فرهنگی

واکنش هنرمندان به اعدام متهمان «خانه اصفهان» : روزی تاوان این جنایت را خواهید داد

اعدام صالح میرهاشمی، مجید کاظمی، و سعید یعقوبی، متهمان پرونده موسوم به «خانه اصفهان» توسط جمهوری اسلامی بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشته و با انتقادهای زیادی از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است….

به دنبال اعتراض شجاعانه ی ترانه ی علیدوستی به حکم اعدام سه معترض پرونده «خانه اصفهان»، تعداد دیگری از هنرمندان مشهور کشور به کارزار مبارزه با اعدام پیوسته اند.
تعدادی از هنرمندان و چهره‌های مشهور ایرانی نیز در حساب‌های کاربری خود به اعدام این سه جوان ایرانی که به قتل دو بسیجی و یک مأمور انتظامی متهم شده بودند، اعتراض کردند.

حامد بهداد، بازیگر سینما با اشاره به اعتراض گسترده مردم به احتمال اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی، سه معترض بازداشت شده در پرونده محله خانه اصفهان، نوشت: «همین صدای مردم مهربان ایران که به واسطه عشق و عواطف‌شان برای زنده ماندن عزیزان‌شان فریاد بر می‌آوردند، روزی شنیده و قانون خواهد شد.»
مهتاب نصیرپور، بازیگر تئاتر و سینما، نیز در با انتشار تصاویر «مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی» در صفحه اینستاگرام خود با هشتگ «اعدام نکنید»، نوشت: «از آنجا که سکوت نشانه‌ تایید است پس با صدای بلند می‌گویم: نه به اعدام.»
سحر زکریا، بازیگر سینما، در صفحه اینستاگرام خود خبر داد که بعد از انتشار پستی که در آن خواهان توقف اجرای حکم اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی شده بود، به «مرگ» تهدید شده است. این بازیگر با انتشار تصاویری از پیام‌های «تهدید به مرگ» که دریافت کرده است، نوشت: دوستان عزیز برای پستی که گذاشتم تهدید به مرگ شدم، فقط می‌خوام اعلام کنم هر بلایی سر بنده بیاورند من نه مریض بودم، نه چیز دیگری.»
شبنم طلوعی، بازیگر ایران مقیم فرانسه، نیز با انتشار تصاویری از مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی خواهان توقف اجرای اعدام احتمالی و قریب الوقوع این سه معترض بازداشت شده در پرونده محله «خانه اصفهان شد. او همچنین طی یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت که وقتی «طرفت انتخابش ظلم و تباهی است و وقتی قاضی عادل نیست، «سر بیگناه بالای دار» می رود.
لادن طباطبایی، بازیگر سینما که در حال حاضر مقیم آمریکاست، در صفحه اینستاگرام خود با انتشار تصویر پدر صالح میرهاشمی که نوشته‌ای با مضمون «پسرم بی گناه است» در دست دارد، خواهان توقف موج اعدام‌ها و به ویژه توقف اجرای حکم اعدام سه معترض بازداشت شده در پرونده محله «خانه اصفهان» شد. طباطبایی همچنین با انتشار تصویری از مهران سماک، به مناسبت تولد این معترض کشته شده در بندرانزلی و هشتگ «نه می‌بخشیم، نه فراموش می‌کنیم»، نوشت: «جوان‌های دسته کل ما را پرپر کردید، شما دشمنان شادی و زندگی و زیبایی به زودی به قعر جهنم سیاهتان فرو می‌روید.»
کانون فعالان حقوق بشر در ایران اعتراض ترانه علیدوستی، بازیگر سینما، به احتمال اجرای حکم اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی را «واکنش شجاعانه و انسان‌دوستانه‌» خواند و تاکید کرد که « اعتراض ترانه علیدوستی به احتمال اجرای حکم اعدام و اعلان بی‌لکنت حمایتش از جوانان در خطر در پرونده‌ محله “خانه اصفهان” قابل تحسین و بسیار ارزشمند است.» کانون مدافعان حقوق بشر در ایران همچنین «از همگان و خصوصا جامعه‌ هنری و سینماگران» خواست «در برابر ادبیات خشن و وقیحانه‌‌ امثال حمید رسایی‌ها واکنش نشان داده، نسبت به نفرت‌پراکنی آشکار این نماینده سابق مجلس، سکوت نکنند.» حمید رسایی خواهان اعدام ترانه علیدوستی شده است.

این در حالی است که متهمان پیش از اعدام گفته بودند که پس از شکنجه‌های فراوان وادار به اعترافات تلویزیونی شدند.

نازنین بنیادی، بازیگر و فعال حقوق بشر در اینستاگرام نوشت: «حکومت جمهوری اسلامی بار دیگر دشمنی خود را با مردم ایران زمین و حقوق بشر به رخ دنیا کشید.»

او در ادامه افزود: «با توجه به اینکه خطر اعدام این فرزندان ایران به اطلاع شورای حقوق بشر سازمان ملل رسانده شده بود، از آنان باید پرسیده شود که از کدامین حقوق بشر سخن می‌گویند و دلیل وجودی این شورا چیست ؟»

داریوش، دیگر خواننده سرشناس ایرانی، موزیک ویدیوی «رازقی» را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت و نوشت : «ما نشستیم و تماشا کردیم…»

شاهین نجفی، خواننده در توییتر گفت: «تا آخوند کفن نشود، این وطن وطن نشود. مرگ در دستان پلیدترین حکومت جهان ابزاری‌ست در راه حفظ بقاء.»

او در ادامه افزود: «بدون هیچ هیجان و احساسی دیگر باید بپذیریم این حجم از تباهی را تنها باید با همان «مرگ» تباه کرد. هیچ گزینه‌ معقول‌تری وجود ندارد.»

مهناز افشار در توییتی که به مناسبت درگذشت رضا حداد، کارگردان تأتر منتشر کرد، به اعدام این سه نفر نیز پرداخت و نوشت: «امروز دوباره خبر اعدام خواندم و امروز دوباره تنها و از راه دور غصه خوردم و قلبم برای تنهایی هممون درد گرفت.»

او در ادامه افزود: «امروز بیش از گذشته دلم برای خودمون در این غربت اجباری خیلی سوخت. کاش طلوع خورشید دیگه با ناقوس مرگ آغاز نشه و کاش نوید زندگی و شادی بده.»

مهناز افشار در توییتی که به مناسبت درگذشت رضا حداد، کارگردان تأتر منتشر کرد، به اعدام این سه نفر نیز پرداخت و نوشت: «امروز دوباره خبر اعدام خواندم و امروز دوباره تنها و از راه دور غصه خوردم و قلبم برای تنهایی هممون درد گرفت.»

او در ادامه افزود: «امروز بیش از گذشته دلم برای خودمون در این غربت اجباری خیلی سوخت. کاش طلوع خورشید دیگه با ناقوس مرگ آغاز نشه و کاش نوید زندگی و شادی بده.»

حامد فرد، خواننده در اینستاگرام گفت: «من کافرم به راهتان، به خدایتان، به هر چه دین و دیانته. برادران‌مان را با اذان کثیف صبح کشتند.»

تهمینه میلانی، کارگردان سینما در اینستاگرام نوشت: «کاری از دستم بر نمی‌آید، صبح از شنیدن خبر، شوکه شدم، اشکم بند نمی‌آید و فقط گریه می‌کنم .»

احسان کرمی در استوری اینستاگرام گفت: «شکنجه می‌کنند، اعتراف اجباری می‌گیرند، می‌کشند، خانواده‌ها را بازداشت می‌کنند، لعنت ابدی بر جمهوری اسلامی.»

نازنین نور در توییتر با اشاره به اعدام این سه نفر در محاکمه‌ای ناعادلانه نوشت: «این همان چیزی است که ایرانیان از پشت‌بام‌ها فریاد می‌زدند : اعدام.»

او در ادامه افزود: «این رژیم تا زمانی که متوقف نشود، به کشتار مردم بیگناه ادامه خواهد داد.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا