گرفته است. او ضمن جدی‌ دانستن چالش‌ها و بحران‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور، اعتراضات مردم ایران را اقدامی مشروع و «برحق» توصیف کرد. مولوی عبدالحمید در این زمینه خاطرنشان کرد، مردم ایران «خسته‌اند» و رضایت آن‌ها با «اقدامات جزئی» حاصل نمی‌شود.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه مسجد مکی زاهدان در خطبه نماز عید فطر این شهر با اشاره به «بحران شدید اقتصادی» در ایران گفت، دولت و حاکمیت جمهوری اسلامی در مدیریت این بحران ناتوان است. اسماعیل‌زهی، جمعه ۱ اردیبهشت در این اظهارات تصریح کرد، سرمایه‌‌های ملّی در جمهوری اسلامی مورد «دستبرد احزاب و گروه‌ها»ی مختلف قرار گرفته است. او ضمن جدی‌ دانستن چالش‌ها و بحران‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور، اعتراضات مردم ایران را اقدامی مشروع و «برحق» توصیف کرد. مولوی عبدالحمید در این زمینه خاطرنشان کرد، مردم ایران «خسته‌اند» و رضایت آن‌ها با «اقدامات جزئی» حاصل نمی‌شود.
عبدالحمید اسماعیل ‌زهی، با اشاره به «جنایت جمعه خونین» زاهدان، آن را «رنج همه مردم ایران» توصیف کرد و گفت، «اقدامات ناکافی» مقامات جمهوری اسلامی منجر به مجازات عاملان و آمران کشته‌شدن بیش از صد شهروند بلوچ در جریان این واقعه شده است. اسماعیل‌زهی در این زمینه، قتل معترضان در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ را برخلاف قوانین داخلی و بین‌المللی دانست.
در حالیکه مقامات جمهوری اسلامی شنبه را به عنوان روز عید فطر اعلام کرده‌اند، مسجد مکی زاهدان روز جمعه را روز عید فطر دانست. اسماعیل‌زهی در این زمینه گفت، برای اعلام عید فطر تابع هیچ کشوری نیستیم. نماز عید فطر جمعه، ۱ اردیبهشت در همه شهرهای استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا