گوناگون

زنگ خطر برای لیر ترکیه به صدا درآمد

سقوط لیر، آینده حتمی پول ترکیه فارغ از نتیجه انتخابات است، ولی با توجه به اهمیتی که در ذهن مردم در بزنگاه انتخابات دارد، بانک مرکزی ترکیه به شدت برای کنترل آن تلاش می‌کند. با این وجود بررسی داده‌های بانک مرکزی از ذخایر ارزی بانک مرکزی ترکیه یک کاهش بی سابقه را هشدار می‌دهد که زنگ خطر را برای لیر ترکیه به صدا در می‌آورد….

به گزارش اکو ایران، رقابت ریاست جمهوری ترکیه در روز یکشنبه چهاردهم می‌بی نتیجه ماند، ولی مجموع ذخایر ارزی ترکیه در هفته قبل از انتخابات ترکیه به خاطر تلاش‌های بانک مرکزی این کشور برای حمایت از لیر و جلوگیری از کاهش آن سقوط کرد.بر اساس گزارش بلومبرگ، داده‌های بانک مرکزی ترکیه نشان می‌دهد که ذخایر ارزی در هفته منتهی به ۱۲ می ۷.۶ میلیارد دلار کاهش یافت و به ۶۰.۸ میلیارد دلار رسید. این مقدار کاهش بیشترین کاهش هفتگی ثبت شده در ارقام تا سال ۲۰۰۰ است.

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، ذخایر خالص ارزی ازجمله سوآپ نیز کاهش پیدا کرده و در حدود ۲.۴ میلیارد دلار است که کمترین میزان در دو دهه گذشته است.این داده‌ها نشان دهنده افزایش تلاش‌های بانک مرکزی برای دفاع از لیر در برابر انتظارات کاهشی است. نوسانات لیر از سوی شهروندان فشارسنج سلامت اقتصادی است و در انتخابات ترکیه مورد توجه قرار گرفته و یکی از موارد اختلافات اصلی کاندیدا‌های ریاست جمهوری است.

نماینده اپوزیسیون که در دور اول انتخابات از رییس جمهور رجب طیب اردوغان عقب افتاد قول داده است که در صورت پیروزی در دور دوم انتخابات در تاریخ ۲۸ می، ذخایر ارزی ترکیه را تقویت کرده و به اصول بازار آزاد در بازار ارز پایبند باشد.سرمایه گذاران کاهش ارزش لیر را برای بعد از انتخابات حتمی می‌دانند و پیش بینی می‌کنند هرکدام از کاندیدا‌ها که پیروز شود نمی‌تواند آینده لیر را در کوتاه مدت تغییر دهد.

شهروندان و شرکت‌ها با پیش بینی نوسانات لیر، رکورد بی سابقه‌ای از پول و ذخایر خود را در حساب‌های محافظت شده دولتی قرار داده اند تا کاهش ارزش لیر را جبران کنند.محدودیت‌های بانک مرکزی ترکیه برای کنترل لیر باعث تشکیل بازار موازی ارز شده است، مردم از کارت‌های اعتباری خود برای خرید طلا استفاده می‌کنند و بانک مرکزی ترکیه بانک‌های تجاری را مجبور به خرید اوراق قرضه دولتی می‌کند. بر اساس گفته افراد مطلع، تمرکز بانک مرکزی ترکیه برای کنترل ارزش لیر و جلوگیری از سقوط آن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه باعث شده تا بانک مرکزی نیاز‌های غیر فوری شرکت‌ها برای ارز را به بازار سلف هدایت کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا