گوناگون

۵ تالاب در خطر انقراض

تالاب‌های ایران در صدر لیست سیاه کنوانسیون رامسر قرار دارند. بر این اساس ۹ تالاب ازجمله شادگان در خطر انقراض هستند. در چنین شرایطی دولت از ضرب‌الاجل طرح گردشگری برای تالاب شادگان رونمایی کرده است؛ طرحی که به گفته محمد درویش، فعال محیط‌زیست احتمال خشک کردن تالاب به دلیل احداث پتروشیمی را در پی دارد….
محیط‌زیست ایران در هفته‌ای که گذشت با اخبار خشک شدن بخشی از تالاب میانکاله تا طرح گردشگری تالاب شادگان را داشت.
عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی مواد و عمران دانشگاه شیراز گفته در حال حاضر ۹ تالاب ایران در خطر انقراض قرار دارند. اخیراً نیز رسانه‌ها از خشک شدن ۳۰ درصد تالاب میانکاله خبر دادند.
ناصر طالب بیدختی با اشاره به انعقاد کنوانسیون رامسر در سال ۱۹۷۱ به ایسنا گفت: «طی این کنوانسیون ۱۵۶ کشور تعهد دادند که خصوصیات اکولوژیکی تالاب‌ها را حفظ کنند. همچنین وضعیت تالاب‌های ثبت‌شده را به صورت دوره‌ای گزارش کنند.» به گفته عضو وابسته گروه مهندسی علوم، در کنوانسیون رامسر فهرستی وجود دارد که شامل اسامی تالاب‌های در معرض خطر انقراض است. (لیست مونترو) نکته مهم در میان گفته‌های طالب بیدختی جایگاه ایران در لیست است. بیدختی دراین‌باره گفت: ایران با پنج سایت تالابی در خطر انقراض به همراه یونان در صدر این لیست قرار دارند.

کدام تالاب‌های ایران در خطر انقراض هستند؟
بر اساس فهرستی که طالب بیدختی ارائه کرده تالاب انزلی استان گیلان از سال ۱۹۹۳ و انتهای جنوبی هامون پوزک استان سیستان و بلوچستان از سال ۱۹۹۰ در خطر انقراض هستند. همچنین هامون صابری و هامون هیرمند استان سیستان و بلوچستان از سال ۱۹۹۰، نی‌ریز و کمیجان استان فارس از سال ۱۹۹۰ و شادگان، خورالامیه و خورموسی استان خوزستان نیز از سال ۱۹۹۳ در خطر انقراض هستند.

طرح دولت برای تالاب شادگان
هفته گذشته ابراهیم رئیسی در سفر به خوزستان برای طرح گردشگری تالاب شادگان ضرب‌الاجل دوماهه تعیین کرد.
علی سلاجقه، رئیس سازمان محیط‌زیست نیز اعلام کرد طی دو ماه برنامه این طرح آماده می‌شود. طرحی که فعالان محیط‌زیست می‌گویند احتمال نابودی تالاب شادگان وجود دارد.
بنا بر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس استان خوزستان تمام حقابه تالاب شادگان را می‌بلعد. در چنین شرایطی، چگونه قرار است طرح گردشگری اجرا شود؟

استخراج نفت
تالاب شادگان در ابتدا نیاز به گرفتن حقابه دارد. محمد درویش، کارشناس محیط‌زیست آبزیان درباره تبعات اجرای طرح گردشگری تالاب شادگان به تجارت نیوز گفت: «به دنبال این هستند که در شادگان، واحدهای پتروشیمی احداث و چاه نفت استخراج کنند. حقابه تالاب شادگان را کشت و صنعت نیشکر ربوده، سدسازی‌هایی هم در بالادست تالاب شادگان اتفاق افتاده است. همین حالا حیات اکولوژیکی تالاب در خطر است.»

احداث سد مارون ۲
گفتنی‌ است اخیراً خبر احداث سد مارون ۲ در کهکیلویه ‌و بویراحمد نیز موجب نگرانی برخی از فعالان محیط‌زیست شده است. سدی در بالادست تالاب شادگان که بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با اجرای آن تالاب شادگان به کانون گرد و غبار تبدیل می‌شود.
ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا