جوانان

حدود ۲۰ میلیون نفر در ایران از امکانات اولیه زندگی محرومند

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در ایران از امکانات اولیه زندگی محرومند. به گفته او همچنین نزدیک به ۹۰۰ هزار ترک تحصیل‌کرده بین ۶ تا ۱۷ سال در سراسر کشور شناسایی شده‌اند.

علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسمی که روز پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت در اصفهان برگزار شد، اذعان کرد که ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت کل ایران “از امکانات اولیه زندگی مانند مسکن، اشتغال، تحصیلات تا ۱۲ سال، سلامت، خوراک و پوشاک محروم هستند”.

به گزارش خبرگزاری مهر، این عضو مجمع تشخیص مصلحت همچنین گفت دو هزار و ۲۰ محله نیز در سراسر ایران از امکانات اولیه زندگی محروم هستند.

به گفته آقامحمدی ۸۷۴ هزار نفر که بین ۶ تا ۱۷ سال سن دارند مجبور به ترک تحصیل شده‌اند. او اما تصریح کرد که همه این افراد شناسایی شده و نام و کد ملی آنها به استان‌ها ابلاغ شده است و “مدارس با هر ثبت‌نام این افراد ۲ میلیون تومان بودجه دریافت می‌کنند و تاکنون ۱۵۰ هزار نفر از آنها به تحصیل برگشته‌اند”.

این تعداد البته تنها شامل کودکانی است که شناسایی شده‌اند و طبعا کودکان کار یا کودکان خیابان را شامل نمی‌شود.

این در حالی است که بر اساس اصل ۳۰ قانون اساسی “دولت موظف است وسائل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسائل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفائی کشور به طور رایگان گسترش دهد”.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در کل ایران “قابلیت توانمندسازی ندارند و این افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار خواهند گرفت”.

این افراد کسانی هستند که به دلایل سنی، سلامتی یا دلایل دیگر قادر به کار کردن نیستند و باید تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی قرار بگیرند.

بنا بر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس که بهمن ماه سال گذشته منتشر شد، ظرف یک دهه به جمعیت زیر خط فقر در ایران ۱۰ میلیون نفر اضافه شده است. بر اساس این گزارش جمعیت زیر خط فقر در ابتدای دهه ۹۰ شمسی حدود ۱۶ میلیون نفر بوده اما در پایان این دهه این جمعیت به بالاتر از ۲۶ میلیون نفر رسیده است.

بر اساس آمارهای وزارت تعاون، کار و رفاه که گزارش مرکز پژوهش‌ها بر اساس آنها تهیه شده، عمده این جمعیت در دوسال ۱۳۹۷ و ۹۸ اضافه شده‌اند.

با توجه به این آمار می‌توان گفت در ایران از هر سه نفر یک نفر زیر خط فقر زندگی می‌کند.

بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نرخ فقر یک خانوار ۴ نفره در سال ۱۴۰۱ برای کل کشور ۷/۷ میلیون تومان و در شهر تهران ۱۴/۷ میلیون تومان است.

منبع: دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا