گوناگون

آذربایجان از خنثی کردن “کودتای جدید مرتبط با ایران” خبر داد

جمهوری آذربایجان ۹ نفر را به اتهام همکاری با ایران و «برنامه‌ریزی برای کودتا» بازداشت کرد…

جمهوری آذربایجان اعلام کرد دستکم ۹ شهروند این کشور را به اتهام همکاری با سازمان‌های اطلاعاتی ایران و برنامه‌ریزی کودتا و ترور بازداشت کرده است.

این خبر را وزارت کشور، سرویس امنیتی و دادستانی کل جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند «افراد بازداشت شده برای سرویس امنیتی ایران کار می‌کردند».

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری آذربایجان در بیانیه مشترک خود از ۹ نفری که به تلاش برای کودتا متهم شده‌اند، نام برده و از بازداشت افراد دیگری نیز خبر داده‌اند.

در این بیانیه اتهام افراد بازداشت شده برنامه‌ریزی برای «سرنگونی خشونت‌آمیز دولت و ترور چهره‌های برجسته و مقامات ارشد» عنوان شده است.

به گزارش بی بی سی به گزارش بی بی سی ایران و جمهوری آذربایجان مدت‌هاست روابط متشنجی دارند. ۱۰ روز پیش ایران در اقدامی متقابل چهار دیپلمات همسایه شمالی خود را اخراج کرده بود. پیشتر جمهوری آذربایجان نیز چهار دیپلمات ایرانی را به عنوان «عنصر نامطلوب» اخراج کرده بود. جنگ سه سال پیش قره‌باغ، روابط ایران و جمهوری آذربایجان را بحرانی کرد و ایران در آن زمان رزمایشی در نزدیک مرز با این کشور برگزار کرد.

پس از آن هم حمله مرگبار و مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران روابط دو کشور را تیره‌تر کرد. جمهوری آذربایجان این حمله را اقدامی تروریستی خواند.

از طرفی نزدیک‌تر شدن روابط جمهوری آذربایجان و اسرائیل با انتقاد تند مقامات ایران مواجه شده است.

حکومت ایران همسایه شمالی خود را متهم کرده که با اسرائیل و علیه این کشور متحد شده است. تهران می‌گوید نگران است اسرائیل از خاک جمهوری آذربایجان «برای تهدید امنیت ملی» جمهوری اسلامی ایران استفاده کند.

در عین حال وزارت خارجه ایران بارها اقدامات دولت آذربایجان از جمله بازداشت و اخراج دیپلمات‌ها را مغایر حسن همجواری خوانده است.

چندی پیش نیز سخنگوی وزارت خارجه ایران به اقدام دولت جمهوری آذربایجان علیه «معلمان ایرانی» نیز اعتراض کرده بود.

رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که دولت آذربایجان ویزای شماری از معلمان ایرانی مشغول به کار در این کشور را با هدف «به تعطیلی کشاندن مدارس» اخراج کرده است. از جمله خبرگزاری مهر در ایران گزارش داده که دستکم «۴۰۰ تن» به اتهام همکاری با ایران در جمهوری آذربایجان بازداشت شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا