حقوق بشر

زندان ارومیه؛ اعتصاب غذای نایب حاجی‌زاده زندانی سیاسی کُرد

نایب حاجی‌زاده، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که علیرغم نیاز به رسیدگی پزشکی از اعزام به مرخصی محروم و پرونده جدیدی علیه وی تشکیل شده، دست به اعتصاب غذا زده است.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، از روز سه‌شنبه ١۶ خرداد ماه ١۴٠٢ (۶ ژوئن ٢٠٢٣) نایب حاجی‌زاده، زندانی سیاسی اهل ارومیه در اعتراض به عدم اعزام به مرخصی پزشکی، گشودن یک پرونده جدید وی و انتقالش به سلول انفرادی اعتصاب غذا کرده است.

آقای حاجی‌زاده از روز پنج‌شنبه ١١ خرداد ماه، به دستور مسئولان زندان ارومیه برای چهار روز به سلول انفرادی این زندان انتقال داده شده بود.

به گفته منابع هه‌نگاو، اخیرا پرونده جدیدی علیه نایب حاجی‌زاده با شهادت زندانیان جرایم خطرناک تحت عنوان “اهانت به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران” گشوده شده است. این اقدام در حالی صورت گرفته که این زندانی سیاسی، توسط زندانیان جرایم خطرناک مورد حمله و ضرب‌وشتم قرار گرفته بود.

همچنین، درخواست مرخصی پزشکی اخیر نایب حاجی‌زاده، علیرغم موافقت مسئولان زندان با مداخله سپاه پاسداران و دیگر نهادهای امنیتی، با وجود نیاز به اعزام فوری به مراکز درمانی رد شده است.

نایب حاجی‌زاده در سال ١۴٠٠ نیز، یک عمل جراحی را پشت سر گذاشت و بدون به دست آوردن سلامت کامل بار دیگر از بیمارستان به زندان منتقل شده بود و هم‌اکنون نیز از پارگی داخلی شکم رنج می‌برد.

وی در آذر ماه ۱۳۹۹ توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در حزب کومه‌له‌” به ۱۰ سال و یک روز حبس محکوم و در نهایت یک چهام از این مدت حبس به عنوان تخفیف مجازات کاسته شد.

نایب حاجی‌‌زاده، در روز ۱۶ مهر ۱۳۹۸ توسط نیروهای حکومتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه و سپس به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا