گوناگون

نتایج اولیه انتخابات ترکیه

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در حزب حاکم و همچنین اپوزیسیون گزارش داد که بر اساس نتایج اولیه هیچکدام از دو نامزد اصلی از ۵۰ درصد آرای لازم برای پیروزی کامل در انتخابات عبور نخواهند کرد.

طبق گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی، با شمارش ۸۰ درصد آرا، اردوغان با کمی بیش از ۵۰ درصد پیشتاز است و قلیچدار اوغلو با ۴۴ درصد در رده دوم قرار گرفته است.

این در حالیست که اپوزیسیون می‌گوید که ائتلاف حاکم عمداً شمارش آرا را در کانون‌های نفوذ خود آغاز کرده است.

در همین حال یک ناظر اروپایی گفته: نتایج اولیه نشان می‌دهد که به احتمال زیاد تعیین برنده انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

خبرنگار الجزیره هم درباره اوضاع و احوال حامیان اردوغان گفت: حامیان اردوغان در حال تکبیر خواندن هستند. در مقایسه با جشن‌های قبلی، حال و هوای فعلی نسبت به سال ۲۰۱۸ کمتر شده است. من با آن‌ها صحبت کرده‌ام و آن‌ها کاملا نگران بودند.

یک رکورد جهانی؛ مشارکت ۹۴ درصدی در انتخابات امروز ترکیه!

طبق گفته شمار زیادی از ناظران، مهمترین انتخابات سال ۲۰۲۳ در جهان انتخابات امروز ترکیه است؛ جایی‌که اردوغان پس از دو دهه حضور در قدرت، این‌بار با کاهش شدید محبوبیت روبرو است و رقیب اصلی او توانسته است در بسیاری از نظرسنجی‌ها پیشی بگیرد.

مردم ترکیه امروز یکشنبه با حضور گسترده در پای صندوق‌های رای تکلیف انتخاباتی که رسانه‌ها از آن با عنوان مهم‌ترین انتخابات سال جاری میلادی یاد می‌کنند را مشخص کردند. منابع خبری میزان مشارکت در انتخابات ترکیه را حدود ۹۴ درصد اعلام کردند که در جهان یک رکورد محسوب می‌شود.

مردم ترکیه در محوری‌ترین انتخابات تاریخ مدرن خود تصمیم می‌گیرند که آیا رجب‌طیب اردوغان پس از ۲۰ سال حکومت در این سمت باقی بماند یا خیر. رقیب اصلی اردوغان نامزد یک ائتلاف گسترده اپوزیسیون است که شانس واقعی برای پیروزی در انتخابات امروز را دارد. ۶ میلیون نفر از رای دهندگان رای اولی محسوب می‌شوند که گفته می شود عمدتا به نامزد اپوزیسیون رای داده اند.

بنا به گزارشها، شواهد میدانی حکایت از مشارکت بالای مردمی در این انتخابات دارد بطوریکه صندوق‌ها از پاکت‌های رآی پر شده است. پیش بینی می‌شود نتایج اولیه انتخابات از ساعت ۲۱ امشب بصورت پی در پی از سوی شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام شده و در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد. شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد تا پایان رآی گیری امروز هیچ رویداد امنیتی رخ نداده است.

گزارشگر سی ان ان ترکیه گفت: میزان مشارکت بالا در انتخابات، بیانگر رقابت شدید بین رجب طیب اردوغان و کمال قلیچدار اوغلو رقیب اصلی اوست و نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری در دو تا سه ساعت آینده اعلام خواهد شد.

برخی نتایج اولیه که تاکنون منتشر شده است از پیشتازی اردوغان خبر می‌دهد اما اپوزیسیون ترکیه می‌گوید که این نتایج صرفا از پایگاه‌های حزب اردوغان می‌آیند.

کمال قلیچدار اوغلو، رقیب اصلی اردوغان در توئیت کوتاهی نوشت: ما جلوتر هستیم.

سخنگوی حزب او نیز در نخستین واکنش خود گفت: به نتایج اولیه منتشر شده از سوی اردوگاه اردوغان توجه نکنید، آنچه تا کنون مشخص شده مثبت است.

این گزارش تکمیل می شود

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا