گوناگون

پایان انسداد کریدور لاچین

همزمان با پایان انسداد چهار ماهه کریدور لاچین توسط گروهی از معترضان آذری، ایروان اعلام کرده که وزیر خارجه ارمنستان در واشنگتن با همتای آذری خود دیدار و گفتگو خواهد کرد…

پس از هفته‌ها تنش میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی، ایروان اعلام کرد روز یکشنبه دور جدیدی از گفتگوها میان این دو کشور در واشنگتن با هدف عادی‌سازی روابط برگزار می‌شود.

باکو یکشنبه گذشته یک ایست بازرسی جدید در کریدور لاچین، جاده‌ای که از خاک آذربایجان به قره‌باغ می‌رسد، ایجاد کرده است. اقدامی که ارمنستان آن‌را نقض فاحش آتش‌بس سال ۲۰۲۰ خوانده است.

این موضوع باعث شده بود تا در روزهای گذشته تبادل آتش در مرز میان دو کشور صورت گیرد و چند نفر از سربازان دو کشور نیز زخمی شوند.

با این حال آنی بادالیان، سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان روز شنبه اعلام کرد که یکشنبه ۳۰ آوریل، آرارات میرزویان، وزیر امور خارجه ارمنستان برای یک سفر کاری به واشنگتن سفر و در آنجا با مقام‌های باکو دیدار و گفتگو خواهد کرد. این در حالیست که طرف آذربایجانی هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است.

وزارت دفاع ارمنستان روز شنبه اعلام کرد یکی از سربازانش بر اثر شلیک گلوله نیروهای آذری در استان سیونیک در جنوب این کشور مجروح شده است.
پایان انسداد جاده لاچین

در همین حال، معترضان آذری که جاده منتهی به لاچین را برای چهار ماه مسدود کرده‌اند، روز جمعه اعلام کردند که به دلیل ایجاد ایست بازرسی توسط باکو، به اقدام خود پایان می‌دهند.

مسدود شدن کریدور موسوم به لاچین که از مرز ارمنستان به منطقه قره باغ کوهستانی منتهی می شود، مانع از عرضه مواد غذایی به این منطقه و تشدید تنش بین آذربایجان و ارمنستان شده بود.

منطقه آرتساخ یا قره‌باغ با ساکنان اکثرا ارمنی و به مرکزیت استپاناکرت که آذربایجانی‌ها آن را خان‌کندی می‌نامند، در دوران اتحاد جماهیر شوروی و پیش از آن که بدنبال فروپاشی شوروی تحت حمایت ارمنستان اعلام استقلال کند و خود را جمهوری خودخوانده بخواند، منطقه‌ای خودمختار اما تحت حاکمیت و جزیی از خاک جمهوری آذربایجان بود.

جمهوری قره‌باغ بدنبال فروپاشی شوروی سابق و زمانی که اعلام استقلال کرد، از سوی هیچ کشور مستقلِ عضو سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته نشد، حتی از سوی ایروان. «ترنسنیستریا» در مولداوی و «اوستیای جنوبی» و «آبخازیا» در گرجستان، سه منطقه جدایی طلبی تحت حمایت روسیه، تنها واحدهای ارضی بودند که اعلام استقلال و جدایی قره‌باغ را به رسمیت شناختند.

آذربایجان پس از دومین جنگ با ارمنستان در سال ۲۰۲۰ توانست کنترل این منطقه را دوباره به دست بگیرد و اراضی اشغالی خود را آزاد کند، جنگی که به کشته شدن بیش از ۶ هزار و ۸۰۰ سرباز انجامید، با این حال و بر اساس قرارداد آتش بس دو طرف، بنا شد نیروهای حافظ صلح روسی در منطقه قرار گیرند و ترانزیت در امتداد کریدور لاچین ادامه داشته باشد.

اما از چهار ماه قبل گروهی تحت حمایت دولت باکو، این جاده را با ادعای اینکه استخراج غیرقانونی معدن از سوی ارامنه به محیط زیست این منطقه آسیب زده، این جاده را مسدود کردند. حالا و در آستانه دیدار مقام‌های ایروان و باکو در واشنگتن، این افراد روز جمعه اعلام کردند پس از دیدار با مقام‌های آذربایجانی، به اعتراض خود پایان داده و جاده را باز می‌کنند.

آذربایجان ارمنستان را به قاچاق سلاح به قره باغ متهم می‌کند و با بهره بردن از ماجرای مسدود کردن جاده توسط گروهی، یک ایست بازرسی در ابتدای کریدور لاچین ایجاد کرد که اعتراض طرف ارمنی را به همراه داشته است.

یورو نیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا