زنان

نرخ بالای سرطان در زنان

گسترش بیماری‌های زنان در ایران عوامل متنوعی دارد. نخست مسائل فرهنگی است. بسیاری از زنان از صحبت کردن در مورد موضوعاتی مانند سرطان پستان یا دهانه رحم خودداری می‌کنند. رسانه‌های عمومی در ایران هم از بیان صریح عوامل آن خودداری می‌کنند و به همین دلیل دانش عمومی در مورد آن کافی نیست. همچنین در موارد متعددی بیمه هزینه غربالگری و آزمایش‌های آن را پوشش نمی‌دهند و به دلیل هزینه‌های زیاد این آزمایش‌ها، خانواده‌های کم بضاعت از پیگیری آن امتناع می‌کنند.

مشکلات

گسترش سرطان در ایران یکی از هراس‌انگیزترین عباراتی است که می‌توان بر زبان جاری ساخت. اما واقعیت آن است که ایران از جمله کشورهایی است که با موج سرطان رو به روست. با این حال باید توجه داشت سرطان دیگر مانند گذشته آنچنان ترسناک نیست و اگر به موقع تشخیص داده شود، قابل درمان است.

دکتر امیر محمد عارف پور، پزشک انکولوژیست و کارشناس بیماری های سرطانی در گفتگو با رکنا ضمن هشدار در مورد احتمال فرا رسیدن سونامی سرطان در ایران، گفت: آمار سرطان در ایران حدودا ۱۵۰ نفر در بین هر ۱۰۰ هزار نفر است و این نسبت به آمار این بیماری در کشورهای دیگر آمار بالایی محسوب نمی شود.

به گفته او سرطان پروستات در میان مردان و سرطان پستان در میان زنان از شایع‌ترین انواع سرطان است.

اما نکته قابل توجه گستردگی سرطان پستان در میان زنان ایرانی است. این کارشناس بیماری‌های سرطانی می‌گوید: طبق آمارها از هر هشت زن، یک نفر در معرض سرطان پستان قرار دارد و این آمار بالایی برای این بیماری محسوب می شود و بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت سرطان پستان نسبت به کل دنیا در ایران شایع تر است.

عامل ژنتیک بر انتقال سرطان بسیار موثر است و این بیماری واگیردار نیست. برای مثال در سایر کشورها سرطان مغز، روده، خون و سیستم عصبی بیش از سرطان‌های رایج است اما در ایران سرطان پستان و پروستات گسترده شده است.

عوامل موثر بر خطر سرطان سینه عموما قابل تغییر نیستند، مانند داشتن سابقه خانوادگی سرطان سینه، زن بودن و بالا رفتن سن. اما عوامل خطر دیگری وجود دارد که می‌توانید آنها را تغییر دهید تا احتمال ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید. پزشکان نمی‌دانند که چرا برخی از زنان با عوامل خطر به سرطان سینه مبتلا نمی‌شوند و چرا برخی دیگر که هیچ عامل خطری ندارند، به‌جز زن بودن، به سرطان سینه مبتلا می‌شوند. با این حال، شما می‌توانید انتخاب های خاصی در سبک زندگی داشته باشید تا خطر ابتلا به آن را کاهش دهید.

اما نکته‌ای که اینجا قابل توجه است، غربالگری است که می‌تواند در جلوگیری از گسترش برخی سرطان‌ها موثر باشد. در ژاپن و برخی کشورهای اروپایی سرطان دهانه رحم و سرطان پستان در زنان سرطان روده بزرگ در مردان و زنان با استفاده از همین روش کاهش چشمگیری یافته است.

پیش از این، محمد اسماعیل اکبری رئیس مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه سن ابتلا به سرطان پستان در ایران را ۱۰ سال جوانتر از دنیا است، افزود: میانگین سن ابتلا به سرطان پستان در ایران بین ۴۵ الی ۵۵ سال است که در کشورهای دیگر شیوع آن از ۵۰ الی ۶۰ سالگی می باشد، و علت اصلی آن جوانی جامعه ایران است و این در حالیست که سرعت رشد سرطان پستان در غرب تقریبا ثابت مانده ولی در کشور ما به دلیل سالمندن شدن و همچنین افزایش ریسک فاکتورها در حال افزایش است.

راه‌حل طرح

گسترش بیماری‌های زنان در ایران عوامل متنوعی دارد. نخست مسائل فرهنگی است. بسیاری از زنان از صحبت کردن در مورد موضوعاتی مانند سرطان پستان یا دهانه رحم خودداری می‌کنند. رسانه‌های عمومی در ایران هم از بیان صریح عوامل آن خودداری می‌کنند و به همین دلیل دانش عمومی در مورد آن کافی نیست. همچنین در موارد متعددی بیمه هزینه غربالگری و آزمایش‌های آن را پوشش نمی‌دهند و به دلیل هزینه‌های زیاد این آزمایش‌ها، خانواده‌های کم بضاعت از پیگیری آن امتناع می‌کنند. بنابراین باید تلاش برای افزایش دامنه بیمه‌ها خصوصا در حوزه سرطان به صورت کمپین یا رایزنی از طریق نمایندگان افزایش یابد. باید توجه داشت هر چقدر زودتر این بیماری تشخیص داده شود، هزینه کمتری برای درمان باید پرداخت. از سوی دیگر مواجه شدن با سرطان و حتی پیشگیری آن نیازمند یک آمادگی روانی است. موضوعی که رسانه‌های عمومی می‌توانند در این مورد موثر باشند./وب سایت همه‌مون

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا