گوناگون

جمهوری آذربایجان نسبت به سفر شهروندان خود به ایران هشدار داد

دولت جمهوری آذربایجان به شهروندان خود توصیه کرد در سفر به ایران احتیاط کنند و تنها در صورت لزوم به ایران بروند. باکو این توصیه را با اشاره به حمله مسلحانه به سفارت این کشور در تهران در ماه ژانویه گذشته که آن را «اقدام تروریستی» می‌خواند و همچنین تعطیلی سفارتش در تهران در پی این حمله به شهروندانش کرده است….

دولت آذربایجان از شهروندان این کشور که در حال حاضر در ایران به‌سر می‌برند خواسته است تا امنیت خود را حفظ کنند. همچنین گفته‌شده که افراد برای درخواست‌های کنسولی و سایر موارد با سرکنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز تماس بگیرند. روز گذشته، جمعه ۱۲ خرداد / ۲ ژوئن آیخان حاجی‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه آذربایجان در مورد فرید صفرلی، شهروند آذربایجانی که به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت شده است اطلاعاتی داد. فرید صفرلی، دانشجوی دانشگاه ینا آلمان، متولد ۱۹۹۷ در تاریخ یکم اسفند سال گذشته / ۲۰ فوریه سال جاری میلادی به ایران سفر کرد و ۱۳ اسفند / ۴ مارس در آن‌جا دستگیر شد. جمهوری اسلامی به او اتهام جاسوسی زده است.

حاجی‌زاده گفت از روزی که اطلاعات در مورد فرید صفرلی به وزارت امور خارجه آذربایجان رسید، یادداشتی به سفارت ایران در آذربایجان داده شد تا از سرنوشت او اطلاعی حاصل شود. سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان گفت: «پس از درخواست‌های متعدد ما، طرف ایرانی در پاسخ به یادداشت ما اعلام کرد که فرید صفرلی دستگیر و برای او پرونده جنایی تشکیل شده است.» به‌گفته آیخان حاجی‌زاده، به‌رغم محدود بودن نمایندگی دیپلماتیک آذربایجان در ایران، هم وزارت امور خارجه و هم سرکنسولگری آذربایجان در تبریز در حال مذاکره با نهادهای ذیربط ایران در این‌باره هستند.

روابط تهران و باکو در سال‌های اخیر، به‌ویژه در جریان جنگ آذربایجان و ارمنستان و همچنین نزدیکی آذربایجان به اسرائیل پرتنش بوده است. دو طرف بارها یکدیگر را اقدامات جاسوسی متهم کرده‌اند. اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل سه‌شنبه گذشته برای یک سفر دو روزه به باکو رفت و با الهام علی‌اف رئیس‌ جمهوری آذربایجان دیدار و از جمله درباره ایران گفت‌وگو کرد. ایران و آذربایجان ۶۷۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و نزدیکی اسرائیل و جمهوری آذربایجان خوشایند مقامات ایرانی نیست.

بسته‌شدن دفتر رایزنی فرهنگی رژیم ایران در آذربایجان

در ادامه تنش و اختلافات با رژیم جمهوری اسلامی ایران، دولت آذربایجان دفتر رایزنی فرهنگی رژیم ایران در باکو را بست.

رسانه‌های داخلی ایران اعلام کردند که شامگاه پنجشنبه ‌١١ خردادماه، دولت آذربایجان ضمن اخراج رایزن فرهنگی ایران، اقدام به بستن دفتر رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در باکو کرده است.

خبرگزاری‌های وابسته به رژیم “ولایی” عنوان کردند که جمهوری اسلامی دارای املاک زیادی در باکو بوده و اقدامات اخیر آذربایجان بهانه‌جویی‌های یکطرفه آذربایجان برای املاک متعلق به ایران و بدلیل اختلاف اخیر بین دو کشور است.

بعد از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و انتساب این حمله به رژیم جمهوری اسلامی از سوی دولت باکو، روابط بین دو کشور به وخامت گراییده است.

پس از وقوع این حادثه، جمهوری آذربایجان سفارت خود در تهران را بست و همچنین چهار دیپلومات رژیم ایران در خاک خود را عنصر نامطلوب نامیده و اخراج کرد.

در همین ارتباط، دولت آذربایجان از بازداشت ده‌ها تن به اتهام همکاری با وزارت اطلاعات رژیم ایران و انهدام چندین تیم جاسوسی رژیم ایران در خاک آذربایجان خبر داده است.

همچنین وزارت امور خارجه آذربایجان روز شنبه ١٣ خردادماه با صدور بیانیه‌ای از شهروندان خود خواست تا در سفر به ایران احتیاط کنند و در صورت لزوم به ایران سفر کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا