گوناگون

برنج ایرانی روی دست کشاورزان مانده

عضو انجمن صنفی برنج‌فروشان استان مازندران خاطرنشان کرد: در سنوات گذشته در این مقطع از سال حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از برنج تولیدی در دست کشاورزان باقی می‌ماند اما هم‌اکنون این رقم به حدود ۴۵ درصد رسیده است….

این انباشت برنج در دست کشاورزان باعث شده که قیمت برنج کیفی در مبدأ تولید از کیلویی ۱۲۰ هزار تومان به کیلویی ۷۰ هزار تومان برسد. حسن تقی در گفت‌وگو با ایلنا، بابیان اینکه بیش از ۴۰ تا ۴۵ درصد از برنج تولید داخلی در دست کشاورزان باقی‌مانده است، گفت: در ماه‌های اخیر دولت تلاش کرد که فروشگاه‌های زنجیره‌ای را برای خرید برنج ایرانی مجاب کند که متأسفانه این فروشگاه‌ها تمایلی برای خرید از خود نشان ندادند؛ احتمال دارد که فروشگاه‌ها زمانی که محصول جدید آماده برداشت است برای خرید اقدام کند که قیمت محصول سال گذشته بیشتر از این افت کند. کشاورزان نیز تا یک ماه پیش چندان تمایلی برای فروش محصول نداشتند اما بعدازاینکه مشاهده کردند که فروشگاه‌ها برای خرید جلو نیامده‌اند راضی به کاهش قیمت شدند.

وی بابیان اینکه معیشت کشاورزان وابسته به فروش محصولشان است، گفت: برخی برای احتساب قیمت برنج داخلی هزینه تولید را محاسبه می‌کنند و این موضوع را در نظر ندارند که کشاورز با فروش محصولش هزینه یک سال امرار معاش خود را تأمین می‌کند. عضو انجمن صنفی برنج‌فروشان استان مازندران رقم واردات برنج در سنوات گذشته را حدود یک‌میلیون ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: با افزایش نرخ برنج ایرانی ذائقه مردم تغییر کرد و مردم خریدار برنج خارجی شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا