بین‌المللی

هشدار روسیه به ناتو درباره استقرار نیرو در فنلاند

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اگر ناتو از قلمرو فنلاند استفاده و نیرو مستقر کند، مسکو می‌تواند با تدابیر نظامی مقابله به مثل کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از وب‌سایت نیوزویک، این هشدار از سوی ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به گزارشی مبنی بر احتمال استقرار نیروهای نظامی آمریکا در پایگاه‌های فنلاند، منتشر شد.

روز دوشنبه یکی از مقامات وزارت خارجه فنلاند گفت، هلسینکی در حال مذاکره با واشنگتن درخصوص «توافقنامه همکاری دفاعی» است که از طریق آن به نیروهای آمریکایی اجازه داده خواهد شد تا آزادانه در فنلاند، این عضو تازه ناتو، مستقر شوند.

«مایکل آنتل»، معاون دبیر امور سیاسی وزارت خارجه فنلاند در مصاحبه با روزنامه فنلاندی «هلسینگین سانومات» گفت که مذاکرات دوجانبه را با آمریکا در این خصوص رهبری می‌کند و آخرین دور از گفت‌وگوها چند روز پیش در هلسینکی، پایتخت فنلاند برگزار شد. به گفته او، توافق همکاری دفاعی جدید با واشنگتن ممکن است شامل ساخت تاسیسات جدید نظامی در خاک فنلاند شود.

به گفته آنتل، مذاکرات درباره توافقنامه مذکور به دلیل آنکه فنلاند عضو جدیدی از ائتلاف نظامی ناتو است، انجام شده و این کشور از طریق حضور آمریکا و ارتقاء تجهیزات و استقرارهای دفاعی، توانایی‌های بازدارندگی و دفاعی خود را تقویت می‌کند. مایکل آنتل همچنین تاکید کرد که این “توافقنامه همکاری دفاعی”، ورود و استقرار نیروهای آمریکایی، ذخیره‌سازی تجهیزات و سرمایه‌گذاری‌های احتمالی زیرساختی را از طریق مبالغی که کنگره آمریکا به پنتاگون اعطا می‌کند، امکان‌پذیر می‌سازد. همچنین ایالات متحده در حال حاضر به دنبال حضور دائمی در فنلاند نیست.

براساس گزارش تاس، زاخارووا در واکنش به سخنان این مقام فنلاندی روز چهارشنبه گفت: ما از نزدیک برنامه‌های ناتو در مورد فنلاند را دنبال می‌کنیم. ما تأیید می‌کنیم که روسیه مجبور خواهد شد اقدامات تلافی‌جویانه‌ای از هر دو جنبه نظامی-فنی و غیره برای مهار تهدیدها به امنیت ملی ما که در این رابطه ظاهر می‌شود، انجام دهد.

زاخارووا افزود که مسکو هرگونه طرحی در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در فنلاند را از دست دادن حاکمیت هلسینکی می‌داند.

او گفت: با این حال، هم خود فنلاند و هم ناتو باید بدانند که پمپاژ نیروی نظامی در شمال اروپا تنها به افزایش تنش‌های نظامی و سیاسی در این منطقه کمک می‌کند.

فنلاند که بیش از ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد، در تاریخ چهارم آوریل، سی و یکمین عضو رسمی ائتلاف نظامی ناتو شد و پس از این اقدام ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اظهار کرد که فنلاند با این کارش سیاست خنثی خود را کنار گذاشت و در عوض خود را وارد “منطقه خط مقدم” کرد.

حتی قبل از اظهارات روز چهارشنبه زاخارووا در مورد اتخاذ تدابیر “نظامی-فنی” در پاسخ به برنامه‌های ناتو برای فنلاند، روسیه گفته بود که حضور نظامی خود را در امتداد مرزهای خود با فنلاند افزایش خواهد داد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا