زحمتکشان

چند خبر کارگری

رتبه ۱۸ ایران به لحاظ تعداد بیکاران*
کارگران ساختمانی از دریافت حق سختی کار محروم‌اند*
بگو می‌خواهی با دستمزد ما چه کار کنی؟*…

به خاطر نسبت بالای نرخ بیکاری جوانان به کل نرخ بیکاری؛ کشور وارد منطقه بحرانی شده/ در برخی از استان‌ها بیکاری بیداد می‌کند/ نرخ بیکاری جوانان یکی از استان‌ها ۵۰ درصد است/ صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد ایران با نرخ بیکاری ۱۳ و یک دهم درصدی؛ در رتبه ۱۸ جهان قرار گرفته است.

وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه تاکید کرده است: همه سیاست‌های مالی، پولی، ارزی و تجاری در جهت حمایت از اشتغال مولد و پایدار و در خدمت توسعه بازار کار قرار گرفته است.

به گزارش ایلنا، در این گزارش آمده است: موضوع اشتغال صرفاً به عنوان یک متغیر اقتصادی مطرح نیست، بلکه شغل پایدار و آبرومند عامل مهمی در رفاه خانواده و شخصیت افراد است و بیکاری به عنوان ریشه بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی است.

در شرایط تورمی حتی کسانی هم که شغل دارند، در خطر فقر هستند.

با وجود درآمدهای سرشار ارزی و وعده‌ها، شعارها و آمارهای داده شده، خالص سالانه تعداد شغل ایجاد شده در فاصله سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ (شغل‌های ایجاد شده منهای شغل‌های از دست رفته)، بسیار اندک بوده است.

در ادامه مسیر رشد تحولات سنی جمعیت برآمده از شوک دهه ۱۳۶۰، تعداد جوانان در فاصله سنی ۲۵ تا ۲۹ سال، تا ۵ سال آینده ظاهر خواهد شد.

تعداد دانشجویان کشور در سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۰ حدود ۱۳ برابر و موجب شده است تعداد دانشجویان در صدهزار نفر جمعیت در سال ۱۳۸۹، به بیش از ۵۲۰۰ نفر برسد که این رقم از نظر شرایط بازرا کار آینده، به طور هشدار دهنده‌ای بالاتر از ارقام مشابه کشورهای درحال توسعه و حتی کشورهای پیشرفته است.

نامساعد بودن فضای فعالیت‌های اقتصادی، در کنار توسعه زیاد آموزش عالی، باعث شده است جوانانی که به طور متعارف وارد بازار کار می‌شدند، مسیر تحصیلات در آموزش عالی را با امید دستیابی به شرایط بهتر شغلی انتخاب کنند و ورود خود را به بازار کار به تعویق بیندازند. درحال حاضر جمعیت بیش از ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به عنوان جمعیت غیرفعال فارغ‌التحصیل و در حال تحصیل آموزش عالی در کشور هستند.

اگر بیش از ۵ میلیون نفر ذکر شده را با جمعیت بیکار متجاوز از سه میلیون نفر موجود جمع کنیم به عدد بیش از ۸ میلیون نفر می‌رسیم که منعکس کننده ابعاد مسئله اشتغال در سال‌های نزدیک آینده است.

هم اکنون نرخ بیکاری کل کشور و جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر ۱۲و دو دهم درصد و نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله ۲۶ درصد است.

هم اکنون به خاطر نسبت بالای نرخ بیکاری جوانان به کل نرخ بیکاری کشور وارد منطقه بحرانی شده است. در برخی از استان‌ها بیکاری بیداد می‌کند. نرخ بیکاری جوانان یکی از استان‌ها ۵۰ درصد است.

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده نرخ بیکاری ایران که در سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۱۲و دو دهم درصد بوده است در پایان سال جاری میلادی به ۱۳و یک دهم درصد افزایش پیدا کند. صندوق بین المللی پول با رده بندی کشورها از نظر نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد ایران با نرخ بیکاری ۱۳و یک دهم درصدی در رتبه ۱۸ جهان قرار گرفته است.

دولت در عرصه سیاست‌گذاری بازار کار کشور دو راهبرد متفاوت از بعد زمانی را برای اشتغالزایی پیگیری می‌کند.

در کوتاه مدت، سیاست تداوم تولید و صیانت از سطح اشتغال موجود و جلوگیری از افزایش نرخ بیکاری از طریق حمایت از کسب و کارهای موجود، به فعالیت رساندن ظرفیت‌های بلااستفاده واحدهای اقتصادی و جهت گیری نظام بانکی برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای اقتصادی و بازار سرمایه برای تأمین سرمایه ثابت واحدهای اقتصادی مدنظر است.

در بلندمدت هم ایجاد هماهنگی در سیاست‌های مالی، پولی، ارزی و تجاری در چارچوب حمایت از اشتغال مولد و پایدار، استفاده از ظرفیت‌های بخش غیردولتی جهت ایجاد مشاغل جدید با تأ‌کید بر مقررات زدائی، بهبود فضای کسب و کار، بهبود شاخص‌های رقابت پذیری و عمق بخشی به بازار مالی کشور در اولویت قرار گرفته است.
***
کارگران ساختمانی از دریافت حق سختی کار محروم‌اند
«برای بسیاری از کارمندان که تنها قلم به دست دارند و در هوای مطبوع مشغول به کارند سختی کار در نظر گرفته می‌شود اما برای کارگران ساختمانی که در گرما و سرما، روی داربست در ارتفاعات و حتی برخی مواقع در چاه مشغول به کارند حق سختی کار در نظر گرفته نمی‌شود که مضحک است.»

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی کاشان از میزان اندک سهمیه بیمه کارگران ساختمانی این شهرستان در مقایسه با تعداد متقاضیان انتقاد کرد.

«مهدی آسخی» به ایلنا گفت: کارگران ساختمانی شهرستان کاشان که متقاضی بیمه تامین اجتماعی هستند برای دریافت دفترچه بیش از ۲ سال در نوبت باقی می‌مانند و در حال حاضر کارگرانی توسط سازمان تامین اجتماعی بیمه می‌شوند که اواخر سال ۹۰ برای دریافت دفترچه ثبت نام کرده بودند.

وی با اشاره به عدم همکاری تامین اجتماعی با انجمن صنفی کارگران ساختمانی کاشان در خصوص صدور دفترچه بیمه کارگران، افزود: تامین اجتماعی به تفاهم نامه‌ای که به منظور همکاری با انجمن های صنفی در خصوص بازرسی از وضعیت متقاضیان بیمه کارگران ساختمانی امضا کرده، بی توجه است و انجمن صنفی را از چرخه بازرسی حذف کرده است.

به گفته آسخی، این شرایط به تضییع حقوق کارگران ساختمانی و سوء استفاده‌های گسترده از سهمیه بیمه این قشر زحمتکش منجر شده است.

این فعال صنفی با انتقاد از نحوه اجرای تفاهم نامه وزارت راه و شهرسازی و فنی و حرفه‌ای در خصوص آموزش و شناسایی نیروی کار ساختمانی، گفت: این تفاهم نامه مقرر کرده بود کارگران ساختمانی از طریق انجمن‌های صنفی مربوطه به منظور تحصیل آموزش‌های تخصصی به فنی و حرفه‌ای معرفی شوند اما بعد‌ها به سازمان نظام مهندسی (مهندسان ناظر) هم اجازه داده شد تا نیروی کار معرفی کند.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی کاشان تاکید کرد: با بازگشایی مسیر تخلف از تفاهم نامه، این طرح از مسیر قانونی‌اش خارج شد و فرصت برای سوء استفاده شاغلان سایر صنوف از سهمیه بیمه کارگران ساختمانی فراهم آمد.

وی در ادامه بیان کرد: فنی و حرفه‌ای مطابق رسالتش برای متقاضیان در هر رشته‌ای که شرکت کنند کارت مهارت صادر می‌کند. بنابراین شاغلان بسیاری از صنوف از جمله نانوایی‌ها، نجاری‌ها، مکانیکی‌ها و… با شرکت در آزمون‌های مربوط به کارگران ساختمانی که به نسبت سایر آزمون‌ها ساده‌تر است و دریافت کارت مهارت این رشته ها، از سهمیه بیمه کارگران ساختمانی استفاده می‌کنند.

این فعال صنفی با بیان اینکه کمتر بودن هزینه بیمه کارگران ساختمانی نسبت به هزینه سایر بیمه ها دلیل سوءاستفاده است، تصریح کرد: در این طرح تاکنون بیش از ۱۲ هزار کارت مهارت صادر شده که برای بسیاری از نفرات چندین کارت صادر شده و بسیاری از دارندگان کارت‌ها، کارگر ساختمانی نیستند اما همگی یا مشمول بیمه تامین اجتماعی شده‌اند یا در نوبت قرار دارند.

محرومیت از حق سختی کار

وی در ادامه با انتقاد از محرومیت کارگران ساختمانی از دریافت حق سختی کار، بیان کرد: برای بسیاری از کارمندان که تنها قلم به دست دارند و در هوای مطبوع مشغول به کارند سختی کار در نظر گرفته می‌شود اما برای کارگران ساختمانی که در گرما و سرما، روی داربست در ارتفاعات و حتی برخی مواقع در چاه مشغول به کارند حق سختی کار در نظر گرفته نمی‌شود که مضحک است.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی کاشان در پایان با اشاره به تلاش‌های بی‌نتیجه نمایندگان کارگران ساختمانی برای تصویب حق سختی کار در دوران احمدی‌نژاد، اظهار داشت: رغبت نیروی کار ساختمانی به شغل شان بدلیل دستمزدهای پایین روز به روز کاهش می یابد.
***

بگو می‌خواهی با دستمزد ما چه کار کنی؟

«کاربران ایلنا در بخش نظرات اخبار و شبکه‌های اجتماعی از وزیر کار خواستار تشریح جزئیات ساز و کار تعیین مزد ۹۳ شده‌اند.»

سخنان اخیر وزیر کار پیرامون شیوه محاسبه مزد ۹۳، واکنش‌هایی را در میان کاربران ایلنا در پی داشته است.

علی ربیعی که شامگاه چهارشنبه برای ارائه گزارش صد روزه از عملکرد وزارتخانه متبوعش در یک برنامه تلویزیونی حاضر شده بود، «افزایش قدرت خرید کارگران» را مهم‌ترین رویکرد این وزارتخانه در تعیین مزد سال آینده اعلام کرد.

کاربران ایلنا در بخش نظرات اخبار و شبکه‌های اجتماعی از وزیر کار خواستار تشریح جزئیات ساز و کار تعیین مزد ۹۳ شده‌اند.

یکی از کاربران که خود را حنیف معرفی کرده، از علی ربیعی پرسیده است: «دولت قبل هم به بهانه تورم و همین وعده افزایش قدرت خرید حقوق کارگرا رو زیر تورم تصویب کرد. خدا شاهده تورم پدر ما رو درآورد و قدرت خرید هم که زیاد نشد.»

کاربر دیگری ضمن استقبال از «هر رویکردی که منجر به افزایش قدرت خرید» کارگران شود، هشدار داده است که «افزایش قدرت خرید بهانه تعیین دستمزد ناعادلانه نشود.»

کاربر دیگری که بصورت نا‌شناس نظرش را ثبت کرده است، با مخاطب قرار دادن وزیر کار نوشته است: «وزیر جان دو پهلو حرف نزن. مرگ یه بار شیون یه بار. بگو می‌خوای با دستمزد ما چی کار کنی؟»

بکی دیگر از کاربران که خود را مسلم معرفی کرده است، ضمن اشاره به سوابق کارگری ربیعی، او را «وزیر دردآشنا» توصیف کرده و از او پرسیده است: شما لازم نیست خودت را جای ما بگذاری تا بفهمی ما با ۴۸۰ تومان دستمزد چه می‌کشیم. شما خودت کارگر بودید و بهتر می‌دانید شرمنده زن و بچه بودن آخر برجو. […] یک کاری بکنید.

سخنان وزیر پیرامون دستمزد ۹۳

پس از دریافت واکنش کاربران به سخنان وزیر کار، لازم دید با نشر سخنان این مقام دولتی که در یک برنامه تلویزیونی بیان شده بود، زمینه شکل گرفتن بحثی دقیق‌تر را میان کاربران و کار‌شناسان مسائل کارگری فراهم کند.

وزیر تعان، کار و رفاه اجتماعی درباره اقدامات وزارتخانه متبوعش برای تعیین حداقل دستمزد سال ۹۳ کارگران، گفت: «در این زمینه راه سختی در پیش است و من دستور آغاز مطالعات در این زمینه را داده‌ام و از هفته‌های آینده مذاکره با نمایندگان کارگران و کارفرمایان آغاز می‌شود.»

ربیعی از تعیین الگوهای مختلف برای دستمزد ۹۳ سخن گفت و افزود: «یک نگاه در تعیین مزد به تورم است، اما نمی‌خواهیم به یک جیب کارگر چیزی اضافه کنیم و از جیب دیگر او برداریم. بنابراین می‌خواهیم تورم را کاهش دهیم تا قدرت خرید آن‌ها افزایش یابد.»

وی همچنین درباره گروه هدف دریافت دو بسته حمایتی دولت گفت: «بازنشستگان تامین اجتماعی، افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد سه گروه فعلی هدف دولت برای دریافت دو بسته ویژه حمایتی در ماه‌های بهمن و اسفند سال جاری هستند و افزایش حق مسکن کارگران را نیز به زودی تعیین تکلیف خواهیم کرد.»

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه امسال برای تعیین سطح دستمزد کارگران راه سختی در پیش داریم، ادامه داد: «براین اساس با شرکا و تشکل‌های کارگری مشورت‌های لازم را در این جهت خواهیم داشت و با یک نگاه به مسائل تورمی، به افزایش قدرت خرید کارگران توجه می‌کنیم.

ربیعی که ساعاتی پس قرائت گزارش تحقیق و تفحص سازمان تامین‌اجتماعی از مجلس در صدا و سیما حاضر شده بود، یادآورشد: «با ایجاد ستاد مبارزه با مفاسد در این وزارتخانه، جلوی برخی فساد‌ها در برخی از شرکت‌های بزرگ از جمله شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی گرفته شده است.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا