اخبار

انتخابات ترکیه؛ اظهارات ضد غربی اردوغان و ضد روسی مخالفانش

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه در سراسر این کشور در حال برگزاری است. پیش‌بینی‌ها از میزان مشارکت بالا در این دور از انتخابات حکایت دارد. انتخاباتی که حرف و سخن این روزهای محافل رسانه‌ای و تحلیلی جهان است و می‌تواند تأثیرات قابل توجهی در فضای داخلی ترکیه و هم در سطح منطقه‌ای بگذارد…

نتایج اولیه رأی‌گیری، اگر رویداد غیرمنتظره‌ای رخ ندهد، در ساعات پایانی امشب اعلام خواهد شد و نتایج تقریبا قطعی نیز تا صبح دوشنبه مشخص می‌شود. کارشناسان معتقدند که اگر اردوغان با درصد ناچیزی شکست بخورد، احتمال اعتراض به نتایج از سوی او وجود دارد، اما اگر با درصد قابل توجهی نتیجه را به رقیب واگذار کند، مجبور است بپذیرد.
در این میان اظهارات ضد روسی کمال قلیچدار اوغلو، رقیب اصلی اردوغان که پس از انتشار ویدئویی جعلی از رابطه جنسی یکی از نامزدها بیان شد و و واکنش اردوغان در دفاع از روسیه مورد توجه رسانه های خارجی قرار گرفته است.
قلیچدار اوغلو در صفحه توئیتر خود نوشت: دوستان عزیز روسی شما پشت مونتاژها، توطئه‌ها، مطالب جعلی و نوارهایی هستید که دیروز در این کشور (ترکیه) افشا شد. اگر میخواهید که بعد از ۱۵ می به دوستیمان ادامه دهیم، دست از سر حکومت ترکیه بردارید.
در مقابل، اردوغان نیز در مصاحبه‌ای به شدت علیه قلیچدار اوغلو موضع گرفت و او را بابت انتقاد از روسیه سرزنش کرد.
اردوغان ادعا کرد که ائتلاف مخالف متعلق به قلیچداراوغلو به دنبال «حرص و انتقام» است و به حامیانش گفت: فراموش نکنید. شما ممکن است چنانچه ما شکست بخوریم هزینه سنگینی پرداخت کنید. دولت‌های غربی از مخالفان برای تحمیل اراده خود بر چگونگی عملکرد جامعه ترکیه استفاده می‌کنند.
اردوغان در بخش‌های دیگری از سخنانش گفت: کسانی که آرزوی به دست آوردن دولت ترکیه را دارند می‌گویند، بگذارید غرب را دوست خودمان کنم و هر تحریمی که غرب اعمال کرده را من هم علیه روسیه اعمال خواهم کرد. تو (قلیچداراوغلو) نمی‌توانی یک دولتمرد باشی. تو فکر کردی کی هستی که علیه روسیه تحریم اعمال کنی؟!
او سپس با فریاد گفت: آهای غرب! این ملت من است که تصمیم می‌گیرد!
مراکز رای گیری در ترکیه، امروز یکشنبه از ساعت ۸ بامداد به وقت محلی، برای دو انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی آغاز به کار کردند.
پیش از باز شدن مراکز رای گیری نیز صف‌های طولانی مقابل برخی از آنها به‌ویژه در شهرهای استانبول و آنکارا تشکیل شده بود.
مطابق برنامۀ از پیش تعیین شده، رای گیری تا ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت محلی ادامه دارد و بر اساس قوانین ترکیه، انتشار هر نوع گزارشی درباره نتایج انتخابات تا ساعت ۹ شب ممنوع است. با این وجود نتیجه‌ای که پس از این ساعت اعلام شود، ممکن است به حکومت ۲۰ ساله رجب طیب اردوغان پایان دهد.
این انتخابات، یکی از مهم‌ترین انتخابات تاریخ ۱۰۰ ساله ترکیه مدرن توصیف شده است که یا مسیر اقتدارگرایانۀ روزافزون دولت اردوغان را متوقف می‌کند یا برعکس دهه سوم حکومت او را آغاز خواهد کرد.
با این رای گیری، نه تنها تصمیم گرفته خواهد شد که چه کسی این کشور ۸۵ میلیون نفری عضو ناتو را رهبری کند، بلکه نحوه اداره آن، مسیر اقتصاد آن در بحبوحه بحران عمیق هزینه‌های زندگی همچنین خط مشی سیاست خارجی آن را نیز تعیین خواهد شد.
اگرچه نظرسنجی‌ها از برتری نسبی آرای کمال قلیچداراوغلو، رقیب اصلی اردوغان که ائتلافی متشکل از شش حزب اپوزیسیون را رهبری می‌کند خبر داده‌اند اما گمان می‌رود که هیچکدام از این دو نامزد اصلی نتوانند بیش از ۵۰ درصد آرای لازم برای پیروزی را به دست آورند و به این ترتیب احتمالا دور دوم انتخابات در ۲۸ می برگزار خواهد شد.
انتخابات پارلمانی
رای دهندگان ترک همچنین در این روز اعضای جدید پارلمان را انتخاب خواهند کرد و گمان می‌رود در این بخش نیز رقابتی تنگاتنگ میان حزب «عدالت و توسعه» به رهبری اردوغان و طرفداران او از جمله اسلامگرایان از یکسو و «ائتلاف ملت» متشکل از ۶ حزب مخالف به رهبری کمال قلیچداراوغلو از سوی دیگر وجود داشته باشد.
مردم بسیاری از استان‌های متاثر از زلزله اخیر ترکیه که بیش از ۵۰ هزار کشته برجای گذاشت از عملکرد دولت خشمگین هستند؛ با این وجود شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد این موضوع بر چگونگی رای دادن آن تاثیر قابل توجهی گذاشته است.
گفته می‌شود رای دهندگان کرد که ۱۵ تا ۲۰ درصد از واجدان شرایط را در این انتخابات تشکیل می‌دهند و پس از سرکوب‌های شدید سال‌های اخیر به شدت با اردوغان مخالفند، نقش محوری در تعیین سرنوشت انتخابات دارند. با این وجود حزب دموکراتیک خلق‌ها که طرفدار کردهاست بخشی از ائتلاف اصلی اپوزیسیون نیست و به همین دلیل بعید است که ائتلاف «اتحاد ملت» بتواند به تنهایی به اکثریت پارلمانی دست یابد.
حزب دموکراتیک خلق‌ها در انتخابات ریاست جمهوری حمایت خود را از کمال قلیچداراوغلو اعلام کرده، اما در انتخابات پارلمانی در کنار حزب کوچک چپ سبزها قرار گرفته است.
بزرگترین دغدغۀ ترک‌ها در حال حاضر، دست و پنجه نرم کردن با تورمی است که در اکتبر ۲۰۲۲ میلادی به بالای ۸۵ درصد رسیده است. بنابراین اگر ترک‌ها اردوغان را برکنار کنند، عمدتاً به این دلیل است که شاهد کاهش رفاه و برابری در جامعه و توانایی خود برای برآورده کردن نیازهای اساسی‌شان هستند.
در مقابل کمال قلیچداراوغلوی ۷۴ ساله قول داده که در صورت پیروزی، کنترل شدید دولت بر سیاست‌های اقتصادی را حذف کند.
قلیچداراوغلو همچنین می‌گوید که به دنبال بازگرداندن کشور از سیستم ریاست جمهوری اردوغان (که در همه‌پرسی سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید) به سیستم پارلمانی است.
او همچنین قول داده که استقلال قوه قضاییه را بازگرداند؛ اهرمی که منتقدان می‌گویند اردوغان در سال‌های اخیر برای سرکوب مخالفان، بسیار از آن استفاده کرده است.

یک رکورد جهانی؛ مشارکت ۹۴ درصدی در انتخابات امروز ترکیه!

طبق گفته شمار زیادی از ناظران، مهمترین انتخابات سال ۲۰۲۳ در جهان انتخابات امروز ترکیه است؛ جایی‌که اردوغان پس از دو دهه حضور در قدرت، این‌بار با کاهش شدید محبوبیت روبرو است و رقیب اصلی او توانسته است در بسیاری از نظرسنجی‌ها پیشی بگیرد.
مردم ترکیه امروز یکشنبه با حضور گسترده در پای صندوق‌های رای تکلیف انتخاباتی که رسانه‌ها از آن با عنوان مهم‌ترین انتخابات سال جاری میلادی یاد می‌کنند را مشخص کردند. منابع خبری میزان مشارکت در انتخابات ترکیه را حدود ۹۴ درصد اعلام کردند که در جهان یک رکورد محسوب می‌شود.
مردم ترکیه در محوری‌ترین انتخابات تاریخ مدرن خود تصمیم می‌گیرند که آیا رجب‌طیب اردوغان پس از ۲۰ سال حکومت در این سمت باقی بماند یا خیر. رقیب اصلی اردوغان نامزد یک ائتلاف گسترده اپوزیسیون است که شانس واقعی برای پیروزی در انتخابات امروز را دارد. ۶ میلیون نفر از رای دهندگان رای اولی محسوب می‌شوند که گفته می شود عمدتا به نامزد اپوزیسیون رای داده اند.
بنا به گزارشها، شواهد میدانی حکایت از مشارکت بالای مردمی در این انتخابات دارد بطوریکه صندوق‌ها از پاکت‌های رآی پر شده است. پیش بینی می‌شود نتایج اولیه انتخابات از ساعت ۲۱ امشب بصورت پی در پی از سوی شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام شده و در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد. شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد تا پایان رآی گیری امروز هیچ رویداد امنیتی رخ نداده است.
گزارشگر سی ان ان ترکیه گفت: میزان مشارکت بالا در انتخابات، بیانگر رقابت شدید بین رجب طیب اردوغان و کمال قلیچدار اوغلو رقیب اصلی اوست و نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری در دو تا سه ساعت آینده اعلام خواهد شد.
برخی نتایج اولیه که تاکنون منتشر شده است از پیشتازی اردوغان خبر می‌دهد اما اپوزیسیون ترکیه می‌گوید که این نتایج صرفا از پایگاه‌های حزب اردوغان می‌آیند.
کمال قلیچدار اوغلو، رقیب اصلی اردوغان در توئیت کوتاهی نوشت: ما جلوتر هستیم.
سخنگوی حزب او نیز در نخستین واکنش خود گفت: به نتایج اولیه منتشر شده از سوی اردوگاه اردوغان توجه نکنید، آنچه تا کنون مشخص شده مثبت است.

این گزارش تکمیل می شود

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا