گوناگون

پیشنهاد آمریکا به اسرائیل درباره ایران

وب‌سایت “اکسیوس”  با استناد به اظهارات سه مقام آمریکایی و اسرائیلی گزارش داد که دولت جو بایدن طی چند هفته گذشته به اسرائیل پیشنهاد داده است برای مقابله با ایران برنامه‌ریزی‌ نظامی مشترکی انجام دهند.


مقامات آمریکایی ارائه چنین پیشنهادی از سوی دولت جو بایدن را “بی‌سابقه” خوانده و گفته‌اند که این امر می‌تواند همکاری نظامی میان ایالات متحده و اسرائیل را “به‌طور درخور توجهی ارتقا بخشد”.
این درحالی است که به نوشته اکسیوس، مقام‌های اسرائیلی تا کنون به این پیشنهاد نگاهی تردیدآمیز داشته‌اند، چون نگران آن هستند که این پیشنهاد گامی در راه “بستن دست‌های این کشور “علیه ایران باشد،” به ویژه در صورتی که واشنگتن مخالف اقدامات نظامی اسرائیل علیه تأسیسات هسته‌ای ایران باشد”.
وبسایت “اکسیوس” به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده، گزارش داده که این پیشنهاد به معنی “برنامه‌ریزی برای هر گونه حمله مشترک ایالات متحده و اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران نیست”. این مقام همچنین گفت که پیشنهاد دولت بایدن تنها به منظور “تضمین حمایت نظامی آمریکا از اسرائیل” بوده و جهت “بستن دست این کشور” نیست.
آنگونه که مقامات آمریکایی گفته‌اند، این پیشنهاد در طی سفرهای اخیر لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش، و ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی نظامی مرکزی آمریکا (سنتکام) به اسرائیل ارائه شده است.اکسیوس همچنین به نقل از یک مقام بلندپایه اسرائیلی بدون ذکر نام وی نوشته است، اسرائیل این پبشنهاد را رد نکرده، اما خواهان توضیحات بیشتر در ارتباط با کم و کیف “برنامه‌ریزی نظامی مشترک” شده است.
به گفته این مقام ارشد باید دید که این برنامه‌ریزی مشترک در عمل به چه معناست، به عبارتی آیا در “زمینه اطلاعات و پردازش سناریوها” باقی می‌ماند یا اینکه “حوزه عملیات مشترک” را نیز شامل می‌شود.
یک مقام آمریکایی که “اکسیوس” در گزارش خود به او استناد کرده، گفته است، چنین برنامه‌ریزی مشترک بدین معنا است که در دو طرف برنامه‌ها و طرح‌های خود را “برای موارد احتمالی گوناگون به اشتراک گذاشته و می‌توانند در باره سناریوهای مختلف که در پی فعالیت‌های جمهوری اسلامی در منطقه حاصل می‌شوند، گفت‌وگو کنند”./بهارنیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا