اخبار

عدام دسته‌جمعی هموطنان بلوچ در ایام محرم؛ انتقام‌گیری از مردم محروم و بی دفاع

سران حکومت ولایی و در رأس آنها علی خامنه ای “نظام” دیکتاتوری‌شان از وضعیت نامتعادل کنونی هرگونه خدعه‌گری دینی را که می‌توانسته‌اند به کار برده‌اند، اما تا کنون این سیاست‌ها و برنامه‌هایشان ره به جایی نبرده است. زحمتکشان کشور خواهان زندگی شایسته، آرامش، و حفظ کرامت انسانی‌شان هستند. پند و موعظه و تهدید کارساز نیست. مبارزه برای عدالت و آزادی ادامه دارد….

فعالان بلوچ از جمله سازمان حقوق بشری “حال وش” گزارش دادند که حکومت ایران دست‌کم ۱۲ نفر را ظرف ۴۸ ساعت گذشته در زندان‌های زاهدان و بیرجند اعدام کرده است.
طبق این گزارش هیچ‌یک از زندانیان با خانواده خود ملاقات آخر انجام نداده‌اند و خانواده صرفا برای تحویل گرفتن جنازه بستگان خود فراخوانده شده‌اند.
حال وش به این موضوع هم اشاره کرده است که “رفتار انتقام‌جویانه جمهوری اسلامی علیه مردم بلوچ” ناشی از مطالبه‌گری آنها برای داشتن حق زندگی بهتر است و با گسترش اعتراضات مردم در جنبش زن زندگی آزادی حکومت از مردمان بلوچ به نحوه مختلف انتقام می‌گیرد.
به گزارش دویچه وله، پیش از این معمولا به دلیل “رعایت کردن حرمت شرعی ماه محرم” اعدام‌ها در ایران روند نزولی‌ پیدا می‌کرده است اما این اعدام‌ها امسال به صورت دسته‌جمعی اجرا شده‌اند.
مولوی عبدالغفار نقشبندی، امام جمعه سابق مسجد راسک با انتشار پیامی در این باره گفت: “مادامی که این رژیم فاسد هست جور و جنایت هست؛ مادامی که این رژیم هست ترور علما و نخبگان [ اختلاس و چپاول ] هست.”
روشن است که اوضاع کلی کشور بسیار بحرانی است و وضع معیشت اکثر مردم، یعنی طبقۀ کارگر و زحمتکشان، در روند قهقرایی خطرناکی افتاده است. اثر بسیار منفی تخریب محیط‌زیست و پیامدهای خطرناک بحران آب‌وهوایی را نیز باید به این وضع اضافه کرد. امروزه روشن است که بر اثر حادتر شدن تضاد آشتی‌ناپذیر بین حاکمیت ولایت فقیه و به‌دلیل برآورده نشدن خواست‌های بی‌درنگ مردم برای تغییرهای اساسی و بهبود کار و زندگی، درۀ عمیق بین مردم زحمتکش ایران و دیکتاتوری ولایی حاکم ژرف‌تر و گسترده‌تر شده است. سخنان کارگزاران ارشد “نظام” شاهد این مدعاست. هرچه این اختلاف بیشتر می‌شود، پیکار هم شدیدتر می‌شود. حکومت ولایی می‌داند که در وضعیت نامتعادل برگشت‌ناپذیری قرار دارد و می‌بیند که زیر پایش خالی می‌شود. دیگر با تئوری‌بافی‌های مُهمل نمی‌توان این شرایط عینی را انکار کرد. نوحه و موعظه برای مردم نان و آب نمی‌شود.
مردم به اصلاح ناپذیر بودن این رژیم باور دارند و در این مورد به‌هیچ‌وجه توهم ندارند و در گذار از رژیم ضد مردمی جمهوری اسلامی و استقرار جمهوری ملی و دمکراتیک سعی دارند. مسلماً حرکت های اعتراضی، اعتصاب کارگران، تجمع بازنشتگان، و همبستگی زنان و دانشجویان با این اعتصاب‌ها و اعتراض ها به رشد و بلوغ جنبش کمک خواهند کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا