حقوق بشر

اصفهان؛ گزارشی از تداوم بازداشت و بلاتکلیفی دوازده شهروند

مریم پرنده، بهار سلیمانی، مینا ندایی، روزبه دانا، مرجان بشتام، هدی صادقی، سما عموشاهی، مهشاد کشانی، محمدرضا قطبی زاده، عرفان میرکاظمی، امیر سالاری و شمیم (نام خانوادگی نامشخص)، شهروندان ساکن اصفهان علیرغم گذشت بیست و چهار روز از زمان دستگیری، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان دستگرد، کانون اصلاح و تربیت، زندان دولت آباد و بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر بسر میبرند.

خبرگزاری هرانا – یک منبع مطلع نزدیک به خانواده یکی از این شهروندان به هرانا گفت: “پرونده این افراد در شعبه ۱۳ دادسرای عمومی و انقلاب اصفهان به ریاست بازپرس علی صباغ در حال بررسی است.”

به گفته این منبع مطلع، “علیرغم پیگیری های مکرر خانواده این شهروندان از مراجع قضایی برای کسب اطلاع از سرنوشت فرزندانشان، مسئولین مربوطه ضمن عدم ارائه پاسخی شفاف در خصوص وضعیت پرونده آنها، به خانواده این شهروندان اعلام کردند که روز ۲۲ مردادماه برای پیگیری به مرجع قضایی مراجعه کنند. اما در حالی این پاسخ ها داده شده که هر زمان اعضای خانواده این شهروندان به مراجع قضایی مراجعه کردند به آنها گفته شده، ده روز دیگر جهت پیگیری مراجعه کنید.”

پیشتر یک منبع مطلع در رابطه با وضعیت جسمانی دو تن از بازداشت شدگان به هرانا گفته بود: “سما عموشاهی به بیماری سرطان و روزبه دانا به بیماری گوارشی مبتلا هستند. این افراد علیرغم مشکلات جسمانی از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده اند.”

مریم پرنده، مینا ندایی، ۳۵ ساله و همسرش روزبه دانا، ۳۷ ساله، مرجان بشتام، ۴۲ ساله، هدی صادقی، سما عموشاهی، مهشاد کشانی، محمدرضا قطبی زاده، بهار سلیمانی، ۱۹ ساله، محمد ساسانی، ۴۲ ساله، عرفان میرکاظمی، امیر سالاری و شمیم (نام خانوادگی نامشخص)، توسط نیروهای امنیتی در تاریخ بیستم تیرماه ۱۴۰۲، در اصفهان بازداشت شدند. از میان این افراد محمد ساسانی روز دهم مردادماه با تامین قرار کیفری آزاد شده است.

به گفته این منبع مطلع، در روز مذکور حدودا پانزده نفر در اصفهان بازداشت شدند. تاکنون از اسامی دو شهروند بازداشتی دیگر اطلاعی حاصل نشده است.

تعدادی از این شهروندان پس از بازداشت به زندان دستگرد اصفهان، شماری به کانون اصلاح و تربیت، زندان دولت آباد و بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شدند.

علاوه بر این، در تاریخ یازدهم مردادماه، پویا دانا برادر روزبه دانا نیز در منزل پدری خود در اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این افراد اطلاعی حاصل نشده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا