اجتماعی

ضرورت‌ توجه به معیشت و تکریم معلمان

همه ما مدیون معلمان عزیزی هستیم که عمرشان را برای سوادآموزی، افزایش دانایی و کسب دانش ما صرف کردند. واقعیت این است که هیچ تشکر و قدردانی نمی‌تواند پاسخ‌گوی زحمات و دلسوزی‌های این بزرگواران باشد.

آرمان ملی نبی‌اله عشقی‌ثانی فعال اجتماعی؛ امروزه حدود ۱۲ میلیون دانش‌آموز در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند و بیش از یک میلون نفر معلم در یکصد هزار مدرسه شهری و روستایی به امر تحصیل فرزندان ما اشتغال دارند. البته توجه داریم که معلم به هر شخصی گفته می‌شود که در یکی از مقاطع تحصیلی از پیش‌دبستانی تا پایان دوران دانشگاه به تدریس مشغول هستند یا به‌عنوان استادکار حرفه، مهارت یا هنری را به کودکان و نوجوانان و دیگران می‌آموزند. اینکه گفته می‌شود روز معلم را گرامی داریم به چه معنی است آیا ایراد چند سخنرانی توسط مسئولان، برگزاری گردهمایی و دادن هدایا و تقدیرنامه و از مقام ارزش‌های معلم سخن گفتن را می‌توان تکریم مقام معلم و جایگاه معلمان برشمرد و چنین تصور کرد که به تکلیف خود در مقابل این عزیزان عمل کرده‌ایم؟ اگرچه این قبیل اقدامات هم ضروری و مفید است و از برگزارکنندگان تشکر می‌کنیم.

نکته‌ای که در سال‌های اخیر بیشتر خود را نشان می‌دهد مشکلات اقتصادی و فاصله زیاد بین نیازهای اداره امور خانواده‌های این عزیزان و میزان حقوق و دریافتی آنان است به‌طوری که تنگناهای اقتصادی، تحریم‌ها، تورم و افزایش فزاینده هزینه‌های زندگی تعداد قابل ذکری از معلمان را وادارکرده است برای جبران کسری حقوق‌شان و تأمین مخارج خانواده‌هایشان به شغل‌های دیگری هم کنار معلمی بپردازند. این وضعیت چند مشکل را برای آنان و جامعه ایجاد می‌کند.

یکی آنکه در چنین موقعیتی معلمان فرصت لازم برای افزایش اطلاعات و به‌روز کردن دانش‌شان را نخواهند داشت،

دوم، به‌دلیل خستگی و فشار شغل‌های جانبی انرژی کافی برای امور تحصیلی دانش‌آموزان را ندارند.

سوم، پذیرش مسئولیت‌های جانبی توسط کادر آموزشی مدارس و دانشگاه‌ها به جایگاه ارزشمند معلمی آنان به شدت لطمه وارد می‌کند.

یکی از نکاتی که در رابطه با چالش‌های حقوقی معلمان توسط مسئولان بیان می‌شود این است که افزایش هر نوع پرداخت حقوق به معلمان به‌دلیل تعداد زیاد معلمان که بیش از یک میلیون نفر هستند بودجه بسیار بزرگی را می‌طلبد که تأمین آن توسط دولت خیلی مشکل است ضمن آنکه افزایش حقوق معلمان همیشه باعث درخواست افزایش حقوق سایر دستگاه‌های وابسته به دولت هم می‌شود که تصمیم گیری را مشکل می‌سازد

در اینجا بد نیست به اظهار نظر صدراعظم سابق آلمان خانم مرکل توجه کنیم که می‌گوید؛ پزشکان و مهندسان نباید انتظار داشته باشند که حقوقشان بیش از معلمان که مسئولیت تعلیم و تربیت فرزندان ما را عهده‌دار هستند باشد. این دیدگاه نشان دهنده جایگاه رفیع معلمان است، پس نباید تکریم و تقدیر از معلمان را به سخنرانی و تعریف بسنده کرد بلکه ضرورت دارد با افزایش حقوق و دریافتی‌های کادر آموزشی به‌عنوان یک اقدام تشویق کننده توجه داشته باشیم تا آنان مجبور به داشتن شغل‌های دوم و سوم نشوند. در حقیقت توجه به آموزش و پرورش توجه به آینده فرزندان ما وتوجه به توسعه کشور است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا