گوناگون

افزایش حضور نظامی ایران در نزدیکی مرز اقلیم کردستان عراق

سپاه پاسداران بارها مقر کردهای مخالف حکومت ایران در عراق را گلوله‌باران کرده و تاکنون چندین نفر در این حملات کشته شده‌اند. جمهوری اسلامی با دولت عراق توافق‌نامه‌ای برای کنترل امنیتی مرزها امضا کرده است. یک هفته پیش نیز قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق به تهران سفر کرده بود.

«العربی الجدید» به‌نقل از سه منبع کُرد عراقی در اقلیم کردستان اعلام کرد که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی نیروی زرهی و واحدهای توپخانه‌ای خود را در برخی مناطق مرزی ایران با عراق در مجاورت استان سلیمانیه تقویت کرده است. این منابع گفته‌اند که به همین دلیل نگرانی‌هایی از حملات جدید سپاه به مقر مخالفان کُرد ایران در عراق وجود دارد.

یکی از افسران نیروهای پیشمرگه در اربیل گفت تجهیزات سپاه پاسداران به مناطق مریوان، وانه و هورامان منتقل شده است. با این حال جبار الیاور، دبیرکل سابق وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان گفت ایران پاسگاه‌های مرزی خود را تقویت کرده و این به معنای تقویت حضور نظامی‌اش در مرزها نیست. آرام محمد، از افسران پیشمرگه نیز گفت کنترل نقطه صفر مرزی با ایران از جمله احداث برج دیده‌بانی و مراکز بازرسی ادامه دارد و نیروهای جدید مرزبانی عراق آماده خدمت در مرزها هستند اما باید منتظر تصویب بودجه برای آغاز فعالیت خود در نوار مرزی ایران باشند. غیاث السورچی، از سران اتحادیه میهنی کردستان نیز اعلام کرد که احزاب کُرد مخالف حکومت ایران از ابتدای سال جاری فعالیت نظامی خود در اقلیم کردستان را متوقف کرده‌اند. او افزود تهران قصد عملیات نظامی در اقلیم کردستان را ندارد اما پهپادهای ارتش ایران همواره اقدام به نظارت بر مناطق حضور احزاب کرد می‌کنند.

سپاه پاسداران بارها مقر کردهای مخالف حکومت ایران در عراق را گلوله‌باران کرده و تاکنون چندین نفر در این حملات کشته شده‌اند. جمهوری اسلامی با دولت عراق توافق‌نامه‌ای برای کنترل امنیتی مرزها امضا کرده است. یک هفته پیش نیز قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق به تهران سفر کرده بود./زمانه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا