اجتماعی

۹۰ میلیون هکتار از عرصه‌های کشور نیازمند طرح آبخیزداری است

مدیرکل دفتر پژوهش‌های بحران کشور گفت: ۹۰ میلیون هکتار از عرصه‌های کشور نیازمند اجرای طرح آبخیزداری است.

ایسنا: احسان علیپوری هفتم اردیبهشت‌ماه در دیدار فرماندار سلسله، با تأکید بر لزوم شناسایی مناطق بحرانی شهرستان جهت تخصیص اعتبارات لازم، اظهار کرد: ۹۰ میلیون هکتار از عرصه‌های کشور نیازمند اجرای طرح آبخیزداری است.

وی تصریح کرد: از این میزان، اجرای طرح‌های آبخیزداری به‌منظور کنترل سیلاب و تغذیه سفره‌های زیرزمینی در ۳۰‌ میلیون هکتار از این اراضی آغاز شده و استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به حساسیت‌های ویژه این منطقه به‌عنوان پایلوت اجرای این طرح‌ها انتخاب شده است.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی‌که مشکلات آبخیزداری در کشور مرتفع نشود، مشکلات ناشی از سیلاب و کمبود آب‌های زیرزمینی و توسعه و رونق‌بخش کشاورزی را نخواهیم داشت.

میلاد شرفی فرماندار سلسله نیز با اشاره به اینکه بسیاری پل‌های لرستان پس از سیلاب سال ۹۸ هنوز بازسازی نشده و موقتی هستند، افزود: در شهرستان سلسله نیز وضعیت برخی از پل‌ها نامناسب بوده و ضروری است که هرچه سریع‌تر بازسازی و تکمیل شوند.

وی با اشاره به اینکه سلسله در بالادست قرار دارد و منشأ رواناب‌های سطحی است، بیان کرد: چنانچه این رواناب‌ها در بالادست کنترل شود، مناطق پایین‌دست استان نیز مشکلی نخواهند داشت.

فرماندار سلسله با بیان اینکه شرایط سدمعشوره را باید از دیدگاه مدیریت بحرانی نگاه کرد، افزود: اگر سدمعشوره احداث شود، سیلاب‌های پلدختر و کشکان رود هم مدیریت می‌شوند.

شرفی با بیان اینکه ۵۰ تا ۶۰ درصد روستاهای سلسله در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها قرار دارند، افزود: در شهر الشتر نیازمند احداث ۵ کیلومتر کانال هستیم تا مخاطرات از این شهر دور شود.

وی با اشاره به اینکه چند روستای منطقه زنگیوند فیروزآباد مشکل فرونشست زمین دارند، افزود: پل زنگیوند باید بازسازی و تکمیل شود تا ارتباط چندین روستای منطقه قطع نشود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا