فرهنگی

یادآوری فراخوان تجمع اعتراضی معلمان ایران برای روز سه شنبه

تشکل‌های صنفی فرهنگیان برای تجمع سراسری معلمان در ۱۰ صبح ۱۹ اردیبهشت فراخوان دادند …

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان برای تجمع سراسری معلمان در اعتراض به زندانی شدن فرهنگیان، در روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت از ساعت ۱۰ تا ۱۲ مقابل مجلس و در شهرستان‌ها مقابل اداره‌های کل آموزش و پرورش فراخوان داد.

این شورا در بیانیه‌ای اعلام کرد تجمع روز ۱۹ اردیبهشت در تهران مقابل مجلس شورای اسلامی، در مراکز استان‌ها مقابل ادارات کل آموزش و پرورش و در شهرستان‌ها، مقابل ادارات آموزش و پرورش برگزار خواهد شد.

این شورا با اشاره به خیزش مردم علیه جمهوری اسلامی، نوشت: «آنچه در خیزش اجتماعی اخیر در مدارس و خیابان‌ها دیده شد، شکست کامل الگویی بود که بی‌اعتنا به تحولات عمیق در عرصه واقعیت‌های اجتماعی می کوشد تا ایده‌آل‌های غیرواقع‌بینانه خود را در نظام آموزشی محقق نماید.»

در هفته‌های اخیر، اعتراضات صنفی معلمان ایران از سرگرفته شده و مسموم‌سازی‌های سریالی دانش‌آموزان در مدارس ایران نیز بر خشم معلمان از حکومت افزوده است.

تشکل‌های صنفی فرهنگیان در جریان خیزش انقلابی مردم، بیانیه‌های متعددی را در محکومیت دستگیری و تداوم بازداشت معلمان به دلیل پیگیری مطالبات مدنی‌شان منتشر کرده و اعلام کردند در صورت ادامه این روند از سوی حاکمیت، تجمع‌های اعتراضی خود را ادامه خواهند داد.

در ۱۷ فروردین نیز، معلمان چندین شهر ایران مقابل ادارات کل آموزش و پرورش تجمع و علاوه بر پیگیری مطالبات صنفی خود، به مسموم‌سازی دانش‌آموزان و ابلاغیه این وزارت‌خانه برای برخورد با دانش‌آموزان «بی‌حجاب» نیز اعتراض کردند.

در سال گذشته ده‌ها معلم و فعال صنفی دیگر، از جمله محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، بازداشت و به حبس‌های گاه طولانی‌مدت محکوم شدند. برخی دیگر نیز هنوز در وضعیتی بلاتکلیف در بازداشت به سر می‌برند.

در بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آمده است: «۱۹اردیبهشت زادروز جبار باغچه‌بان، معلمی پیشرو در جهت حمایت از حقوق معلمان و توسعه آموزش در کشور و بنیان‌گذار تئاتر کودکان و آموزش ناشنوایان است.»

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره تمامی معلمانی که «در راستای رشد و توسعه آموزش در این سرزمین به هر شکل کوشیده‌اند»، اعلام کرد: «هر‌ چند با توجه به ناتوانی اشغال‌کنندگان پست‌های مدیریتی در نظام آموزشی در ذیل ناکارآمدی کل نظام اجرایی و ضدیت کل حاکمیت با اندیشه و آموزش مدرن، امید به رخ دادن کمترین تغییر مثبت را از بین برده، اما همچنان پیگیر مطالبات انباشته معلمان (شاغل و بازنشسته) و حقوق دانش‌آموزان به همه روش‌های ممکن و مدنی همچون گذشته هستیم.»

در بیانیه این شورا به مطالباتی چون «اجرای دقیق قانون مدیریت خدمات کشوری برای شاغلان و بازنشستگان»، «اجرای رتبه‌بندی معلمان مطابق مصوبه اولیه»، «بازگشت به اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی و تامین آموزش با کیفیت و امنیت مدارس به ویژه برای دختران دانش‌آموز» اشاره شده است.

بر اساس اصل ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی، «دولت موظف است وسایل آموزش وپرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد».

این تشکل صنفی تاکید کرد: «بدون بازنگری انتقادی و عمیق در مبانی فکری‌ و سیاسی ایدئولوژی فرسوده فقه سنتی حاکم، بدون بازاندیشی انتقادی و عمیق در شیوه‌های حکمرانی و اداره مدارس، بدون رهاسازی مدرسه و نظام آموزشی از سیطره ایدئولوژی تمامیت‌خواه حاکم، بدون پذیرش تفاوت‌های فردی، فرهنگی و اجتماعی دانش‌آموزان، بدون برطرف نمودن تمرکزگرایی شدید موجود در نظام آموزشی و بدون تغییرات بنیادی در ساز و کارهای موجود و شکست خورده اداره مدرسه، آموزش در کشور راه به جایی نخواهد برد.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا