اخبار

تجمع مردم اصفهان برای جلوگیری از اعدام ها در برابر زندان دستگرد

تعداد کثیری از مردم اصفهان در تجمعی اعتراضی در جلوی زندان برای جلو گیری از حکم اعدام هم وطنان شان گرد هم آمدند.  نیروهای سرکوب گر رژیم “ولایی”به سوی آنان آتش گشود….


شب گذشته با بالا گرفتن احتمال اعدام سه تن از معترضان «پرونده خانه اصفهان» شمار زیادی از مردم اصفهان در برابر زندان  تجمع کرده و خواستار لغو اعدام شدند. نیروی انتظامی به سوی معترضان گاز اشک آور شلیک کرد.
شب گذشته به دنبال نگرانی‌ها درباره احتمال اجرای حکم اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی، سه متهم پرونده «خانه اصفهان» تعدادی از مردم در برابر این زندان تجمع کردند. معترضان شعار «این آخرین پیامه، اعدام کنید قیامه» و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند. ماموران امنیتی به سمت معترضان یورش برده و به سوی آن‌ها گاز اشک‌آور شلیک کردند.
عفو بین‌الملل در توییتی نگرانی شدید خود را از اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام این سه نفر ابراز کرده بود. متهمان پرونده «خانه اصفهان» در ارتباط با کشته شدن سه بسیجی در ۲۵ آبان سال گذشته (۱۴۰۱) در میدان نگهبانی محله «خانه اصفهان» بازداشت و محاکمه شدند. به تازگی فایلی صوتی از مجید کاظمی منتشر شده که در آن می‌گوید زیر شکنجه ناچار به اعتراف شده است.
شامگاه یکشنبه، ۲۴ اردیبهشت با انتشار توییتی از سوی محمد هاشمی، پسرخاله مجید کاظمی، معترض محکوم به اعدام، مبنی بر احتمال اعدام او و دو معترض دیگر پرونده خانه اصفهان، جمعی از مردم اصفهان برای جلوگیری از این اعدام‌ها، مقابل زندان دستگرد این شهر تجمع کردند.

در این توییت پسرخاله مجید کاظمی نوشته بود، بر اساس “اطلاعاتی که به دست او رسیده” قرار است بامداد دوشنبه، ۲۵ اردیبهشت “با اذان صبح” این سه معترض اعدام شوند.

تجمع در برابر زندان مرکزی اصفهان از ساعات پایانی یکشنبه شب آغاز شد. بنا بر ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، جمعی از مردم اصفهان با خودرو در اطراف زندان مرکزی حضور پیدا کردند و با بوق‌های ممتد و راه‌بندان خواستار توقف اجرای حکم شدند.

ویدیوهای منتشرشده نشان می‌د‌هد که جمعیت حاضر مقابل زندان دستگرد هم فریاد می‌زنند: “این آخرین پیامه، اعدام کنید قیامه”.

صبح روز دوشنبه (۲۵ اردیبهشت)، محمد هاشمی در توییترش ضمن تشکر از مردم نوشت: «همچنان خبر رسمی از عدم اجرای حکم نرسیده، ولی اکثر شواهد نشان می‌دهد که مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی همچنان در کنار ما هستند.»

مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی سه معترضی هستند که در پرونده موسوم به “خانه اصفهان” به اعدام محکوم شده‌اند. فرجام‌خواهی این متهمان در دیوان عالی کشور رد شده و حکم اعدام آنها تایید شده است.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ۲۱ اردیبهشت فیلمی از اعترافات این سه معترض را منتشر کرد که آنها در آن می‌گویند به اسلحه دسترسی داشته و تیراندازی کرده‌اند، اما حتی در اعتراف هم صحبتی از شلیک به مامور نیروی انتظامی یا بسیج نمی‌کنند.

پس از پخش این فیلم، مجید کاظمی در یک فایل صوتی که از مکالمه او با خانواده‌اش ضبط شده، گفت که تحت شکنجه‌های جسمی وحشتناک قرار گرفته و تهدید به تجاوز شده و به همین دلیل ناچار به اعتراف شده است. او در این فایل صوتی از تهدید خانواده‌اش توسط نیروهای امنیتی می‌گوید و این که به او گفته‌اند برادرش را هم می‌گیرند.

در ۲۵ آبان ‌۱۴۰۱ و در جریان اعتراضات سراسری، در میدان نگهبانی خانه اصفهان، دو عضو بسیج و یک مامور نیروی انتظامی بر اثر شلیک گلوله کشته شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا