گوناگون

احضار چند وکیل و صدور ۲۶ کیفرخواست برای جمعه خونین زاهدان

علی مجتهدزاده وکیل دادگستری از احضار خود و چند تن دیگر از همکارانش خبر داده است. رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح از صدور کیفرخواست برای ۲۶ متهم در جریان حوادث “جمعه خونین زاهدان” خبر داد….

مجتهدزاده نام دیگر وکلای احضارشده را ننوشته اما ثمین چراغی یک وکیل دیگر روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت در توییترش نوشت بر اساس احضاریه‌ای که برای او ارسال شده، باید ۳۱ اردیبهشت در شعبه هفت دادسرای اوین حاضر شود.
او نوشته از موارد اتهامی‌اش خبر ندارد و نمی‌داند باید از چه چیز دفاع کند.
حسن یونسی، یک وکیل دیگر نیز خبر داده که برای تاریخ دوم خرداد به دادسرای امنیت احضار شده است.
او آبان ماه گذشته در جریان اعتراضات مردمی در حالی که به همراه مصطفی نیلی عازم سیستان و بلوچستان بودند تا از دستگیرشدگان آنجا دفاع کنند، بازداشت و پس از یک ماه آزاد شد.
حسن یونسی فرزند علی یونسی وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی است.
صدور کیفرخواست برای ۲۶ نفر در زاهدان
رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح از صدور کیفرخواست برای ۲۶ نفر در جریان حوادث “جمعه خونین زاهدان” خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر احمدرضا پورخاقان که روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت به زاهدان سفر کرده، در بیان جزییات اتهامات این ۲۶ نفر گفت: «اتهام ۱۱ نفر از متهمان این پرونده، تیراندازی منتهی به قتل و جرح است و برای ۱۵ نفر به اتهام سوءاستفاده از موقعیت شغلی، تیراندازی بر خلاف مقررات، لغو دستور و ترک فعل‌هایی که اتفاق افتاد کیفرخواست صادر شده است».
رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح همچنین تصریح کرده: «عواملی که باعث تحریک برخی از جوانان اهل سنت در صف نماز مصلی اهل سنت زاهدان شدند و در سایه این تحریک افراد ضد انقلاب با سوءاستفاده از شرایط، حادثه خونین زاهدان را رقم زدند و همچنین اشخاصی که در فضای مجازی اقدام به تحریک جوانان اهل سنت کردند هم شناسایی و با آن‌ها برخورد قاطع صورت می‌گیرد.»
در جریان اعتراضات سراسری، روز جمعه ۸ مهر سال گذشته، در حالی که مردم زاهدان قصد ورود به مسجد مکی برای اقامه نماز جمعه را داشتند هدف حمله نیروهای امنیتی قرار گرفتند.
بنا بر آمار سازمان‌های حقوق بشری حدود ۱۰۰ نفر در این روز کشته شدند که حداقل ۱۰ نفر از آنان کودک بودند.
یک ماه پس از این واقعه فرماندار نظامی زاهدان و رییس کلانتری ۱۶ این شهر از کار برکنار شدند.
دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا