دیدگاه‌ها

حزب کمونیست ترکیه: انتخابات ۱۴ مه: فریب بزرگ!

برگردان: جهان

اما آزمون واقعی در برابر یورش‌های سرمایه به مردمان زحمتکش و طبقه کارگر ترکیه که شدت می‌یابد، خواهد بود. آزمون واقعی در دفاع از لائیسیته در شرایطی سیاسی که واپسگراتر می‌شود داده خواهد شد.

بیانیه حزب کمونیست ترکیه (TKP) در بارۀ انتخابات ۱۴ ماه مه

به شکست کشاندن حزب عدالت و توسعه از راه همانند شدن با آن حزب، یک توهم و فریفتن جامعه بود. تشکل موسوم به “اتحاد ملت” موضوع این وهم آفرینی و کوشش برای فریب مردم است.

AKP (حزب عدالت و توسعه Adalet ve Kalkınma Partisi – – م) هم که بیش از ۲۰ سال است دارد کشور را فریب می‌دهد. اینک این فرصت را یافت که برای مدتی دیگر مجلس و احتمالاً جایگاه ریاست جمهوری را از آن خود کند. با وجود همۀ فقر، بی عدالتی و ویرانی های ناشی از زلزله، بخش بزرگی از رای دهندگان AKP و MHP (حزب جنبش ناسیونالیستی ترکیه – Milliyetçi Hareket Partisi- م) مایل نیستند که از توهم ایجاد شده توسط دولت فراتر بروند.

برای انجام این کار، به تمهیداتی نیاز بود که اولویت‌های سیاسی و ایدئولوژیک آنان را که در حقیقت به طور کامل به‌لرزه درآمده بود، زیرو رو کند. از دیگرسو، “اتحاد ملت”، تمامی استراتژی خود را بر پیشگیری از این تمهیدات بنا نهاد. تنها دفاع از لائیسیته، ضدیت با امپریالیسم و به زیر سؤال بردن نابرابری‌های ژرف پدیدآمده از اقتصاد بازار می‌توانست پایگاه اجتماعی اتحاد خلق را بسیج کند.

شاید این بسیج نمی‌توانست نتیجه چندان مطلوبی در انتخابات داشته باشد، اما چهرۀ کنونی ترکیه را به شکلی بنیادین دیگرگون می‌ساخت.

“اتحاد ملت” برای پیشگیری از چنین رویکردی ایجاد شد. اتحاد جمهوری و اتحاد ملت یکدیگر را کامل می‌کنند.

هر دو اتحاد توهمی در جبهه‌هاشان پدید آوردند که بیشتر جامعه را برگرفت و آن‌که در این میان گامی به‌جلو نهاد اردوغان بود.

حزب سبزها و چپ با تنوع ایدئولوژیک و سیاسی و نفوذ در جمعیت کرد به این تابلو افزوده شده است. این تشکل نیز که با توجه به شکاف‌ها و تنش‌های موجود در سیاست نظام عمل می‌کند و خواهد کرد، از همین توهم تغذیه می‌شود و شانس خود را برای تبدیل شدن به یک ایفاگر نقش ناوابسته از دست داده است.

از سوی دیگر، TİP (حزب کارگران ترکیه – Türkiye İşçi Partisi- م)  با جذب کسانی که از شباهت اتحاد ملت به حزب عدالت و توسعه ناخرسند بودند، اما درپی دستیابی راحت و در محدودۀ نظام به آزادی و عدالت بودند، زمینه توهم دیگری را فراهم ساخت. در پاسخ به پی‌جویی‌های بی‌دردسر کسانی که از راست‌گرایی CHP (حزب جمهوریتِ مردم – Cumhuriyet Halk Partisi – م) سرخورده شده‌اند، این حزب اکنون تاجایی که جذب بخش‌های اجتماعی ایجاب کند، «چپ» خواهد شد.

در این تصویر، حزب کمونیست ترکیه نیز که به‌گونه‌ای سازش ناپذیر از لائیسیته، استقلال، دولت‌گرایی، جمهوری‌گرایی و سوسیالیسم دفاع می کند، از این که با پر بها دادن به ارزش والای انسانی، در یک کارزار انتخاباتی بتواند آرای خود را افزایش دهد، دچار توهم شده است.

برای افزایش یافتن‌ما، بدون به مخاطره انداختن ارزش‌ها، اصول و مواضع‌مان، انجام کارهایی بیش از این ها ضرور داشت.

ما چنین نکردیم.

ما بی تردید به خاطر ناکرده هامان بخشی از آن فریب بزرگ نخواهیم شد. ما گفته بودیم که در ۱۵ مه به مبارزه‌مان ادامه خواهیم داد. حزب ما خود را تنها و حتی از پایه با رأی انتخاباتی نمی سنجد.

حزب کمونیست ترکیه هرکاری را که بتواند انجام خواهد داد تا بخش‌های فراگیر فریب خورده از حزب عدالت و توسعه به حال خود واگذاشته نشود. و به‌آشفته ساختن«دنیای سورئالی» که رأی دهندگان به اردوغان باردیگر واقعیت‌های اقتصادی و سیاسی ترکیه را در آن پیچیده اند ادامه خواهد داد.

سرخوردگی ژرف پدید آمده از سوی “اتحاد ملت”و یا ناشی از عملکرد انتخاباتی آن، از هم اینک دارد بازتاب هایش را نشان می‌دهد. هراس بزرگ ما فروافتادن بخش بزرگی از مخالفان حزب اعتدال و توسعه در ورطۀ ناامیدی بود. حزب کمونیست ترکیه، تنها می‌تواند با توضیح دادن این‌که “اتحادملت” فقط و فقط محکوم به سرخوردگی است و با توان بخشیدن به باور مردم به کشورشان با این سرخوردگی برخورد کند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در پیش است. باید ناامیدی را کنار گذاشته و برای به شکست کشاندن اردوغان کوشش کرد.  TKP کارهای موثری در این راستا انجام خواهد داد.

اما آزمون واقعی در برابر یورش‌های سرمایه به مردمان زحمتکش و طبقه کارگر ترکیه که شدت می‌یابد، خواهد بود. آزمون واقعی در دفاع از لائیسیته در شرایطی سیاسی که واپسگراتر می‌شود داده خواهد شد. آزمون واقعی در مبارزه علیه دولتی که قصد دارد ترکیه را در پشت ضدامپریالیست نمایی عوام فریبانه وارد مذاکرات و ماجراجویی‌های جدید در جهان کند و در مبارزه با ناتو و انحصارهای بین‌المللی داده خواهد شد.

TKP  هرگز در ارتباط با این عناوین دچار توهم نشده است. برعکس، ما در جایگاهی بسیار واقع بینانه هستیم.

با همان عزمی که داشته‌ایم به راهمان ادامه می‌دهیم.

ما از این‌که مردم ما ما را به عنوان یک حزب انتخاباتی ندید، نمی‌رنجیم.

ما گفته بودیم، در ۱۵ ماه مه اینجاییم. برای لائیسیته، برای جمهوری، برای سوسیالیسم.

ما اینجا ییم.

همه با هم…”

منتشر شده در: سایت رسمی حزب کمونیست ترکیه – ۱۵ مه ۲۰۲۳

برگردان: جهان – ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا