بین‌المللی

نشست مقام‌های آمریکا و کوبا با موضوع «مبارزه با تروریسم»

وزارت کشور کوبا اعلام کرد، مقام‌های این کشور و آمریکا روز جمعه در نشستی در شهر هاوانا با یکدیگر در خصوص تدایبر ضدتروریسم، مساله‌ای که از مدت‌ها قبل بین دو کشور مناقشه‌برانگیز بوده، بحث و تبادل‌نظر کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، موضوع تروریسم با توجه به اینکه نام کوبا همچنان در فهرست “کشورهای پشتیبان تروریسم” آمریکا قرار دارد، یک موضوع جنجال‌برانگیز بین دو کشور بوده اما دو طرف با ادامه بحث و مذاکره بر سر این موضوع موافقت کرده‌اند و مذاکرات اخیر بین آنها عمدتا “فنی” بوده است.

طبق این گزارش، در این نشست‌ها، نمایندگان وزارت امور خاجه، وزارت دادگستری و وزارت امنیت داخلی آمریکا و همتایان کوبایی آنها حاضر بوده و مسائلی شامل ربایش هواپیماها و شناورهای دریایی و استفاده از شبکه‌های دیجیتالی برای اهداف خشونت‌آمیز مورد رسیدگی قرار گرفت.

در بیانیه وزارت کشور کوبا آمده است: “این تعامل، ابراز تعهد دولت کوبا نسبت به مبارزه علیه تروریسم است.”

پیشتر دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا نام کوبا را در فهرست کشورهای پشتیبان تروریسم آمریکا قرار داد، اما دولت کوبا با این اقدام مخالفت کرد.

این عنوان باعث اعمال تحریم‌های سفت و سخت علیه این کشور کمونیستی، دشواری معاملات مالی و تشدید بحران اقتصادی برای کوبا به نحوی که به کمبود غذا، سوخت و دارو شده و همچنین موج مهاجرت از سمت شمال این کشور به آمریکا را نیز تشدید کرده است.

وزارت کشور کوبا در بیانیه خود تصریح کرد، کوبا در نشست‌های اخیر با مقامات آمریکا که از روز پنجشنبه آغاز شدند، مخالفتش با عنوان تعیین شده برای خود از سوی واشنگتن را اعلام کرده اما گفت، هر دو طرف با ادامه مذاکراتشان موافقت کردند.

به نوشته رویترز، وزارت امور خارجه آمریکا به درخواست برای اظهارنظر درباره این مذاکرات پاسخ نداد. دولت جو بایدن اعلام کرده، در درج نام کوبا به عنوان حامی تروریسم بازبینی می‌کند اما هنوز تصمیم به اعمال هیچ گونه تغییری نگرفته است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا