گوناگون

استیضاح وزیر صمت رای آورد و رضا فاطمی‌امین برکنار شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت بعد از شنیدن نظر موافقان و مخالفان در جریان استیضاح رضا فاطمی امین، وزیر صنعت و معدن و تجارت، به او رأی اعتماد ندادند و با این حساب او از این سِمت عزل شد….

بنا بر گزارش‌ها، در زمان رأی‌گیری برای عدم رأی اعتماد به وزیر صمت ۲۷۰ نماینده مجلس حضور داشتند. بر همین اساس فاطمی امین تنها ۱۳۷ رای موافق آورد و از مجلس رأی اعتماد دریافت نکرد.
فاطمی امین اولین وزیر دولت سیزدهم است که از ابتدای آغاز به کار دولت تا به حال دو بار در صحن علنی مجلس استیضاح شده است. او همچنین اولین برکناری و عدم رأی اعتماد یک وزیر در دولت سیزدهم را به نام خود ثبت کرد.
جلسه استیضاح رضا فاطمی امین، وزیر صمت، صبح یکشنبه در مجلس شورای اسلامی آغاز شد و در پی انتقادها از غیبت رئیس‌جمهور در این جلسه، ابراهیم رئیسی از میانه جلسه در مجلس حاضر شد.
نمایندگان موافق استیضاح به مواردی از عملکرد ضعیف او به‌خصوص در حوزه صنعت خودرو و ناکارآمدی دولت رئیسی اشاره کردند.

«ضربه خوردن» از «مافیای خودرو»
وزیر صنعت در سخنرانی دفاع از خود از وجود «اژدهای هفت سر فساد» در خودروسازی کشور خبر داد و «واحدهایی در مجلس» را متهم به دست داشتن در «مافیای خودرو» کرد.
رضا فاطمی امین گفت: «من از رئیس کمیسیون اصل ۹۰ را پرسیدم؛ در سال ۱۴۰۰ و ۹۹ قبل از تشکیل دولت مردمی یک رابطه بین یکی از واحدهای مجلس و یک شرکت خودروسازی خصوصی که متخلف است و ۱۴ هزار میلیارد پرونده در سازمان تعزیرات دارد، خودروسازی که این روزها میلیاردها تومان در کانال های تلگرامی و سایت های زرد هزینه می‌کند تا وزیر را بزند؛ این مافیای خودرو است.»
وزیر صمت در جلسه استیضاح خود گفت: «یک شرکت که سه هزار میلیارد تومان گران‌فروشی دارد، افرادی را اجیر کرده که معاون من را به قصد کشت مضروب کردند. چه کسانی در دادگاه توصیه کردند که این متخلف آزاد شود؟»

قضیه خودروهای شاسی‌بلند
در این جلسه بارها به موضوع «تحویل ۷۵ خودرو شاسی‌بلند به نمایندگان برای انصراف از استیضاح» هم اشاره شد و رضا فاطمی امین بار دیگر آن را «کذب» خواند.
دو نماینده مجلس روز ششم شهریور فاش کردند که بیش از ۷۰ دستگاه خودرو شاسی‌بلند به نمایندگان تحویل داده شد تا استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) را پس بگیرند.
در پی اظهارات احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، در این زمینه، دولت ابراهیم رئیسی او را تهدید به پیگیری قضایی کرد اما یک نماینده دیگر مجلس نیز شامگاه چهارشنبه موضوع تحویل خودروهای شاسی‌بلند به نمایندگان مجلس را تأیید کرد.
با این حال، احمد علیرضابیگی روز جمعه هشتم اردیبهشت از احضارش به دادگاه در این رابطه خبر داد.
طی شش ماه گذشته، این دومین باری است که رضا فاطمی امین استیضاح می‌شود و علت این استیضاح دوم موضوع «بحران خودرو» عنوان شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا