دیدگاه‌ها

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در دور دوم

برگردان: جهان

بر اساس نتایج قطعیت نیافته، انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم خواهد رفت. در ترکیب پارلمانی، ائتلاف خلق اکثریت را به دست آورد.

بر اساس داده های به اشتراک گذاشته شده از سوی خبرگزاری‌های آنادولو و آنکا، هیچ‌یک از نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری نتوانستند با دستیابی به بیش از ۵۰ درصد آرا در دور اول به پیروزی برسند. روند شمارش آرا به دلیل اعتراض اعضای ائتلاف مردمی به کمیته‌های صندوق‌های رأی در بسیاری از استان‌ها، به‌ویژه در شهرهای بزرگ، نتوانست کامل شود. با به تعویق افتادن صورتجلسات نهایی که هنوز امضا هاشان خشک نشده بود، هر دو آژانس جریان داده ها را متوقف کردند.

اردوغان در سخنرانی بالکن خود، در جایی که “پیروزی زودهنگام” خود را اعلام کرد، خاطرنشان ساخت که همچنان احتمال رئیس جمهور شدن در دور اول را می‌دهد، در حالی که قلیچ‌داراوغلو با تأکید بر این که مردم خواهان دور دوم هستند ابراز داشت: “ما به طور قطع پیروز خواهیم شد.”

قلیچ‌داراوغلو: ما قطعا در دور دوم این انتخابات پیروز خواهیم شد

کمال قلیچ‌داراوغلو، نامزد ریاست جمهوری و رئیس

حزب جمهوریت خلق، در مقر حزب خود، همراه با رهبران ائتلاف ملت بیانیه مشترکی ارائه کردند.

قلیچ‌داراوغلو گفت: “اردوغان با وجود تمامی اتهام زدن‌ها و توهین هایش نتوانست نتیجه ای که انتظارش را داشت به دست آورد. هیچ کس نباید با این تصور که کار تمام شده است هیجان زده شود. انتخابات در بالکن به پیروزی نمی‌رسد و همچنان جریان دارد.”

قلیچ‌داراوغلو با گفتن این که “اگر ملت ما بگوید دور دوم به روی چشم”، ابراز داشت “ما در این انتخابات در دور دوم بدون هیچ تردیدی پیروز خواهیم شد. همه این را خواهند دید. اردوغان نتوانسته است رأی اعتماد مورد انتظار جامعه را به‌دست آورد. تقاضا برای تغییر بالای ۵۰ درصد است.”

قلیچداراوغلو گفت: “ما در ۱۵روز آینده برای احقاق حقوق مردم و برای ارمغان قانون و عدالت برای سرزمین‌مان همه گونه مبارزه‌ای خواهیم کرد. مردم ما اطمینان داشته باشند که ما به طور قطع پیروز خواهیم شد و دموکراسی را به این کشور خواهیم آورد. ”

سول خبر –  ۱۴ می ۲۰۲۳

برگردان: جهان – ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا