حقوق بشر

بلاتکلیفی اسماعیل عبدی در زندان کچویی کرج

اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان تهران، علیرغم گذشت بیش از هشت ماه از نقض حکم صادره در شعبه نهم دیوان عالی کشور، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان کچویی کرج بسر میبرد.

خبرگزاری هرانا ـ علیرغم گذشت بیش از هشت ماه از پذیرش درخواست اعاده دادرسی آقای عبدی در شعبه نهم دیوان عالی کشور، اصل پرونده به شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب ارجاع داده نشده است.

در تاریخ بیست و پنجم آبان ماه ۱۴۰۱، شعبه نهم دیوان‌ عالی کشور، حکم صادره علیه اسماعیل عبدی را نقض و پرونده را به شعبه هم عرض دادگاه انقلاب تهران ارجاع داده بود.

اخیر رامین صفرنیا، وکیل آقای عبدی در مصاحبه با رسانه های رسمی در خصوص آخرین وضعیت پرونده موکل خود اعلام کرد: “بعد از پنج ماه از پذیرش درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور، شعبه‌ ۲۹ دادگاه انقلاب به عنوان شعبه‌ هم‌ عرض تعیین شد که این شعبه می‌گوید باید اصل پرونده باشد؛ اصل پرونده هم‌ اکنون در معاونت قوه قضاییه است؛ در آنجا هم دو تا اعتراض مطرح کرده بودیم. در تلاش هستیم معاونت قوه زودتر اعمال نظر کند و پرونده را به شعبه‌ هم‌ عرض بفرستد. در یکی از اعتراضات در معاونت قوه، ادعا کرده بودیم رای خلاف شرع است که خوشبختانه این اعتراض ما پذیرفته شد.”

آقای صفرنیا افزود: “ما درخواست داریم معاونت قوه، نظر خود را در مورد خلاف شرع بودن رای اعلام کند و اصل پرونده را زودتر به شعبه‌ی هم‌ عرض بفرستد و شعبه‌ هم‌ عرض نیز با تامین مناسب آقای عبدی را آزاد کند تا بعد تعیین تکلیف شود.”

پیشتر نیز منیره عبدی، همسر آقای عبدی ضمن بیان اینکه “آقای عبدی در بند نظامیان زندان کچویی کرج بسر میبرد”، در خصوص آخرین وضعیت وی به هرانا گفته بود: “مسئولین مربوطه با تعیین وثیقه برای آزادی وی مخالفت کرده اند.”

همچنین خانم عبدی در رابطه آخرین وضعیت پرونده و پیگیری از مراجع مربوطه اعلام کرده بود: “شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب که از طرف دیوان برای بررسی مجدد پرونده در نظر گرفته شده، اصل پرونده را برای رسیدگی مجدد می‌خواهد اما کپی (بدل) پرونده به صورت ناقص ارسال شده که شعبه ۲۹ اعلام کرده به این ترتیب قابل رسیدگی نیست و البته که باید اصل پرونده به صورت کامل در اختیار دادگاه قرار گیرد. اجرای احکام اعلام کرده پرونده را برای اعمال ماده ۴۷۷ به دفتر معاونت قضایی دادستان فرستاده‌ و دیگر در اختیار ندارد. معاونت قضایی نیز می‌گوید پرونده در مسیر اعمال ماده ۴۷۷ قرار گرفته و در این حالت به جای دیگر داده نمی‌شود. پس از گذشت چند ماه از دریافت پرونده، پاسخی داده نشده و حتی پرونده کامل را برای بررسی به دادگاه انقلاب ارسال نمیکنند.”

لازم به ذکر است، اسماعیل عبدی در حالیکه ماه های پایانی دوران محکومیت ۵ سال حبس خود از بابت پرونده پیشین در زندان سپری می کرد، در سال ۹۹ با اجرای حکم ۱۰ سال حبس مواجه شد که در سال ۹۰ صادر و به حالت تعلیق در آمده بود.

این معلم زندانی در تیر ماه سال ۱۳۹۰ با استناد به ماده ۵۰۰ (تبلیغ علیه نظام) و ۵۰۵ (ارتباط با دول متخاصم)، به ده سال حبس تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شده بود.

آقای عبدی پیشتر در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، از زندان مرکزی کرج به زندان کچویی این شهر منتقل شد.

اسماعیل عبدی در تاریخ ششم تیرماه ۱۳۹۴ زمانی که برای پیگیری علت ممنوع الخروج بودن خود به دادسرای اوین مراجعه کرده بود پس از ساعت ها بازجویی، بازداشت شد. وی پس از گذشت ۶ ماه از بازداشت در اسفندماه همان سال توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به شش سال حبس که ۵ سال از آن قابل اجرا بود، محکوم شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا