گوناگون

تهران خبر اخراج چهار دیپلمات جمهوری آذربایجان را با یک ماه تأخیر منتشر کرد

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران، جمعه ۱۵ اردیبهشت خبر داد که ماه گذشته «چهار دیپلمات وزارت خارجه جمهوری آذربایجان به‌عنوان عنصر نامطلوب شناخته و اخراج شدند». تسنیم افزود: «این اقدام ایران در پاسخ به باکو در اخراج دیپلمات‌های ایرانی انجام گرفته است.»…

جمهوری آذربایجان اواسط فروردین چهار دیپلمات ایرانی را عنصر نامطلوب معرفی کرده بود. روشن نیست که چرا تسنیم با گذشت یک ماه خبر اخراج دیپلمات‌های آذربایجان را منتشر کرده است. دو روز پیش، چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت، الهام علی‌اف، رئیس‌ جمهوری آذربایجان در کنفرانس «تشکیل ژئوپلیتیک بزرگ اوراسیا» گفته بود: «محافلی در ایران باید بدانند که زبان تهدید و ترور در برابر آذربایجان کارساز نیست.»
علی‌اف همچنین روابط دو کشور را در سطح پایین توصیف کرد و ارتقای آن را منوط به اقدامات ایران دانست. حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران در هفتم بهمن‌ماه و افتتاح سفارت آذربایجان در تل‌آویو روابط دو کشور را بار دیگر تیره کرد. این در حالی است که به‌تازگی خبرهایی مبنی بر بازداشت افرادی منتسب به گروه‌های اسلام‌گرای افراطی آذربایجان در قم و نیز اعمال برخی تسهیلات از سوی تهران در مقررات مربوط به حمل و نقل و عبور و مرور میان آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان از خاک ایران، به‌عنوان «اقداماتی اعتمادساز» از سوی جمهوری اسلامی و در راستای کاهش تنش میان دو کشور تلقی شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا