گوناگون

سفارت جمهوری اسلامی ایران در عربستان به طور رسمی بازگشایی شد

به گزارش «العربیه» عصر سه‌شنبه ۱۶ خرداد مراسم افتتاح سفارت ایران در ریاض با حضور مسئولان وزارت‌ خارجه عربستان سعودی و جمهوری اسلامی و همچنین برافراشتن پرچم ایران در مقر این نمایندگی برگزار شد….

پیش از این خبرگزاری امنیتی فارس احتمال داده بود که علیرضا عنایتی دستیار امیر حسین عبدااللهیان به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در ریاض به عربستان سعودی معرفی شود. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره بازگشایی سفارت ایران در ریاض گفت: «سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده قبل از عزیمت حجاج ایرانی فعالیت عملی خود را در جهت تسهیل امور حجاج بیت‌الله الحرام آغاز کرده و اکنون نمایندگی‌های مذکور با حضور مسئولان وزارت امور خارجه دو کشور رسما بازگشایی می‌شوند.»

علیرضا بیکدلی، معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه در جریان سخنرانی در مراسم بازگشایی سفارت ایران در ریاض گفت:« امروز، روز مهمی در تاریخ روابط دو کشور است. از اینکه در کشور برادر و دوست عربستان سعودی حضور داریم، بسیار خرسندیم.» در پی توافق ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ در پکن بین تهران و ریاض برای از سرگیری روابط دیپلماتیک ظرف مدت حداکثر دو ماه، وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی و عربستان سعودی پس از سه دور گفت‌وگوی تلفنی در فروردین سال جاری، سرانجام صبح پنج‌شنبه ۱۷ فروردین، بعد از حدود هفت سال و سه ماه قطع روابط، در پکن رسما دیدار و بیانیه‌ای مشترک امضا کرده و بر آمادگی برای از بین بردن موانع پیش روی گسترش همکاری‌ها تأکید کردند. پس از آن هیأت‌های فنی دو کشور به پایتخت‌ها سفر کردند تا روند بازگشایی این اماکن را بررسی کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا