اجتماعی

از بیمه ۶ نوع داروی ناباروری تا حمایت از مبتلایان به اختلال هویت جنسی

از بیمه ۶ نوع داروی ناباروری تا حمایت از مبتلایان به اختلال هویت جنسیدر سازمان اداره‌ای به نام امور زنان وجود دارد که عمده فعالیت آن معطوف به زنان سرپرست خانوار است. در حال حاضر۱۷۳ هزار و ۵۹۹ خانوار وجود دارد که زنان سرپرست آنها هستند. به این زنان خدماتی از بیمه گرفته تا مستمری و حمایت مالی، تحصیلی و اشتغال کار آفرینی ارائه می‌شود. مستمری ماهانه خانواده ۴ نفره ۹۸ هزار تومان است که دولت پیشنهاد داده این مبلغ افزایش ۲۰ درصدی داشته باشد. تلاش دولت این است که بسته خدماتی بیمه، حمایت‌های معیشتی، حمایت‌های موردی، بیمه تکمیلی، هزینه تحصیل در دانشگاه، وام اشتغال‌زایی و وام مسکن را به نحو ملموسی افزایش دهد…

در بحث زنان آسیب‌دیده خانه‌های سلامت در ۱۰۰ روز گذشته بسیار فعال بوده است. در حال حاضر ۳۱ مرکز وجود دارد که در ۱۰۰ روز گذشته ۸۸ نفر در آنها پذیرش شده‌اند.
شرح خدمات سازمان بهزیستی در ۱۰۰ روز گذشته در حوزه اجتماعی و زمینه دارو، مراکز ترک اعتیاد و بیمه منتشر شده است. بهزیستی این خدمات را با هدف اصلاح و بهبود روابط اجتماعی آغاز کرده و موارد مختلفی همچون کودکان و زنان آسیب‌دیده تا مسائلی مانند بیمه و سلامت و دارو را مورد هدف قرار داده است.

به گزارش مهرخانه، مهم‌ترین عملکرد این سازمان در این ۱۰۰ روز در حوزه زنان و خانواده شامل موارد ذیل می‌شود:

حوزه اجتماعی
یکی از این تعهدها تقویت پایگاه‌های فوریت‌های اجتماعی یا همان برنامه اورژانس اجتماعی بود که در عملکرد صد روزه،۱۰۰ دستگاه خودرو برای این اورژانس خریداری شده و به طور ۱۰۰ درصدی به تعهد این بخش عمل شده است. با این ۱۰۰ خودرو تعداد خوردها که از سال ۱۳۸۷ همان ۱۹۸ خودرو باقی مانده بود، به ۲۹۸ خودرو رسیده است.

ساماندهی کودکان خیابانی تعهد ۱۰۰ روزه دیگری بود که پیش‌بینی شده بود. در سال ۱۳۹۱ در مجموع ۷۰۰۰ کودک خیابانی ساماندهی شده و در این ۱۰۰ روز ۱۰۰۰ کودک شناسایی و ساماندهی شد، البته پیش‌‌بینی ما ۲۵۰۰ کودک بود. این کودکان در حال حاضر در مراکز بهزیستی بوده و آنهایی که بی‌سرپرست هستند در مراکز شبانه‌روزی اسکان داده شدند.

برای ساماندهی بچه‌های بدسرپرست با خانواده‌های آنها صحبت شده است و تا با ارائه بسته‌های حمایتی معیشتی، تحصیلی و مشاوره‌ای این کودکان به شرایط عادی برگردند.

تعهد دیگر، راه‌اندازی کلینیک‌های مددکاری بود. در این برنامه قرار بود ۹ کلینیک به ظرفیت کلینک‌های مددکاری گذشته اضافه شود، اما فراتر از برنامه ۱۶ کلینیک جدید راه‌اندازی شد و در واقع این تعهد شامل تحقق ۱۷۸ درصدی بود. خدمات این کلینیک‌ها پیرامون مشاوره و ساماندهی فعالیت‌های سازمان، از جمله رسیدگی به نیازمندان و خدمات تخصصی مددکاری است و مباحثی همچون بازتوانی و توانمندسازی خانواده‌های تحت پوشش و تعیین سطوح توانمندسازی فردی در آنها اجرا می‌شود.

برای توانمندسازی کارشناسان حوزه بهزیستی کشور از سال۹۰ مصادیقی را برای تشخیص معیار فردی توانمند و ناتوان طراحی کرده بودند، اما متأسفانه به مرحله اجرا نرسیده بود. این طرح البته خدمات نیست، بلکه ایجاد ارتقا در سطح مدیریتی و کارشناسی سازمان از جمله آموزش مدیران و مربیان مهدکودک‌هاست. در ۱۰۰ روزه گذشته در مرکز اجتماعی کارگروه تخصصی تشکیل شد تا این طرح به طور عملی اجرا شود. یکی دیگر از مشکلات اساسی که از سال‌های قبل وجود داشت، بحث آموزش مربیان مهدکودک‌ها بود که در این ۱۰۰ روزه برنامه‌های خوبی برای آنها اجرا شد.

معاونت توانبخشی
اجرای برنامه ملی غربالگری طیف اوتیسم که با توجه به افزایش اوتیسم در خانواده‌ها و کودکان، قرار است بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار کودک غربالگری شوند تا مشخص شود کدام در طیف اوتیسم قرار دارند که تاکنون بیش از ۵۰ درصد این غربال‌گری انجام شده است.

زنان آسیب‌دیده
در بحث زنان آسیب‌دیده خانه‌های سلامت در ۱۰۰ روز گذشته بسیار فعال بوده است. در حال حاضر ۳۱ مرکز وجود دارد که در ۱۰۰ روز گذشته ۸۸ نفر در آنها پذیرش شده‌اند. در عین حال در بحث حمایت اجتماعی از مبتلایان به اختلال هویت جنسی، ۲۲ باشگاه مثبت در ۱۰۰ روزگذشته فعال بوده و دولت عزم جدی برای توسعه آنها دارد.

زنان سرپرست خانوار
در سازمان اداره‌ای به نام امور زنان وجود دارد که عمده فعالیت آن معطوف به زنان سرپرست خانوار است. در حال حاضر۱۷۳ هزار و ۵۹۹ خانوار وجود دارد که زنان سرپرست آنها هستند. به این زنان خدماتی از بیمه گرفته تا مستمری و حمایت مالی، تحصیلی و اشتغال کار آفرینی ارائه می‌شود.

مستمری ماهانه خانواده ۴ نفره ۹۸ هزار تومان است که دولت پیشنهاد داده این مبلغ افزایش ۲۰ درصدی داشته باشد. تلاش دولت این است که بسته خدماتی بیمه، حمایت‌های معیشتی، حمایت‌های موردی، بیمه تکمیلی، هزینه تحصیل در دانشگاه، وام اشتغال‌زایی و وام مسکن را به نحو ملموسی افزایش دهد.

هزینه‌های دارویی
در بسته سیاستی جمعیت که از راهکار‌های دولت است، ۶ نوع داروی ناباروری تحت پوشش فرانشیسم حمایتی دولت قرار گرفته است.

مهرخانه/ ۱۷ آذر ۱۳۹۲
این مطلب را ارسال

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا