حقوق بشر

بازداشت بیش از ۱۰۰ شهروند توسط نیروهای حکومتی در ماه می‌۲۰۲۳

طی ماه می‌امسال دست‌کم ۱۰۷ شهروند از جمله ٢١ زن توسط نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت و یا ربوده شده‌اند که نیمی از این آمارشهروندان کُرد را در بر می‌گیرد.

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، طی ماه می‌۲۰۲۳، دست‌‌کم ۱۰۷ شهروند که -هویت آنها برای هه‌نگاو محرز است- در شهرهای محتلف ایران توسط نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی بازداشت و یا ربوده شده‌اند.

بر اساس این آمار نیمی از این جمعیت بازداشتی یعنی ۵۴ مورد از کل بازداشتی‌های شهروندان کُرد، ۱۲ نفر را بلوچ و ۸ نفر را فعالین مدنی ترک را تشکیل می‌دهند.

شایان ذکر است طی ماه‌های اخیر فشار نهادهای امنیتی بر اقلیت‌های دینی افزایش یافته به نحوی که طی ماه می‌دست‌کم ۱۱ فعال مرتبط با اقلیت‌های دینی در ایران بازداشت شده‌اند که شش نفر از آنها از پیروان آیین بهایی بوده‌اند. همچنین سه فعال کُرد پیرو آیین یارسان و ۲ فعال اهل سنت در کُردستان و بلوچستان توسط نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده‌اند.

در این بازه زمانی، بازداشت دست‌کم ۲۱ فعال زن، ۶ فعال رسانه‌ای، ۶ تن از فعالین معلمان و نیز یک دانشجو در مرکز آمار هه‌نگاو ثبت شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا