گوناگون

بحران آب شرب در ایران؛ ۶۵ درصد سدهای مهم کشور تراز منفی دارند

به گزارش وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران، از بین ۸۰ سد مهم آب شرب و کشاورزی در کشور، در پایان فروردین سال جاری خورشیدی، ۲۷ سد کمتر از ۵۰ درصد پر شده‌اند؛ به این معنا که حدود ۳۵ درصد از سدهای کشور با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد در حال فعالیت‌اند….
بنا به این گزارش، ۵۲ سد نیز دارای تزاز منفی‌اند و بر این مبنا، در پایان فروردین سال جاری در قیاس با مدت مشابه سال گذشته، حدود ۶۵ درصد از سدهای مهم کشور تزار منفی و ذخیره آب کمتری دارند.

به گزارش خبرگزاری رکنا، دو سد مهم «وشمگیر» در استان گلستان و «رودبالِ داراب» در استان فارس، بیش از ۷۵ درصد تراز منفی دارند و در این دو حوزه بسیار آب‌بر کشاورزی و شرب، در مجموع فقط ۱۰ سد مهم کشور ۷۵ درصد پر شده‌اند.

در مجموع ۵۲ سد تراز منفی دارند؛ از جمله ۱۳ سد رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه با تراز منفی شش درصد، پنج سد در استان تهران با تراز منفی ۱۴ درصد، سد‌های دوستی و طرق خراسان رضوی با تراز منفی ۵۰ و ۳۹ درصد، سد ۱۵ خرداد قمرود با تراز منفی ۴۳ درصد، سد‌های یامچی و سبلان اردبیل با تراز منفی ۲۵ و ۳۵ درصد، سد ستارخان آذربایجان شرقی با تراز منفی ۳۱ درصد، سد نهرین خراسان جنوبی با منفی ۲۷ درصد، سد بیجار گیلان با تراز منفی ۳۱ درصد، سد وشمگیر گلستان با تراز منفی ۹۳ درصد، سد رودبار فارس با تراز منفی ۷۶ درصد، چاه‌های نیمه‌‌عمیق در سیستان با تراز منفی ۵۹ درصد، و سد شهید رجایی مازندران با تراز منفی ۶۳ درصد، از جمله مهم‌ترین مواردی است که در گزارش مزبور اشاره شده است.

در آمارهای اعلام‌شده درباره وضعیت سد‌های کشور، در استان خوزستان فقط سد جره در فهرست سدهای با تزار مثبت ۷۵ و بالاتر قرار دارد.

به گزارش رکنا، استان‌های تهران، فارس و گلستان، سه ضلع بحران آب در کشور در سال‌جاری‌‌اند و استان‌های مازندان، کرمان، آذربایجان غربی، خراستان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی نیز وضعیت مناسبی ندارند.

از ابتدای سال آبی تا ۲۵ فروردین امسال، میزان بارش در ایران معادل ۱۸۰ میلی‌متر بوده است که در قیاس با میانگین دوره‌های مشابه درازمدت، ۱۲ درصد کاهش داشته است.

خبرگزاری رکنا به نقل از بانک جهانی نوشت منابع داخلی آب‌ شیرین در ایران، سالانه ۶.۳ برابر استانداردها و شاخص‌های جهانی کاهش می‌یابد و کشاورزی عامل ۹۱ درصد کاهش سالانه منابع آب شیرین در ایران است.

بر اساس آمارهای بین‌المللی، منابع داخلی آب شیرین طی سه دهه اخیر در جهان ۹ درصد کاهش داشته است، در حالیکه میانگین این رقم در ایران ۵۶.۷ درصد بوده است. این کاهش سالانه منابع داخلی آب شیرین در ایران طی مدت یاد شده، هشت برابر بریتانیا، سه برابر آمریکا و ۲.۷ برابر ژاپن بوده است.

خبرگزاری رکنا با اشاره به در پیش بودن پنج ماه گرم، پیش‌بینی می‌کند ایران از نظر تامین منابع آب شرب و کشاورزی با سال بسیار سختی روبرو خواهد بود، و از احتمال جیره‌بندی و حتی برنامه‌ریزی قطع شدن آب در استان‌های در معرض کمبود جدی آب خبر داده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا