اخبارچرخان

نرخ تورم مواد غذایی؛ جایگاه میهن ما کجاست؟

تورم مواد غذایی میهن ما در کنار لبنان، آرژانتین و زیمباوه به یکی از بالاترین نرخ‌های تورم‌های مواد غذایی در جهان تبدیل‌شده است….

آفتاب‌‌نیوز: بررسی قیمت‌ها در جهان حاکی از آن است که تورم مواد غذایی در کشور‌های مختلف جهان همچنان بالاست. داده‌های رسمی نشان می‌دهد که تورم مواد غذایی در جهان که از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا به‌صورت پیوسته در حال افزایش بود، پس از حمله روسیه به اوکراین، به بالاترین حد خود رسید.
درکشور ما نیز قیمت مواد خوراکی طی چند سال اخیر همواره در حال افزایش بوده است و درواقع می‌توان گفت افزایش قیمت مواد غذایی به رویه‌ای پرتکرار در اقتصاد ایران تبدیل‌شده است. شیب صعودی قیمت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها از سال گذشته تحت عنوان «جراحی اقتصادی» با حذف ارز ترجیحی ادامه دارد.
گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد تورم نقطه‌ای مواد خوراکی در ایران طی یک سال گذشته نزدیک به ۸۰ درصد بوده است. طبق داده‌های ماه آوریل سال ۲۰۲۳، تورم مواد غذایی ایران در کنار لبنان، آرژانتین و زیمباوه جزو بدترین نرخ‌های تورم مواد غذایی در جهان محسوب می‌شود. بالاترین نرخ تورم مواد غذایی در جهان با رقم ۳۵۰ درصد به لبنان اختصاص دارد. آرژانتین و زیمباوه نیز دارای نرخ تورم غذایی بالای ۱۰۰ درصد هستند. ایران با تورم نقطه‌ای ۷۸ درصد در مرتبه چهارم و ترکیه با نرخ تورم ۵۳.۹ درصد رتبه پنجم را در فهرست کشور‌های دارای بالاترین تورم مواد غذایی به خود اختصاص داده‌اند.
سیاست‌ها و سمت‌گیری‌های اقتصادی دولت سیزدهم  ادامۀ همان سیاست‌های مخرب و ضد مردمی گذشته رژیم است که اتفاقاً همان چهره‌های سیاست‌گذار زیر نظر بیت رهبری این سیاست‌ها و سمت‌گیری‌ها را تدوین و هدایت می‌کنند. تنها راه نجات ایران در همۀ عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، و اجتماعی  از وضعیت کنونی، تشدید مبارزه برای برچیدن بساط رژیم “ولایت فقیه” و استقرار آزادی و حکومت مردمی در ایران است.
فقر و به‌تبع آن گسترش آسیب‌های اجتماعی و بی‌توجهی و بی‌عملی در برابر آن‌ها، ویژگی اصلی دولت‌های فاسد و ضد مردمی است. گزارش‌های انتشار یافته، نشان می‌دهند که خرید و فروش اعضای بدن ، پدیدهٔ شومی است که برای سال‌ها وجود داشته  و هیچ اقدامی برای جلوگیری از آن صورت نگرفته است. مردم بلا دیده کشور ما در سایه حکومت “اسلامی” به سیه‌روزی و فلاکت بی‌سابقه‌ای دچار شده‌اند. خیابان‌های پایتخت میدان رقابتی بر سر فروش اعضای بدن است. جوان و پیر، زن و مرد، اعضای بدن‌شان را به مزایده گذاشته‌اند. در خلال سه دهه اخیر وضعیت معیشت و گذران زندگی و فقر و درماندگی خانمان‌سوز هردم افزون‌تر از قبل دامن تمامی قشرهای زحمتکش جامعه را گرفته و آنان را به خاک سیاه نشانده است، به‌ویژه با درپیش گرفتن برنامه‌های نولیبرالی همراه با دستورهای صندوق بین‌المللی پول در زمینه اقتصاد کشورمان. در تداوم خصوصی‌سازی بی‌رویه و تاراج منابع ملی از سوی کارگزاران رژیم، نه‌تنها لایه‌های پایینی جامعه زیر فشار تورم افسارگسیخته به ورطهٔ سقوط رانده شده‌اند، بلکه طبقه متوسط نیز در معرض یورش‌هایی سهمناک به‌لحاظ امور زندگی قرار گرفته است، و چنین وضعیتی نهایتاً به بحران‌هایی هلاکت‌بار برای مردم می‌تواند کشیده شود. در این میان، غارت ثروت جامعه و دسترنج زحمتکشان توسط مشتی اراذل‌واوباش حکومتی با شتاب و اشتهایی سیری‌ناپذیر با حرص و ولع به‌منزله تنها راه ادامه و بقای حکومت جهل و جنایت جمهوری اسلامی به پیش برده می‌شود. وضعیت فوق‌العاده وخیم معیشت و اوضاع نابسامان مردم و فروپاشی توان حیاتی آنان نزد حکام اسلامی کوچک‌ترین اهمیتی ندارند.
امروز بیش از هر زمان دیگر، روشن گردیده است که تنها راه رهایی از فقر هموطنان‌مان و ستمی که بر آنان می‌رود، خلاصی از حکومت ولایت فقیه و استقرار دولتی ملی و دموکراتیک است. مبارزه با سیاست‌های اقتصادی- اجتماعی رژیم از مبارزه با غارتگری انحصارهای سرمایه‌داری و تحمیل فقر به زحمتکشان جامعه جدا نبوده، نیست، و نخواهد بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا