زنان

دادگاه سپیده قلیان سرانجام به شکل غیرعلنی برگزار شد

در پی لغو جلسه نخست دادگاه سپیده قلیان در رابطه با شکایت آمنه سادات ذبیح‌پور، بازجوخبرنگار، این جلسه در بار دوم برگزار شد و وکیل قلیان گفت قرار شد ذبیح‌پور حتماً در دادگاه بعدی حضور داشته باشد….

به گزارش سایت زمانه،امیر رئیسیان، وکیل سپیده قلیان، فعال مدنی دوشنبه ۱۶ مرداد در گفت‌و‌گو با «شبکه شرق» و «اعتماد آنلاین» از برگزاری دادگاه موکلش برای رسیدگی به شکایت آمنه سادات ذبیح‌پور، بازجوخبرنگار صداوسیمای جمهوری اسلامی علیه او خبر داد.

رئیسیان گفت این دادگاه یکشنبه ۱۵ مرداد در شعبه ۱۲۰۷ دادگاه کیفری دو مجتمع کچوئی به‌شکل غیرعلنی برگزار شد و «خبری هم از امکانات آموزشی مجازی و پخش آنلاین نبود».

این دومین جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده است. جلسه نخست که قرار بود ۲۸ تیر به‌شکل علنی برگزار شود به دلیل نپذیرفتن حجاب اجباری از سوی سپیده قلیان برگزار نشد. آن جلسه قرار بود آنلاینی نیز پخش و فیلم‌برداری شود.

امیر رئیسیان درباره جلسه دوم دادگاه گفت:

توضیحات‌مان را ارائه دادیم و تقاضایی که از دادگاه برای رفع نقص تحقیقات داشتیم را هم اعلام کردیم و منتظریم دادگاه در این مورد تصمیمات خود را اتخاذ کند.

او افزود: «تنها تصمیمی که فعلاً به ما و نماینده حقوقی معرفی‌شده از طرف شاکی اعلام شده این است که جلسه دادگاه مجدد برگزار خواهد شد که خود شاکی یعنی خانم ذبیح‌پور باید لزوماً در جلسه دادگاه شرکت کنند.»

سپیده قلیان پیش از برگزاری جلسه نخست دادگاه گفته بود در این دادگاه فرمایشی شرکت نمی‌کند اما بعد در نامه‌ای خطاب به مردم ایران نوشت چون قرار است دادگاه علنی برگزار شود و «از آن‌جایی که هیچ ترسی از بازگویی حقیقت در ملاءعام ندارم، تصمیم گرفتم در این بی‌دادگاه شرکت کرده و از خودم دفاع کنم».

او ابراز امیدواری کرده بود که «در میان خیل امنیتی‌کاران خبری و فرهنگی‌شان»، خبرنگاران و‌ فعالانی را در این بی‌دادگاه ببیند که «به سراغ حقیقت آمده‌اند». با این حال دادگاه اول به دلیل اعتراض قلیان به حجاب اجباری لغو شد.

سپیده قلیان در این پرونده متهم به «تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب در فضای مجازی» و اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی در فضای مجازی» است.

صداوسیمای جمهوری اسلامی در زمستان ۹۷ با پخش گزارشی با عنوان «طراحی سوخته» به انتشار اوراق بازجویی شماری از دستگیرشدگان اعتراضات کارگری خوزستان و اعترافات تلویزیونی سپیده قلیان، اسماعیل بخشی و چند تن دیگر علیه خودشان پرداخت. سپیده قلیان پس از آزادی اعلام کرد که آمنه سادات ذبیح‌پور در مراحل بازجویی او حضور داشته است. او از رئیس سازمان صداوسیما و سردبیر بخش خبری ۲۰:۳۰ و آمنه سادات ذبیح‌پور به دلیل تهیه و پخش این اعترافات اجباری شکایت کرد اما تنها ساعاتی پس از تشکیل این پرونده دستگاه قضائی آن را مختومه خواند و در مقابل پرونده‌ جدیدی علیه قلیان به شکایت آمنه سادات ذبیح‌پور گشود.

سپیده قلیان ۲۴ اسفند سال گذشته، پس از آزادی از زندان و سردادن شعار «خامنه‌ای ضحاک، می‌کِشیمت زیر خاک» به فاصله کوتاهی دوباره بازداشت شد و شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب او را به دو سال زندان، دو سال محرومیت از تلفن همراه هوشمند، دو سال عدم اقامت در تهران و‌ استان‌های مجاور، دو سال عدم عضویت در گروه‌های سیاسی-اجتماعی محکوم کرد. اتهام‌های او «تشویش اذهان عمومی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا