اخبار

افزایش دما و تداوم آتش سوزی‌ها

رژیم ولایت فقیه در عمل نشان داده است که به سلامت امور کشور در هیچ عرصه‌ای ازجمله حیات طبیعت هیچ اعتنایی ندارد و بی‌محابا در پی غارت و چپاول ثروت‌های طبیعی و ملی است. در نتیجه این سیاست‌ها و با حمایت از این باندهای مافیایی‌، جنگل‌های کشور که نقشی مهم در چرخه زیست محیطی دارند، در آستانه نابودی کامل قرار گرفته‌اند….


بر پایۀ گزارش‌های انتشار یافته،جنگل‌های مناطق مرزی مریوان واقع در استان کردستان همچنان در حال سوختن هستند و عواملی همچون وزش شدید باد، باقی ماندن مهمات در این منطقه از زمان جنگ و انفجار چند مین، مهار آتش را تاکنون غیرممکن کرده است.
خبرگزاری رکنا نیز آتش سوزی‌های این منطقه را که از روز پنج‌شنبه آغاز شدند و همچنان ادامه دارد، «عمقی» توصیف کرده و نوشته است که آتش تا کنون بیش از ۲۰۰ هکتار از پوشش گیاهی منطقه را سوزانده و خسارات فراوانی بر جا گذاشته است.
اگرچه تیم‌های اطفای حریق در منطقه حاضر هستند، اما به دلیل گستردگی منطقۀ حریق هنوز زمان مهار آتش سوزی روشن نیست.
رکنا همچنین «صعب‌العبوربودن منطقه» را از دیگر دلایلی دانسته که کار مهار آتش در سه روستای مرزی مریوان که کانون اصلی این آتش‌سوزی‌ها محسوب می‌شوند را دشوار کرده است.
در مناطق جنگلی سردشت واقع در استان آذربایجان غربی نیز دست‌کم ۵۰ هکتار از پوشش جنگلی منطقه در آتش سوخت.
رحمت ابراهیمی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهر در گفتگو با ایرنا، از مهار آتش پس از سه روز تلاش نیروهای امدادی و مردمی خبر داد.
او افزود که در جریان این آتش‌سوزی‌ها، بخش‌های زیادی از پوشش گیاهی و مزارع کشاورزان منطقه از بین رفته و خسارت زیادی به منابع طبیعی و جنگل‌های منطقه وارد شده است.
او همچنین گفت: «امسال تاکنون ۱۸ مورد آتش‌سوزی در مناطق جنگلی این شهرستان گزارش شده و بر اثر آنها در مجموع به بیش از ۸۰ هکتار جنگل در این منطقه خسارت وارد شده است.»
در شهرستان دالاهو واقع در استان کرمانشاه نیز دست‌کم ۲ هکتار از مراتع جنگلی عمدتا بلوط به دلیل وقوع ۲ فقره آتش‌سوزی جداگانه سوخته است.
این آتش‌سوزی که درنهایت به کمک نیروهای مردمی و امدادی مهار شد، دست‌کم دو زخمی نیز برجای گذاشته است.
حوادث مشابه روی داده در دیگر نقاط کشور، وقوع حریق روز جمعه در مراتع «سیبک» شهرستان فریدون‌شهر اصفهان همچنین آتش‌سوزی در اطراف زندان اوین در تهران بوده است.
ایرنا به نقل از منصور شیشه‌فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان می‌نویسد که «سه هکتار از مراتع و پوشش‌های گون» در این منطقه در آتش سوخته است.
به گفته او، از ابتدای سال جاری تا کنون دست‌کم ۲۲ فقره آتش‌سوزی در این استان روی داده و منجر به آسیب دیدن ۵۴ هکتار از پوشش گیاهی شده است.
منصور شیشه‌فروش «عامل انسانی و بی‌احتیاطی» را دلیل وقوع ۹۵ درصد از آتش‌سوزی‌های روی داده در استان اصفهان دانسته است.
روز جمعه همچنین قوه قضائیه ایران از وقوع آتش‌سوزی در علفزارها و مناطق مین گذاری‌شده در اطراف زندان اوین تهران به دلیل افزایش دما خبر داد.
رسانه‌های داخل ایران نوشتند که با وجود محدود بودن منطقه آتش گرفته در تپه‌های اطراف زندان اوین و کنترل حادثه به کمک ماموران آتش‌نشانی، شماری از مین‌های کار گذاشته شده در این منطقه نیز منفجر شدند.
بی‌تردید با ادامه حکومت ضد مردمی ولایت فقیه مشکلات محیط زیست هردم افزون‌تر خواهد شد و آسیب‌هایی بیشتر به زیست‌بوم کشور وارد خواهد آمد. نسبت به این مشکل حیاتی هیچ میهن‌دوستی نمی‌تواند بی‌تفاوت بماند. باید برای نجات کشور از یوغ جمهوری اسلامی یاری و همکاری همه نیروهای ملی، مترقی، و دمکراتیک میهن‌مان با یک برنامه مشخص نیاز است.نباید فراموش کرد که حفظ محیط زیست کشور در اولویت قرار دارد . نابودی محیط زیست نانودی حال و آینده کشور است. مبارزه با سیاست‌های چپاولگرایانه و نابخردانه حاکمیت در نابودی محیط زیست ایران از جمله نابودی جنگل‌ها، دریاچه‌ها، و تالاب‌ها که تغییرهای جدی جوی در میهن‌مان را باعث شده است وظیفهٔ مهم و فوری همه نیروهای مترقی و آزادی‌خواه میهن است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا