فرهنگی

۲۲ هزار امضا برای آزادی معلمان زندانی

با گذشت یک ماه از شروع کمپین یکصد هزار امضا برای آزادی معلمان زندانی، تعداد امضاکنندگان به ۲۲ هزار نفر رسیده است. این امضاکنندگان در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه خواستار پاسخ دادن به درخواست‌هایشان شده‌اند….

کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان نامه‌ای را خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه منتشر کرده است.

در این نامه اشاره شده که یک ماه قبل تلاش شد تا نامه درخواست معلمان زندانی که به امضای ۱۲۰۰ نفر از معلمان رسیده بود به دست رئیس قوه قضاییه برسد “اما با وجود پیگیری‌های بسیار، هیچ‌کدام از بخش‌های قوه قضائیه حاضر به تحویل و ثبت این نامه نشدند”.

پس از آن تصمیم گرفته شد این درخواست‌ها به صورت کارزاری اینترنتی برای امضا منتشر شود تا میزان پشتیبانی دیگر معلمان و فعالان فرهنگی از این درخواست مشخص شود و به همین دلیل کارزار صدهزار امضا برای آزادی معلمان زندانی شکل گرفت.

با وجود تعطیل بودن مدارس تعداد امضاهای این کارزار در عرض یک ماه به ۲۲ هزار رسیده است و امضاکنندگان خواهان “آزادی معلمان زندانی، پایان دادن به پرونده‌سازی علیه فعالان صنفی و پایبندی مسئولان به اصول ۲۶، ۲۷ و ۱۶۸ قانون اساسی در حوزه فعالیت‌های صنفی” هستند.

در این نامه همچنین به “مطالبات فرهنگیان بازنشسته که در سال جدید تا کنون بی‌پاسخ مانده” نیز اشاره شده است.

در این نامه تصریح شده که اگر به درخواست‌های این افراد رسیدگی نشود و یا “واکنشی منفی و غیرمنطقی به‌دنبال داشته باشد، تجمیع مطالبات دیر یا زود ممکن است موجب گردد تا این‌شکل و روش آرام و پسندیده مطالبه‌گری تغییر کند”.

امضاکنندگان این نامه تاکید کرده‌اند که آن را “بنا بر رسالت و مسئولیت اجتماعی صرفاً به‌منظور آگاه سازی، روشنگری و گوشزد به مسئولان تهیه و به‌صورت عمومی و سرگشاده” منتشر کرده‌اند.

نامه‌ای که یک ماه پیش تلاش شد به دست رئیس قوه قضاییه برسد، رونوشتی نیز به رئیس جمهور و رئیس مجلس داشت که هیچکدام از آنها تا کنون به آن پاسخی نداده‌اند و دفتر ریاست جمهوری نیز حاضر به پذیرش آن نشده است.

در متن کارزاری که برای امضا در اینترنت منتشر شده با اشاره به عدم پذیرش نامه ۱۲۰۰ نفره معلمان از سوی قوه قضاییه آمده است: «فرضیه‌ای که با این رفتار در ذهن ما ایجاد گردید این بود که شاید مسئولان تصور می‌کنند از میان جمعیت بیش از یک میلیون نفری معلمان شاغل و بازنشسته فقط کمتر از یکدهم درصد آنها به مشکلات ایجاد شده برای همکاران اگاه، شجاع و پیشرو در مطالبه گری توجه دارند و به همین دلیل این مسئله قابل اعتنا نیست. از اینرو تصمیم گرفتیم این موضوع را از طریق ایجاد این کارزار در فضای مجازی با همه همکاران شاغل و بازنشسته در سراسر کشور در میان بگذاریم تا میزان حمایت از این عزیزان و درخواست آزادی معلمان زندانی و پایان دادن به پرونده سازی در دادگاه‌ها و هیئت‌های تخلفات و رفع اتهامات امنیتی از فعالان صنفی و برگزاری دادگاه‌های آتی طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی به صورت علنی و باحضور هیئت منصفه از طریق دست کم یکصد هزار امضاء همکاران شاغل و بازنشسته برای مسئولین مشخص گردد.»

بنا بر اطلاعات شوراهای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، در حال حاضر بیش از ۱۱ تن از فعالان صنفی حقوق معلمان از جمله اسماعیل عبدی، رسول بداقی، فرزانه ناظران‌پور، جعفر ابراهیمی، هاشم خواستار، امید شاه‌محمدی، عزیز قاسم‌زاده، محمود صدیقی‌پور، انوش عادلی، حسین رمضان‌پور و مهدی فتحی در حال سپری کردن حکم زندان بوده یا در بازداشت موقت به سر می‌برند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا