اجتماعی

هادی حق شناس: فقر، افزایش حاشیه نشینی، ترک تحصیل و… پیامدهای تورم فعلی‌اند

حق شناس: باید گفت تورم اثرش را بر کاهش قدرت خرید گذاشته است. به عبارت دیگر یکی از دلایل عمق پیدان کردن فقر همین تورم است که امروز مرکز آمار آن را ۵۵ درصد اعلام کرده است.

به گزارش آرمان‌ملی‌آنلاین ، “هادی حق شناس” نماینده سابق مجلس و استاندار سابق گیلان عمق یافتن فقر، بد مسکنی، افزایش حاشیه نشینی، ترک تحصیل و…را از جمله  پیامدهای تورم فعلی دانست.

این مقام سابق دولتی اظهار داشت: با این شایعه که تورم ۷۰ درصدی در راه است، کاری ندارم. همین عددی مرکز آمار اعلام کرده است را مدنظر قرار می دهم. بنا بر اعلام مرکز آمار تورم نقطه به نقطه ۵۵ درصد، تورم میانگین نزدیک ۴۸ درصد و تورم ماهانه ۷/۳ درصد است که اگر به همین آمار استناد شود و با در نظر گرفتن اینکه بخشی از بودجه جاری طبیعتاً با کسری بودجه مواجه است، با این توضیح که اگر کسری از طریق مالیات و فروش نفت جبران نشود، تورم فعلی برای طبقات مختلف گرفتاری های زیادی را موجب خواهد شد.

وبگاه نواندیش نوشت، این تحلیلگر اقتصادی در ادامه گفت: برخی از شاخص های ناشی از تورم در کف میدان قابل مشاهده است. نرخ اجاره بهای مسکن در تهران بیش از میانگین دریافتی کارگران و کارمندان است. همچنین بیش از دریافتی ۷۰ درصد بازنشستگان است.

او افزود: این در حالی است که میزان اجاره بها باید حدود یک سوم درآمد باشد. پس حالا که این درصد لحاظ نمی شود، باید گفت تورم اثرش را بر کاهش قدرت خرید گذاشته است. به عبارت دیگر یکی از دلایل عمق پیدان کردن فقر همین تورم است که امروز مرکز آمار آن را ۵۵ درصد اعلام کرده است.

وی افزود: بخشی از تورم در کاهش قدرت خرید و کوچک شدن سبد خوراکی ها تاًثیر دارد. یعنی امروز میزان مصرف پروتئین مرتباً سیر کاهشی داشته است. لذا عوارض تورم هم در بدمسکنی مشاهده می شود و هم در کاهش پروتئین و البته موجب افزایش طبقاتی خواهد شد.

هادی حق شناس: عمق یافتن فقر، بد مسکنی، افزایش حاشیه نشینی، ترک تحصیل و… پیامدهای تورم فعلی اند

این استاد دانشگاه ادامه داد: همچنین بخش آموزش و بهداشت هم اثرش را گذاشته است. شرایط به قدری بد است که مردم دیگر به پزشک مراجعه نمی کنند، اِلا زمانی که باید عمل کنند. در بخش آموزش هم همینطور، یعنی با ترک تحصیل و کاهش تحصیل روبرو هستیم که این فضای جامعه را به با سرعت زیادی به سمت بی سوادی می برد. تورم فعلی طبق مشاهدات موجود افزایش حاشیه نشینی را موجب شده است که این حالت آسیب های اجتماعی را در پی خواهد داشت.

وی در بیان پیامدهای تلاقی تحریم و تورم توضیح داد: تحریم را باید شکل دیگری از «جنگ» بدانیم. با این تفاوت که در جنگ نظامی جدال رودررو است و آمار دقیقی از «کشته» شده ها موجود است. اما در جنگ غیر نظامی کشته ها در قالب افزایش نرخ طلاق، افزایش اعتیاد، افزایش خودکشی و … و همچنین افزایش شاخص های آسیب های اجتماعی مشاهده می شوند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا