حقوق بشر

مرگ مشکوک منصوره سگوند عضو پلیس افتخاری خرم‌آباد متعاقب انصراف از نیروی انتظامی

یکی از اعضای افتخاری نیروی انتظامی خرم‌آباد به نام منصوره سگوند، مدتی پس از اعلام استعفای اعتراضی به طرز مشکوکی در شهر آبدانان استان ایلام جانباخت. هه‌نگاو مطلع شده که وی پیشتر نسبت به امکان کشته‌شدنش توسط نهاد و اشخاص حکومتی هشدار داده است.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز یک‌شنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ (۴ ژوئن ۲۰۲۳) منصوره سگوند، ٢٠ ساله و دانشجوی رشته حقوق دانشگاه آزاد آبدانان و عضو افتخاری نیروی انتظامی خرم‌آباد بعد از “اعلام پیوستن به مردم” و استعفای اعتراضی به طرز مشکوکی جانش را از دست داده و فعالین مدنی نیز نهادهای حکومتی را عامل قتل وی می‌دانند،

منصوره سگوند پیش از کشته شدنش در صفحه ایستاگرام خود، نسبت به کشته شدن معترضان توسط نیروهای حکومتی اعتراض کرده بود.

او همچنین درباره به تهدید شدن مکررش پس از این اعتراض و استعفا، به برخی کنشگران و همچنین بستگان خود پیام داده که نامه‌های وی در اختیار هه‌نگاو قرار گرفته و نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی ایران را مسئول جان خود عنوان کرده است. وی در یکی از نامه‌هایش نوشته است: “فعلاً خودم را جایی پنهان کرده‌ام، اما دیر یا زود پیدایم می‌کنند، اگر بلایی سرم آمد می‌خواهم همه بدانند که خودکشی نکرده‌ام و مدام از سوی اداره اطلاعات تهدید به مرگ می‌شوم”.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) به نقل از صیدنور علیمرادی، رئیس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی ایلام مرگ این دختر دانشجو را “ایست قلبی و تنفسی” عنوان کرده است.

پیشتر نیز نهادهای امنیتی و حکومتی جمهوری اسلامی دلیل مرگ شماری از جانباختگان انقلاب زن زندگی آزادی را خودکشی و یا ایست قلبی عنوان کرده بودند و با ایجاد فشار بر خانواده‌ جانباختگان آنها را ناچار به اعتراف در مقابل دوربین و بازگوکردن خواسته‌های نهادهای حکومتی شده بودند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا