گوناگون

طرح بریتانیا و هلند برای تحویل جت‌های جنگنده به اوکراین

دولت‌های بریتانیا و هلند در حال برنامه‌ریزی برای تشکیل “ائتلاف بین‌المللی” در راستای تأمین جت‌های جنگنده به اوکراین هستند. شرکای ناتو مخالف این اقدام هستند. آلمان، فرانسه و آمریکا به صراحت مخالفت خود را بیان کرده‌اند….

بریتانیا و هلند در حال افزایش فشار بر شرکای خود در ناتو هستند. ریشی سوناک و مارک روته، نخست‌وزیران بریتانیا و هلند، خواهان ارسال هواپیمای اف-۱۶ به کی‌یف هستند.

بریتانیا و هلند می‌خواهند یک “ائتلاف بین‌المللی” برای تأمین جت‌های جنگنده اوکراین تشکیل دهند. این خبر از سوی خبرگزاری فرانسه و روزنامه گاردین به نقل از محافل دولت بریتانیا گزارش شده است.

سخنگوی دولت در لندن شامگاه سه‌شنبه ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت) گفت که ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا و مارک روته، نخست وزیر هلند، در حاشیه نشست شورای اروپا در ریکیاویک، پایتخت ایسلند، درباره چنین اقدامی توافق کرده‌اند. سران دو کشور معتقدند اوکراین باید جت‌های جنگنده اف-۱۶ دریافت کند و همچنین در زمینه آموزش مورد حمایت قرار گیرد. این خبر تاکنون از سوی مقامات هلندی در شامگاه سه‌شنبه تأیید نشده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین طی چند روز گذشته در سفر به ایتالیا، آلمان، فرانسه و بریتانیا درخواست کمک‌های نظامی جدید و حمایت برای ایجاد “ائتلاف جت‌های جنگنده” کرده است. زلنسکی پس از دیدار با سوناک در روز دوشنبه، به این موضوع خوش‌بین بوده است.

استقبال زلنسکی از این طرح

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین عصر سه‌شنبه از تحرکات جدید در موضوع جت‌های جنگنده استقبال کرد. زلنسکی در سخنرانی ویدئویی شبانه خود درباره نتایج سفر به اروپا گزارش داد و گفت: «دیروز در بریتانیا با ریشی (سوناک)، نخست وزیر، توافق کردیم که روی ائتلافی از جت‌های جنگنده و آموزش خلبانان و نتایج آن کار کنیم.»

زلنسکی افزود: «دیروز این موضوع از سوی رئیس‌جمهوری فرانسه (امانوئل) ماکرون و امروز توسط نخست وزیر هلند مارک روته حمایت شد. یک شروع خوب برای ائتلاف! من از همه شما تشکر می کنم!»

تاکنون، کشورهای عضو ناتو از برآورده کردن درخواست کی‌یف برای تحویل هواپیماهای جنگی مدرن غربی خودداری کرده‌اند.

سخنگوی دولت بریتانیا در این رابطه گفت که سوناک و روته اکنون می‌خواهند روی “ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی در مورد تجهیز اوکراین به ظرفیت‌های جت‌های جنگنده و حمایت از آنها در همه چیز، از آموزش گرفته تا خرید جت‌های اف-۱۶” کار کنند.

او گفت که ریشی سوناک، نخست‌وزیر اوکراین در ریکیاویک بر نظر خود تأکید ورزید که “جایگاه واقعی اوکراین در ناتو است”.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا نیز از سران شرکت‌کننده در نشست ایسلند هستند. زلنسکی نیز قرار است از طریق ویدئو به این نشست بپیوندد.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز دوشنبه (۱۵ مه)، گفته بود که کشورش آماده آموزش خلبانان اوکراینی برای هواپیماهای جنگنده است. مکرون با توجه به تحویل احتمالی جت‌های جنگنده به کی‌یف، از یک “بحث تئوریک” صحبت کرد. او اما تحویل هواپیماها به کی‌یف را رد کرد.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان نیز به هنگام دیدار با زلنسکی در برلین در روز یکشنبه (۱۴ مه)، تمایلی برای گفت‌وگو در این زمینه از خود نشان نداد.

نه ارتش آلمان جت جنگنده اف-۱۶ دارد و نه ارتش بریتانیا از آن استفاده می‌کند. این جت جنگنده در آمریکا توسط شرکت لاکهید مارتین تولید می‌شود. برای تحویل این جت جنگنده به اوکراین، احتمالا لندن و لاهه باید دولت آمریکا را متقاعد کنند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه (۱۵ مه)، در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده موضع خود را در مورد تحویل احتمالی اف-۱۶ تغییر داده است یا خیر، در یک کلمه گفت: “نه”.

بالاترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا