گوناگون

۴۲ هزار نفر در معرض خطر سیل در پی تخریب سد کاخوفکا؛ عملیات تخلیه در جریان است

سد و نیروگاه آبی «کاخوفکا» واقع در جنوب اوکراین بامداد روز سه‌شنبه ۶ ژوئن بر اثر انفجاری تخریب و آب پشت سد به مناطق پیرامون آن سرازیر شد. سیل بسیاری از شهرها و روستاهای منطقه خرسون را درنوردیده و زندگی هزاران نفر مختل شده است.وزارت کشاورزی هشدار داد ممکن است ۱۰هزار هکتار زمین زراعی به بیابان تبدیل شود. سازمان امداد فنی آلمان به فوریت وارد عمل شد….

مقامات اوکراینی اعلام کردند که حدود ۴۲ هزار نفر پس از تخریب این سد در دو سوی رودخانه دنیپرو در معرض خطر سیل قرار دارند و پیش بینی می‌شود سیل در روز چهارشنبه به اوج خود برسد.

ساکنان این مناطق که آب تا زانوهایشان بالا آمده است سعی می‌کنند با کمک نیروهای امدادی به مکان‌های امن منتقل شوند.

خبرگزاری روسی تاس گزارش داد که نیروهای روسیه در منطقه خرسون «۴۰ مرکز اسکان موقت ایجاد کرده‌اند که توانایی اسکان ۳۴۷ نفر را دارد.»

وزارت شرایط اضطراری روسیه گفته است که «گروهی متشکل از ۳۵۰ امدادگر آماده فعالیت در منطقه خرسون هستند.»

در سمت غربی منطقه که تحت کنترل اوکراین است الکساندر پروکودین، رئیس اداره نظامی منطقه خرسون در ویدئویی گفت که انتظار می‌رود سطح آب طی ۲۰ ساعت آینده یک متر دیگر افزایش یابد.

مارتین گریفیتس، هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل متحد به شورای امنیت گفت که ریزش سد “پیامدهای جدی و گسترده‌ای برای هزاران نفر در جنوب اوکراین در دو طرف خط جبهه خواهد داشت که خانه‌ها، غذا، آب سالم و معیشت خود را از دست خواهند داد”.

او افزود که میزان واقعی فاجعه تنها در روزهای آینده مشخص خواهد شد. تاکنون هیچ آسیب جانی گزارش نشده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا